Haberler

Galataport ihalesi herkesi memnun edecek

Tarih: 17 Mayıs 2006 Kaynak: Milliyet Yazan: Gülçin Üstün
Özelleştirme İdaresi Başkanı Metin Kilci, bu yıl içinde yeniden ihaleye çıkacaklarını belirterek, yeni şartnamede önceki ihlaleyi kazanan İsrailli işadamı Sami Ofer''e sunulan 46 yıla dağılan ödeme planının olmayacağını söyledi.

Yeni imar planı hazırlığı
Kilci, yeni bir imar planı hazırlığı içinde olduklarını, 2-3 ay içinde projenin ayrıntılarının ortaya çıkacağını söyledi.
Kilci, yıl sonuna kadar hazırlıkları tamamlayarak ihaleye çıkacaklarını belirterek, "İmar planını hazırlarken çok dikkatli davranıyoruz. Bu kez tüm kesimlerin onayını alacak bir proje olması çok önemli. Bu nedenle projenin her aşamasında hem ilgili bakanlıkların hem de sivil toplum örgütlerinin görüşünü alacağız. İstanbul''a yakışacak bir proje olacak" dedi.

Danıştay''a haksızlık etmeyelim
Kilci, ihalelerin yargı kararları nedeniyle iptal edilmesinin yatırımcıyı nasıl etkilediği yönüdeki soruya, "Yatırımcı tedirgin oluyor elbette. Ancak Galataport''a yerli ve yabancı yatırımcıların ilgi göstereceğini düşünüyorum. Çünkü yatırım için cazip bir yer" yanıtını verdi. "Danıştay''a haksızlık etmeyelim" diyen Kilci, "Vatandaşın seveceği bir proje olacak, bu durumda Danıştay da sever" yorumunu yaptı.

Önceki ihalede yaşanan ödeme planı tartışmalarını değerlendiren Kilci, ilk ihalenin yap-işlet-devret modeliyle gerçekleştirildiğini, yeni ihaleye ise Özelleştirme Kanunu çerçevesinde çıkacaklarını belirtti. Kilci, ihale şartnamesi hazırlanırken ödeme koşullarının da dikkate alınacağını ifade etti.

YorumlarYorum Sayısı: Henüz hiç yorum yapılmamışBütün yorumları forumda okuyun!
Bütün yorumları forumda okuyun!
Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.