Haberler

Zerdüşt hacılar Bandırma’ya...

Tarih: 31 Mayıs 2006 Kaynak: NTVMSNBC

Dünyada en erken tarihli ve tek örnek olan Zerdüşt tapınma merkezinin yer aldığı Balıkesir’in Bandırma ilçesine bağlı Ergili Köyü yakınlarındaki Hisartepe’de bulunan Daskyleion Antik Kenti’ndeki kazı çalışmaları 26 Haziran’da başlıyor.

Kazı Başkanı Prof. Dr. Tomris Bakır, muhabirine yaptığı açıklamada, Daskyleion’daki 18. kazı yılında, çeşitli üniversitelerden arkeolog, restoratör, mimar, arkeojeofizik uzmanları ve antropologlardan oluşan 30 kişilik ekibin çalışacağını söyledi.

Kazıların bu yılki bölümünde, restorasyon, koruma ve SİT alanı düzenleme çalışmalarının da yürütüleceğini belirten Bakır, “Dünyada en erken tarihli ve tek örnek olan Zerdüşt dini tapınım merkezinin bulunduğu Daskyleion, kazılar tamamlandığında, Zerdüşt dininden olanlar için adeta bir hac merkezi olacak; böylece din turizmine de hizmet verecek” dedi.

Daskyleion’da Zerdüştlüğün izleri
Hisartepe’nin güneybatısında yer alan “Kült yolu”ndaki çalışmaların, 2003 kazı yılından itibaren genişleyerek devam ettiğini ifade eden Bakır, bu alandaki kazı çalışmaları sırasında ortaya çıkarılan Pers dönemine ait saray, dini ve kamu yapıları üzerindeki çalışmalara da devam edeceklerini bildirdi.

2001 yılı kazı çalışmaları sırasında bulunan Pers zamanından kalma “monumental teras-sur” yapısının, bugüne kadar sadece 120 metrelik bölümünün kısmen açığa çıkartıldığını dile getiren Bakır, Hisartepe’nin güneydoğusunda yer alan bu uzun teras duvarının tamamı ortaya çıkarıldıktan sonra, üzerinin korunması amacıyla mevcut olan çatının genişletilmesinin planlandığını kaydetti.

Anadolu’da Korunmuş En İyi Örnek Olan Tümülüs
Daskyleion’un 2.5 kilometre doğusunda yer alan ve Büyük İskender’in komutanlarından birine ait olan Kösemtuğ Tümülüsü’nün, 1991 yılında restorasyonunun tamamlandığını hatırlatan Bakır, mezar odası Anadolu’da korunmuş en iyi örnek olan tümülüste, yağmurun olumsuz etkisini azaltmak için bakım çalışması yapacaklarını anlattı.

Fransa, Almanya ve İtalya’dan bilimadamlarının, yayın çalışmaları yapmak üzere kısa süreli katılmalarının beklendiği kazı çalışmalarının Eylül ayı sonuna kadar devam etmesinin planlandığını belirten Bakır, “Bu yıl Kültür ve Turizm Bakanlığı’ndan sağlanacak ödeneğin, geçen yıl ödenen 100 bin YTL’den az olmayacağı yetkililer tarafından bildirildi.

Kazıların ana sponsoru olan Bandırma Ticaret Odası, bu yıl da ödenek tahsis edecek. Balıkesir Valiliği Özel İdare Müdürlüğü’nün son üç yıldan beri kazı çalışmalarına yaptığı maddi desteğin devam edeceğini, Bandırma Ticaret Borsası ile BANSİAD’ın da kazıya maddi yardım yapacağını bekliyoruz” diye kaydetti.

Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.