Haberler

Yapı Endüstrisi, İstanbul''da ev yapıp yabancıya satacak

Tarih: 6 Haziran 2006 Kaynak: Referans
Bodrum''da 250 milyon dolarlık villa inşa eden Yapı Endüstrisi''nin yeni hedefi Çeşme ve İstanbul. İstanbul''daki projeler arasında golf sahası da bulunuyor.

Bodrum
Bodrum''da satış bedeli 250 milyon doları bulan toplam bin 54 villa inşa eden Yapı Endüstrisi, yeni projelerini Çeşme ve İstanbul için yapmayı planlıyor. Sadece İstanbul için düşündüğü dört projesinin yatırım değeri 500 milyon doları bulan Yapı Endüstrisi, yeni projeleriyle konutun ardından golf turizmine de yöneliyor. İstanbul''da yapılacak konutların hedef kitlesini ise yabancılar oluşturacak.

Maslak civarında 30 bin metrekarelik alışveriş merkezi, rezidans ve ofisten oluşan bir kompleks yapacak olan şirket, Büyükçekmece''de ise bin dönümlük arazi üzerinde golf, otel ve konut kompleksi projesi hazırlıyor. Yapı Endüstrisi konut projelerini ise Anadolu yakasında sürdürecek. Göztepe''ye merkezi bir alanda 350 konut inşa edecek olan şirket, yabancılara yönelik olarak bin konutluk bir site daha yapacak.

Yapı Endüstrisi Yönetim Kurulu Başkanı Süha Yılmaz, İstanbul''un yabancılar için son derece cazip olduğunu, Avrupa Birliği (AB) üyesi ülkelerin pek çok vatandaşının İstanbul''da gayrimenkul sahibi olabilmek için fırsat kolladığını açıkladı. Süha Yılmaz, "Şimdiye kadar yabancılara sattığımız konutun sayısı 100 civarında. Önceki yasanın iptal edilmesi, yeni yasanın yürürlüğe girmesi arasında bir boşluk oluştu. Bu boşluk oluşmasaydı bugün sattığımız konut sayısı çok daha fazla olurdu" dedi. Müşteri portföylerinde ağırlıklı olarak İrlandalıların ve İngilizlerin bulunduğunu ifade eden Yılmaz, Hollanda, Danimarka ve Rusya pazarına yeni projelerle açılacaklarını söyledi.

Her projede farklı bir detay
İnşaatta markalaşmanın farklılaşmaktan geçtiğini düşünen Yılmaz, "Biz her projemizde farklı detaylar kullanmaya özen gösteriyoruz. Örneğin Sandalet Evleri''ni yaparken zemin için ortama serinlik vermesi amacıyla Manisa''dan çakıl taşı toplayıp getirdik, duvarına şu an fazla bulunmayan kaşık sıvası yaptık. Hatta bu projeden bir villayı da modacı Cemil İpekçi''ye sattık. Yine Maslak''ta yapacağımız kompleksin mimarisini, dünyaca ünlü ve Türkiye''de şu ana kadar hiçbir projede imzası olmayan bir mimar gerçekleştirecek" dedi.

Bodrum''a ek olarak Çeşme''yi Ege''deki ikinci üsleri yapacaklarını kaydeden Yılmaz, İstanbul ve İzmir''e yakınlık avantajına rağmen Çeşme''nin Bodrum kadar potansiyeli olmadığını, Çeşme''nin yarısının SİT alanlarından oluştuğunu söyledi. Yapı Endüstrisi''nin Çeşme''deki ilk projesi denize sıfır 200 apart daireden oluşacak ve projede yer alan her konutta termal su akacak. Şirketin Bodrum merkez, Göltürkbükü, Bitez, Kadıkalesi, Gümüşlük ve Gümbet gibi Bodrum’un farklı beldelerinde gerçekleştirdiği projelerinin 85 milyon dolarlık kısmının satışları devam ediyor. 2005 yılında temelleri atılan ve 2007 yılında tamamlanması öngörülen projelerin büyük bir kısmı, henüz proje aşamasındayken alıcı buldu.

Yapı Endüstrisi SY Grup oluyor
İnşaatın haricinde tasarım, site yönetimi, turizm ve hizmet sektörlerinde faaliyet gösteren Süha Yılmaz, Yapı Endüstrisi gibi portföyündeki şirketleri SY Grup (Süha Yılmaz Grup) adı altında toplayacak. Bu yıl holdingleşme çalışmalarını tamamlayacaklarını anlatan Yılmaz, 2007''de gayrimenkul yatırım ortaklığı kurarak en geç yıl ortasında halka açılacaklarını açıkladı. Yılmaz Yapı Endüstrisi olarak hedeflerinin, 2011 yılına kadar inşaatını tamamladıkları konut sayısını 5 bine çıkarmak olduğunu vurguladı.
Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.