Haberler

İzmir''i Geleceğe Taşıyacak Projeler Belirleniyor

Tarih: 3 Mayıs 2006 Kaynak: İzmir Büyükşehir Belediyesi
İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu ve 66 bürokrat, gelecek 10-15 yılda İzmir’e yön verecek projeleri belirlemek ve yol haritasını çizmek için yürütülen “Stratejik Plan” la ilgili Çeşme’de iki günlük toplantı yaptı. Başkan Aziz Kocaoğlu, bugüne kadar süren çalışmalarla ortaya çıkan 500 proje önerisinin masaya yatırıldığını söyledi. Kocaoğlu, puanlama sistemiyle öncelikli projelerin belirleneceğini belirtti. Çalışmaların henüz sonuçlanmadığını ancak belirli konuların ağırlıkta olduğunu kaydeden Kocaoğlu, bunların; “EXPO 2015 hazırlıkları, Aliağa-Menderes hattının 24 ayda bitirilmesi, Üçyol-Üçkuyular metro hattının bitirilip Narlıdere ve Buca’ya uzatılması, jeotermal enerjinin konutlara yaygınlaştırılması, Adnan Saygun Kültür Merkezi’nin tamamlanması, Gaziemir’de özel sektörle işbirliği içinde yeni fuar alanının kente kazandırılması, Kültürpark’ta yer altı otoparkı yapılması, Körfezi ve çevreyi korumaya yönelik yatırımlara daha da hız verilmesi” konuları olduğunu belirtti.

Çeşme’de gerçekleştirilen toplantıda İzmir’in geleceğine yön verecek Stratejik Planlama çalışmaları kapsamında ortaya çıkan 500 projeyi bürokratlar ile birlikte tek tek ele aldıklarını söyleyen İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, “Son derece yararlı bir çalışma oldu. Puanlama usulüyle öne çıkacak projeleri belirlemeye çalıştık. Ancak, stratejik planlama statik değildir. Çalışmalarımız devam ettiği için henüz kesin bir karar ortaya çıkmadı. Puanlama sisteminin sonuçlarını aldığımızda durum belirlenecek. Toplantıda bir eğilim ortaya çıktı” diye konuştu.

Yapılacak toplantıların ardından belirlenecek projeleri bir kitapta toplayacaklarını, önce mecliste ardından da meslek odaları, sivil toplum kuruluşları ile birlikte tartışacaklarını belirten Kocaoğlu, “Yani hazırladığımız projeleri valilikle, basınla, sivil toplum örgütleriyle, odalarla ve konuyla ilgili kurum ve kuruluşlarla tartışıp Stratejik Plan’ımızı belirleyeceğiz” dedi.

Yarımada İçin Yarışma
İzmir’in kalkınmasının, Selçuk’tan Karaburun’a kadar uzanan yarımadının kalkınması ile paralel olduğunun altını çizen Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, bu bölgenin düzenlenmesi ile ilgili proje yarışması açmayı planladıklarını söyleyerek şöyle devam etti:

“Böyle bir proje yarışması ile yarımadanın, kentin vizyonu istikametinde nasıl kullanılacağı belirlenecek. Karaburun’da, Seferihisar’da, Özdere’de neler yapılabileceği belirlenecek. İzmir’in kuzeyi, güneyi, doğusu dolu. Turizm yapılacaksa eğer, herhalde Kemalpaşa’da yapılmayacak. Foça’da SİT kararları nedeniyle bir vizyon yükleme şansı sınırlıdır. Yarımadayı tetikleyecek şekilde başka tetikleyeceğimiz yer yok. EXPO için kente milyon dolarlık yatırımlar hedefliyoruz. Yarımadanın, çok amaçlı kullanılabileceğine, kente yüklenen 5-6 vizyonu harekete geçirebilecek en önemli yer olduğuna inanıyorum.”

Görev, Yaşam Standartını Yükseltmek

Kendilerine düşen görevin, İzmirlilerin yaşam standartlarını yükseltmek olduğunu vurgulayan Başkan Aziz Kocaoğlu, İzmir’e tek vizyon biçmenin haksızlık olduğunu söyledi. Kocaoğlu, “Örneğin, ‘liman kenti’ deyip işin içinden çıkamazsınız. Burası bir turizm kasabası da değil. Bunun için projelerimizi belirlerken vizyonumuzu mümkün olduğunca geniş tutmaya özen gösteriyoruz” dedi.

Planlama Statik Değil
Planlamanın statik olmadığını, zamana, değişen ihtiyaçlara göre geliştirilebileceğinin altını çizen Başkan Kocaoğlu, “Bazı projeler de önümüzdeki üç yıllık görev süresinde bitmeyebilir. Ya da en yüksek puanı alan proje ileri bir tarihe ötelenebilir; en düşük puanı alan projeden de tamamen vazgeçilmesi söz konusu değil” diye konuştu.
Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.