Haberler

"Yabancılara gayrimenkul satışı hızlanmalı"

Tarih: 3 Mayıs 2006 Kaynak: CNN Türk
Toplu Konut İdaresi (TOKİ) Başkanı Erdoğan Bayraktar, yabancılara gayrimenkul satışının artmasını arzu ettiklerini ifade ederek, stratejik bölgelerdeki satışlar hariç, yabancılara gayrimenkul satışının hızlanması gerektiğini belirtti.

Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı Derneği''nin (GYODER) düzenlediği ''''6. Gayrimenkul Zirvesi'''' başladı. Swissotel''de gerçekleştirilecek ve dünyanın önde gelen gayrimenkul şirketlerinin CEO''larının da katıldığı toplantı yarın sona erecek.

Zirvede konuşan Bayraktar, yabancılara gayrimenkul satışının önemine işaret etti. Bayraktar, ''''Yabancılara gayrimenkul satışının artması ve gelişmesini arzu ediyoruz. Belki stratejik bölgelerdeki satışlar hariçyabancılara gayrimenkul satışının hızlanması lazım. Yabancıların yaz-kış oturacağı sahil şeritlerindeki tatil köyleri inşallah olur'''' diye konuştu.

Kentlerde ruhsatsız yapımdan uzaklaşıldığını ifade eden Bayraktar, gayrimenkul sektörünün gelişmesiyle Türkiye''de gecekondulaşma ve kaçak yapılaşmanın sona ereceğini söyledi. Mortgage sisteminin yasallaşmasıyla sektörün daha da gelişeceğini ifade eden Bayraktar, ''''Kayıtdışılık kalkacak. Bu sistem, ülkemize de çok ciddi katkılar sağlayacak'''' dedi.

"Ticari gayrimenkulde fırsatlar var"
Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı Derneği (GYODER) Başkanı Haluk Sur da, yılda 600 bin adete ulaşan ve giderek artan konut ihtiyacı, halen gelişmiş ülkelerdeki ofis stoğu ve alışveriş merkezi kiralanabilir alanlarının yaklaşık 5''te biri mertebesinde bulunan, ticari gayrimenkul pazarının, büyük fırsatlar sunduğunu söyledi.

Haluk Sur, kurumsal ve bireysel bazda yurt dışından gelecek gayrimenkul yatırımcılarının Türkiye''de mülk edinmelerinin önünde bazı düzenlemeler gerekse de engel kalmadığını, her geçen gün yatırımcı sayısının arttığını, bugün itibariyle 55 bin olduğunu bildirdi.

Sur, ''''Özellikle yazlık ve ikinci ev pazarında çok önemli fırsatlar dikkat çekmektedir. Ancak bu piyasa, kontrol ve denetim mekanizmasından yoksun bırakılmamalı, proje geliştirenler sorumluluk duygusundan uzak tutum ve davranışlardan kaçınarak kalitesi, fiyat ve teslim süresi gibi konularda çok hassas olmalıdırlar'''' diye konuştu.

Ne dediler?

Kaliforniya Enerji Bakanı Arthur Rosenfeld:
ABD''nin son dönemlerde aşırı enerji tüketiminden vazgeçerek farklılaştığını ifade eden Rosenfeld, özellikle Kaliforniya''da enerji tasarrufunu çok ciddiye aldıklarını ve enerji tasarrufu yapan evler yaptıklarını anlattı.

Ülkelerindeki beyaz çatı uygulamalarından bahseden Rosenfeld, beyaz çatılı evlerde daha az klima çalıştırma gereğinin ortaya çıktığını, bunun Türkiye''deki emlak geliştiriciler tarafından da uygulanabileceğini söyledi. Los Angeles''ta beyaz çatı uygulamasının zorunlu olduğunu belirten Rosenfeld, ''''Beyaz çatı uygulamasıyla, yılda 200 milyon dolar tasarruf sağlanıyor. Bu bir teknolojik hile, bunu Türkiye''ye de tavsiye ediyorum'''''' diye konuştu.

ABD Enerji Bakanlığı Danışmanı Charles Washington:
Enerjinin ülkelerin gelişimi için elzem olduğunu belirterek, gayrimenkul yatırımcılarının, sigorta şirketlerinin bu pazarın oyuncuları olduğunu söyledi. Türkiye''nin geçiş noktasında olduğunu ve enerji konusunda çok kritik rol oynadığını ifade eden Washington, kendilerinin Türkiye''yi desteklediğini çünkü bunun çıkarlarına uyduğunu aktardı.
Türkiye''nin benzersiz bir enerji pazarı olduğunu da dile getiren Washington, evlerin daha enerji verimli hale getirilmesi konusunda Türkiye''ye destek verebileceklerini kaydetti.

Federation Of American Scientists Başkanı Dr. Henry Kelly:
Türkiye''de binalar tarafından kullanılan elektriğin büyümeye devam edeceğini belirterek, bu konuda enerji hizmetlerinin teşvik edilmesi gerektiğini söyledi. Enerji verimliliği konusunda gelişmek için katedilmesi gereken çok fazla yol olduğunu ifade eden Kelly, bu konuda Türk mühendislerle çalışmaktan mutluluk duyacaklarını kaydetti.
Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.