Haberler

Egeports''a ikinci iptal Danıştay''dan

Tarih: 30 Nisan 2006 Kaynak: Milliyet
Özelleştirilen Kuşadası Limanı''nı alan Egeports''a kötü haber çıktı. Liman içerisine yaptığı 56 işyeri ile ilgili Aydın 1''inci İdare Mahkemesi''nin verdiği ruhsat iptalinden sonra, Danıştay 6''ncı Dairesi de Kuşadası Kruvaziyer Liman ilave ve revizyon uygulama imar plan notlarını iptal etti. Bazı sivil toplum örgütlerinin karşı çıktığı proje ile ilgili olarak Egeports''tan yapılan açıklamada, ''konunun muhatabı belediyenin girişimde bulunması gerektiği vurgulandı. Yaptığı başvuru ile ruhsat iptalini sağlayan Kuşadası Belediye Meclisi''nin bağımsız üyesi Ahmet Altunsoy, AKP''li Belediye Başkanı Fuat Akdoğan''ı eleştirdi. Altunsoy, "Bayındırlık Bakanlığı''nın da yargı kararlarından ders çıkarmalıdır" dedi.

''Sipariş tasarı'' eleştirisi
Daha önce, limandaki yapılaşmaya izin veren yasal düzenlemeler için, ''Ofer-Kutman siparişi'' nitelemesi yapılmış, tasarının, Fransız Tatil Köyü ile birlikte Kuşadası Limanı''ndaki yapıları da yasallaştırmak amacıyla düzenlendiği eleştirisi getirilmişti.Temmuz 2005''te çıkarılan Torba Yasa, kamuoyu tepkisi üzerine geri çekilmişti. Projenin yatırımcısı Boğaziçi Yatırım''ın yüzde 20''si Mehmet Kutman''ın şirketi Global Yatırım Holding''e ait. Boğaziçi Yatırım''ın yabancı ortakları arasında, Galataport projesi ile gündeme gelen Ofer Grubu da bulunuyor.

İptalin muhatabı biz değiliz
Egeports''tan yapılan açıklamada ise şirketin sonradan iptal edilen Kıyı Kanunu''nun Uygulanmasına Dair Yönetmelik çerçevesinde tüm işlemlerini gerçekleştirdiğine dikkat çekildi. Açıklamada, teknik sebeplerle iptal edilen yönetmeliğin Anayasa Mahkemesi''nce hukuka uygun bulunduğu belirtilerek, şöyle denildi:
"Aydın İdare Mahkemesi''nce karara bağlanan konu, zaten daha önce iptal edilen yönetmelik bazında yapılan işlemlere ilişkindir. Mevcut hukuki durumda bu konular Kıyı Kanunu çerçevesinde düzenlendi. Mahkemede görülen davada şirketimiz davalı değildir. Aleyhinde hüküm verilen davalının, kararı temyiz etme hakkı mevcuttur. Bu itibarla, hukuki sürecin kesinleştiğini ya da kesinleştiği varsayımıyla hüküm ifade etmek doğru olmayacaktır."
Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.