Haberler

Guggenheim Müzesi Zaha Hadid''i Ağırlıyor

Tarih: 6 Haziran 2006 Yazan: Emine Merdim Yılmaz


Fotoğraflar: David M. Heald, © SRGF

Zaha Hadid`in bugüne kadarki mimarlik kariyerini özetleyen "Zaha Hadid: Thirty Years in Architecture" Sergisi 3 Haziran`da Guggenheim Muzesi`nde, dünyanın çeşitli yerlerinden gelenlerin ve Arkitera Mimarlik Merkezi''nin de katıldığı bir davetle açıldı.

Bu sergi Hadid''in Amerika Birleşik Devletleri''nde açılan ilk sergisi ve bu sergi ile birlikte New Yorklular belki de Hadid`in çalışmalarını ilk defa yakından görme fırsatını yakalıyorlar.

Hadid''in disiplinlerarası mimari yaklaşımını çok iyi bir şekilde özetleyen sergide resimlere, eskizlere, mimari çizimlere, maketlere, mimari animasyonlara, obje ve hatta otomobil tasarımına bile rastlamak mümkün.

Sergiden İzlenimler

Hadid''in kariyerinin ilk yıllarındaki çalışmaları 1920''lerdeki Guggenheim''in Rus Konstrüktivizm''inden izler taşıyor. Basit geometrilere dayanan, zamanda ve mekanda durmuş izlenimi veren çizgiler ile ifade edilmiş erken dönem çalışmaları çoğunlukla büyük boyutta resimler ile sunulmuş, bu da serginin hemen başında insanda adeta resim sergisindeymiş hissini uyandırıyor.

Sakin başlayan serginin temposu üst rampalara çıktıkça giderek artarken, serginin düzeni yürüme temposunu kimi yerde hızlandırıp kimi yerde yavaşlatıyor.

1982 yılında Hong Kong''taki yarışmada birinciliği kazanması Hadid''in uluslararası bir üne kavuşmasını sağladı. Bu proje hiçbir zaman tamamlanmadı fakat bundan sonra pek çok cesur fikirlerin ortaya çıkmasına sebep oldu. 2004 yılında Pritzker Ödülü''nü kazanan ilk kadın mimar olması onu kariyerinin zirvesine taşıdı. Bugün vizyonu bütün dünyada herkese örnek olan binalara doğru dönüşüyor.

Hadid''in AA''den diplomasını aldığı 1977 yılı ve akabinde OMA''yla başlayan kariyerine, 1979 yılındaki Londra''daki ofisini açtığı günden bu yana uzanan bütün çalışmalarını kapsayan sergi 25 Ekim''e kadar gezilebilecek.

Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.