Haberler

İstanbul için ‘Erguvan’ Vakti Başladı

Tarih: 1 Mayıs 2006 Kaynak: İstanbul Büyükşehir Belediyesi
İstanbul’a en çok yakışan ağaç olarak tabir edilen erguvan, beyazdan pembeye doğru değişen, kendisiyle adlandırılabilen “erguvani” renkle baharın gelişinin muhteşem habercilerinden biri olma özelliğini taşıyor. İstanbul’u 22 türde 3 milyon laleyle donatan Büyükşehir Belediyesi, 2 yıl içinde 30 bin erguvan ağacı dikerek şiirlere, şarkılara, resimlere konu olan “Erguvan Vakti”ni geri getiriyor…

İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin Şirketlerinden Kültür A.Ş. ve Ağaç A.Ş ile Erguvan İstanbul Derneği tarafından ortaklaşa organize edilen 5. Erguvan Şenlikleri, bugün Sarıyer Kireçburnu’nda erguvan ağacı dikimiyle başladı. İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, ilk erguvan ağacını Kireçburnu Spor Kulübü Tesisleri’nin yanındaki yeşil alana Sarıyer Belediye Başkanı Yusuf Tülün ve çocuklarla birlikte dikti.

İstanbul Boğazı’nı 30 bin erguvan daha renklendirecek…
Erguvan Ağacı Dikim Töreni’nde konuşan İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, göreve geldikleri son iki yılda 3.5 milyonu lale olmak üzere 6 milyon çiçek diktiklerini hatırlatarak, “Sadece kentsel dönüşümü gerçekleştirmek yetmez. İstanbul’un psikolojik dönüşümü de sağlamamız lazım. Bu yıl 300 bin ağaç dikeceğiz. Bunun 200 bini çiçek açan ağaçlar olacak. Bu kapsamda İstanbul Boğazı’na 2 yıl içinde 30 bin erguvan dikiyoruz. İstanbul’a özgü çiçek açan güzel ağaçlarımız tekrar geliyor. İstanbul tekrar kendini hissetti, kendini hatırladı, kendine kavuştu. Herkes İstanbul’a hayran kalacak” diye konuştu.

“İstanbul’un sıkıntıları bir tarafa ötelerken, kaldırırken, diğer taraftan da yitirdiklerimizi tekrar kazanmaya, yerine koymaya çalışıyoruz” diyen Başkan Kadir Topbaş, İstanbul’un kendine haz florasını, güzelliklerini yaşayan bir nesil olarak şehrin bonkörce kullanılmasından büyük üzüntü duyduklarını söyledi.

İstanbullulara ‘Baharın geldiğini tekrar hissettirmek’ istediklerini ifade eden Başkan Topbaş, “İstanbul bizim çocukluğumuzda doğa harikası bambaşka bir şehirdi. Büyükşehir Belediyesi olarak bu güzelliği tekrar yerine getirmek için çalışıyoruz. İstanbullunun psikolojisi değişecek, kendisini daha mutlu hissedecek. Sanatçılarımızın, edebiyatçıların estetik duyguları gelişecek bu güzelliklere bakarak… Bu güzellikler hücrelerimize kadar yansıyacak… 2010 Avrupa Kültür Başkenti seçilen şehrimizi çevresiyle, doğasıyla her şeyiyle mükemmel hale getiriyoruz. İstanbul’daki güzellikler tüm Türkiye’deki yerel yönetimlere örnek olmaya başladı bile…” şeklinde konuştu.

Erguvan; Şiirlerin, şarkıların, resimlerin mor salkımlı kokusu...
Erguvan Şenliği törenin ardından Boğaz turuyla devam etti. Şenlikler kapsamında bugün Sultanahmet’teki Türk ve İslam Eserleri Müzesi’nde ‘Erguvan’ konulu bir sergisi de düzenleniyor. Sergide; A.Süheyl Ünver, Ahmet Yakupoğlu, Gülbin Mesera, Dürdane Ünver, Nusret Çolpan, Mamure Öz, Müjgan Başköylü, Hülya Yazatası, Feyyaz Oyat, M. Özlem Arslan, Dilek Çalış, Esma N.Akoğlu, Emel Nurhan Ogün, Betül Aydıner Chacko, Serap Bostancı Tuluk, Arzu Uzunosman, Esra Elitaş ve Füsun Köşklü’nün eserleri yer alıyor.
Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.