Haberler

Çözüm yeraltında saklı

Tarih: 27 Ocak 2006 Kaynak: Sabah Yazan: Ercan Sarıkaya, Özlem Yılmaz
Sabah''ı ziyaret eden Başkan, trafik sorununu kentin her iki yakasına açacakları 126 kilometrelik tünellerle çözeceklerini söyledi.

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, İstanbul Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Mesut Pektaş, Genel Sekreter Yardımcısı Mevlüt Vural, Ulaşımdan Sorumlu Genel Sekreter Yardımcısı Rafet Bozdoğan ve basın danışmanı Ahmet Faruk Yanardağ önceki gün SABAH''ı ziyaret ederek şehirle ilgili bilgiler verdi. SABAH binasındaki kahvaltılı toplantıya katılan Topbaş, Asya ve Avrupa yakasının karayolu sistemleri ve tünel haritaları üzerinde İstanbul trafiğinin çözümüne yönelik projeleri açıkladı. İstanbul''da trafik sorunun viyadük, metro ve tünellerle çözüleceğini ifade eden Başkan, "İstanbul''da sel bitti, kar olayı ile mücadelede başarılı olduk, şimdi sıra trafikte. İstanbul''un altına tünellerle gireceğiz. Trafik sorununun çözümü, viyadük ve tünel" diye konuştu.

Maliyeti 1.5 Milyar Dolar
Bazı tünellerin paralı olacağının altını çizen Kadir Topbaş, "Tüneller tamamlanınca, İstanbul trafiği büyük ölçüde rahatlayacak. ''Tünel yapmışken neden metro yapılmıyor?'' deniyor. Oysa metro ile bunun standartları farklı. Metroda yüzde 2.5''tan fazla eğim, rantabl değil. Beşiktaş''tan Sarıyer''e kadar giden bir metro düşünüyoruz. Maliyeti 1.5 milyar dolar olan tünellerin toplam uzunluğu 63 kilometre olacak. Çift tünel dolayısıyla bu rakam 126 kilometreyi bulacak" dedi. Öte yandan metroların entegrasyonunun tamamlanması durumunda otobüslerin sadece metroları donatan sistemler olarak kalacağını ifade eden Topbaş, "Metro işini İstanbul''un kesesinden yapmak kolay iş değil, büyük para gerekiyor. İstanbul''da artan TIR potansiyelini taşıyacak bir köprüye ihtiyaç var" diye konuştu.

Biz Başardık
"15 yıl önce İstanbul''da su yok derdik. Çöp rezaletleri konuşulurdu. Haliç kokuyor derdik. Şimdi hava temizlendi, su problemi yok, sel yok, kar yok" diyerek sözlerini sürdüren Topbaş, "Sorumluluğumuz 3.5 misli büyüdü. Buna rağmen başardık. Şu an 661 araçla kar mücadelesi yapıyoruz. Daha önce su baskınıyla ilgili 6 bin civarında ihbar alıyorduk, şimdi bu 200''lere düştü" dedi.Mahmut Övür''ün "İstanbul''da kişi başına düşen yeşil alanı 7 metrekareye çıkaracağınızı söylüyorsunuz. Bunu nasıl yapacaksınız?" sorusu üzerine Topbaş "İstanbul''da kişi başına düşen yeşil alan miktarı 3.5-4 metrekare. Bunlar aktif alanlar. Halka kapalı yeşil alanlar var. Amacımız bunları aktif hale getirmek. Mangal konusunda da Avustralya''da gördüğümüz jetonla çalışan elektrikli barbeküleri getirmek istiyoruz."

Ataköylüler''e Müjde
Ataköy''de TOKİ''nin konut yapmak amacıyla yeşil alanı yok ettiği şeklindeki iddialara karşın Topbaş, Ataköylüler''e bir müjde verdi. Topbaş, "Bakanlıklar maalesef kendi kaynaklarını arttırabilmek için bunları ranta çevirebiliyorlar. Büyükşehir Belediyesi olarak TOKİ''nin Ataköy''de satışını yaptığı iki büyük alanın iptalini istedik. Bu iki yeri geri alıyoruz. TOKİ ile görüştük. Biz belirli bir rakam ödeyerek bu alanları Büyükşehir''e alacağız ve oradaki yapılanmaya böylece mani olacağız" dedi.

''Meydana İhtiyaç Var''
Topbaş, Hıncal Uluç''un "Karaköy, Eminönü Meydanı bitmiş durumda, Taksim Meydanı da otobüs durağı oldu. İstanbul''da hiç meydan olmayışı sizi rahatsız etmiyor mu?" şeklindeki sorusunu, "Beşiktaş''a meydan yapıyoruz. Beşiktaş, Üsküdar trafiğini yer altına alıyoruz. Tamamen meydan oluyorlar. Kartal ve Sirkeci de öyle. Aksaray''ı henüz çözemedik. Zaten meydanlardan demokrasi alanları diye bahsediyoruz. Çünkü insanlar tahammül güçlerini, hoşgörü ve sevgiyi orada geliştirirler. Her ilçede ihtiyaç var. Vatandaş, Taksim''e gelme ihtiyacı duymasın. Kendi ilçesindeki meydanda toplansın" şeklinde yanıtladı.

Katlı Otoparklar
Topbaş, İstanbul''da 1 Şubat 2006''dan itibaren tek bilet uygulamasına geçileceğini, bu biletle toplu taşımayı kullanan vatandaşların yüzde 30 oranında tasarruf sağlayacağını vurguladı. Başkan sözlerini "Katlı otoparklar yapacağız. Elektronik sistemli otoparkçılığı ''Yap, işlet'' olarak getireceğiz. Ada binalar bazında yerler belirleyip, istimlak edelim, Avrupa ayarında otopark işletmeciliği yapılsın diyoruz. Tarihi yarımadanın dışında yeraltı otoparkları yapmayı planlıyoruz" diyerek noktaladı.
Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.