Haberler

Bu tersane alkışlanır

Tarih: 8 Haziran 2006 Kaynak: Referans Yazan: Fuat Kars
Yalova''da yıl sonunda tamamlanması planlanan ve toplam 40 şirketin faaliyet göstereceği tersane, şimdiden önümüzdeki 5 yıl için 10 milyon dolarlık sipariş aldı.

Yalova''nın çehresini değiştirecek dev projeler, yavaş yavaş kendini göstermeye başladı. Bunlardan biri de yıl sonunda tamamlanması planlanan tersane. Söz konusu yatırım için 4 kilometrelik bataklık alan dolduruldu.

Kore''den sonra dünyanın en büyük ikinci tersanesi olacak bu tesisin inşası, bataklığı "çevre" olarak kabul edip karşı çıkanlara, Bölge İdare Mahkemesi''ne başvurup itiraz edenlere rağmen devam ediyor.

Dünyanın birçok ülkesi, gemi ve yat yaptırmak için aylarca sıra beklerken böyle bir projeyi gündeme getiren, sahip çıkan ve yaptıran Vali Doç. Dr. Yusuf Erbay ile kurdukları 40 özel şirketle, devletten bir kuruş dahi almadan, tesisin yapımını sürdüren Yalova-Altınova Tersane Girişimcileri San. ve Tic. A.Ş. yöneticilerini kutlamak gerekiyor. Bazı "çevreci" ve "mahkemecilere" rağmen.

Toplam 40 şirketin bulunduğu bu projede, hazır olan iki tersane şimdiden üretime başladı. İş yetiştiremeyen bu tersanelere, diğer 38 tersane de eklenince, yabancı ülkelerden Yalova''ya gelen-giden işadamı ve turizmci sayısı da artacaktır.

Tersane henüz tamamlanmadan, önümüzdeki 5 yıl için 10 milyon dolarlık siparişi şimdiden aldı. Yani yapılacak, yaptırılacak olan gemi ve yatlar sıraya konuldu.

Yalova''da tersanenin açılması, gemi yan sanayiinin gelişmesiyle 70 bin nüfuslu şehirde 10 bin kişiye iş olanağı sağlayacak. Bunların hepsi gerçekleştiği zaman, bir zamanların Bursa''sını aratmayacak olan Yalova''da sanayici ve işadamları gazete ilanları ile eleman arar duruma gelecek. Belki de bu işkollarında, tesislerin yapımına karşı çıkanların kendileri, çocukları veya torunları çalışacak.

Sonuçta herkes kazanacak
Tersanesi önümüzdeki aylarda bitecek olan Yalova''nın doğu yakası, bilgisayar ve teknoloji üretecek sanayi bölgesinin kurulmasıyla oluşumunu tamamlayacak.

Buna bir de batı yakasında inşa edilecek çok yıldızlı oteller, tatil köyleri, kongre salonları, yat limanları, deniz ile tanışan termal suyu eklenecek. Kentin önümüzdeki 2-3 yıllık fotoğrafı bu.

Yalova''yı seven herkes, siyaseti ve çıkarlarını bir kenara bırakıp bu taşın altına elini koymalı. Koymalı çünkü, fotoğraf baskıdan çıkınca herkes hoşnut olacak ve kazanacak. Tabii ki, kent kimliğini ortaya koyup, "siyaseti" ve "çıkarlarını" bir kenara koyanlar da. Kim bilir, belki de tersaneye karşı çıkan "çevreciler" ve "mahkemeciler de" kazanacak.
Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.