Haberler

Mortgage, Yılın İkinci Yarısında Uygulanabilir

Tarih: 23 Mayıs 2006 Kaynak: Akşam
Meclis''te görüşülen Konut Finansmanı Kanunu Tasarısı''nın haziran ayı sonuna kadar yasalaşmasını beklediklerini belirten Sermaye Piyasası Kurulu (SPK) Başkanı Doğan Cansızlar, ''''2006''nın ikinci yarısında uygulanabileceğini tahmin ediyoruz'''' dedi.

TMMOB Harita ve Kadastro Mühendisleri Odası''nın, Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü''nün 159. kuruluş yıldönümü etkinlikleri kapsamında düzenlediği Kadastro Kongresi''nde konuşan Cansızlar, tutsat (mortgage) sisteminin sağlıklı işleyebilmesi için tapu ve kadastro işlemlerinin ''hayati önem taşıdığını'''' söyledi.

Mülkiyet Sigortası
Tapu bilgilerinin doğru, güvenilir ve güncel olması gerektiğini ifade eden Cansızlar, tutsat sistemiyle birlikte ''''mülkiyet sigortası''''nın da gündeme geleceğini belirtti. Cansızlar, bu yolla elindeki tapu bilgilerine dayanarak taşınmaz edinen vatandaşın, 10-20 yıl sonra ortaya çıkabilecek sorunla mağdur olmasının önleneceğini kaydetti. Cansızlar, bilgilerin bilgisayar ortamına aktarılmasını öngören Tapu Kadastro Bilgi Sistemi''nin (TAKBİS) bir an önce hayata geçirilmesini isterken, elektronik imzanın da devreye girmesiyle birlikte tapu işlemlerinin, kısa süre sonra internet üzerinden yürütülebileceğini kaydetti. Cansızlar, tutsat sistemiyle ''tasarruf yapan vatandaşlar ile konut almak isteyen arasında köprü oluşturulacağını'''' ifade ederek, çok daha korumalı, uzun vadeli, az maliyetli krediye olanak sağlanacağını belirtti.

Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.