Haberler

İstanbul, Bağdat’ın imarına destek verecek

Tarih: 18 Mart 2006 Kaynak: Zaman

Bağdat Belediye Başkanı Sabir İsevi ve Irak’ın İstanbul Başkonsolosu Salah Abdulsalam ile görüşen Başkan Kadir Topbaş, “Irak ve Bağdat’ın yeniden imarı için su ve altyapı başta olmak üzere birçok konuda bilgi ve deneyim paylaşımında bulunacağız” dedi.

Bağdat Belediye Başkanı Sabir İsevi ve Irak’ın İstanbul Başkonsolosu Salah Abdulsalam, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş’ı Saraçhane Belediye Sarayı’ndaki makamında ziyaret ederek bir süre görüştü. Görüşmede gazetecilere açıklamalarda bulunan Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, Bağdat Belediye Başkanı ile Irak’ın İstanbul Başkonsolosu’nu ağırlamaktan memnuniyet duyduğunu belirterek, şöyle konuştu; “Irak ve özellikle Bağdat şehrinin yeniden imarı için su ve altyapı başta olmak üzere birçok konuda kardeşlik çerçevesinde bilgi ve deneyim paylaşımında bulunacağız. Konuyla ilgili olarak teknik heyetlerimiz karşılıklı görüşmelere başlayacak. İSKİ başta olmak üzere diğer kuruluşlarımız ve şirketlerimiz de uzmanlık alanlarında Irak’a teknik destek verecek, bilgi ve deneyim paylaşımında bulunacak.” İstanbul’u ilk defa ziyaret eden Bağdat Belediye Başkanı ile İstanbul ve Bağdat şehirlerinin ‘kardeş şehir’ olması konusunu da ele aldıklarını ifade eden Başkan Kadir Topbaş, “Sayın Bağdat Belediye Başkanı her iki şehrin kardeş şehir olmasını istediğini belirtti, biz de bu konuya sıcak baktığımızı ve taleplerini olumlu karşıladığımızı söyledik.” dedi. Konuk başkana Türkiye’nin Irak’ın toprak bütünlüğüne saygı gösterdiğini ve hem Türkiye Cumhuriyeti’nin hem de İstanbul’un yerel yönetimi olarak Büyükşehir Belediyesi’nin Irak’ın yeniden imarına destek vereceğini bir kez daha teyit ettiğini dile getiren Topbaş, “Ben inanıyorum ki, belediye Başkanımız Bağdat’ta iş yapmak isteyen Türk şirketlerine gerekli desteği verecektir. Biz de Irak’ın kalkınmasında yanlarında olacağız. Arzumuz Irak’ın sıkıntılarının bir an önce bitmesi ve Irak’ın kendi ayakları üzerinde durabilmesidir.” dedi.

Türkiye’yi çok beğendiğini ve özellikle İstanbul’dan çok etkilendiğini dile getiren Bağdat Belediye Başkanı Sabir İsevi de Bağdat şehrinin su, kanalizasyon ve yol gibi altyapı ihtiyacını yeniden inşa etmeye çalıştıklarını belirterek, “Yakın bağlarımız bulunan Türkiye ve İstanbul’un Bağdat’ın yeniden inşası konusunda bize destek vermesini talep ediyoruz. Türkiye ile Irak arasındaki ilişkilerin daha da gelişmesini istiyoruz.” diye konuştu.

Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.