Haberler

Saraylara Takılmayın, Üç Yıldızlı Otel Yapın

Tarih: 9 Haziran 2006 Kaynak: Hürriyet Yazan: Ceyhun Kuburlu
Avrupa, Orta Asya ve Afrika’daki 49 ülkede toplam 189 oteli bulunan Rezidor SAS’ın bir parçası olan Radisson SAS Hotels&Resorts, Türkiye’deki üçüncü oteli olan Bosphorus’u Ortaköy’de açtı. 45 milyon dolar yatırım yapılan Radisson SAS Bosphorus’un açılışı için İstanbul’a gelen Rezidor SAS otellerinin CEO’su Kurt Ritter, Türkiye’deki turizm kalitesinin artmaya başladığını belirterek, Avrupa ülkelerindeki insanların saraylara 5 yıldızlı otellere meraklı olduğunu, ancak üç yıldızlı otellere daha çok ihtiyaç olduğunu söyledi.

Ritter, Türkiye’deki turizme bakışın yavaş yavaş değişmeye başladığını ve bu süreçte sayıdaki azalmanın çok önemli olmadığını kaydetti.

Oteller Büyükşehirlere: Bugün Türkiye’de 20-25 yeni üç yıldızlı otele ihtiyaç olduğuna ve bu otellerin büyükşehirlerde yapılması gerektiğine dikkat çeken Ritter, "Bugüne kadar tüm dünyada hatta Amerika da dahil olmak üzere bu orta dereceli oteller iyi bir isme sahip değildi. Yüksek kaliteli otellerin tümünün iyi, temiz, rahat olması, bu üç yıldızlı otellere olan talebi düşürüyordu. Ancak bugün yaptığımız araştırmalara bakıldığında üç yıldızlı otellerde de bir yerlere gelineceğine ve çok başarılı olunacağına inanıyorum" dedi. Türk hükümetinin bu tarz otellerin yapımını desteklemesi gerektiğini belirten Ritter, "Biz Türkiye’de yer almaktan çok mutluyuz" dedi.

Anlayış Değişiyor: Türkiye’ye gelen turist sayısındaki düşüşün, Türk turizmindeki bazı anlayışların değişmeye başlamasından kaynaklandığını söyleyen Ritter, "Artık insan sayısına değil kaliteye bakılması gerekiyor" dedi. Ritter, şunları söyledi: "Turist sayısındaki düşüş daha kaliteli bir turizme geçişin sinyalidir. Bu kaliteli turizm yöntemine geçiş alışıla gelmiş deniz, güneş ve kum gibi tatil anlayışında gerilemeye neden olabilir. Yani, daha iyiye doğru gidilirken böyle bir duraklama yaşanabilir. Turizmin yön değiştirmesinin Türkiye’nin daha üst düzey bir turizme geçişi olarak kabul edilmesi gerekiyor. Artık sayıya önem verilmemesi lazım."

İkinci Sıradayız: Radisson otellerinin, Hilton, Marriott, Sofitel ve Sheraton gibi dünyaca ünlü oteller arasında ikinci sırada bulunduğuna dikkat çeken Ritter, Radisson ile ilgili olarak şu bilgileri verdi: "Tüm yatırımlarımıza yüzde 5-15 finans sağlıyoruz. Hiçbir şekilde kendi paramızı yatırarak bir otel yapıp onu işletmiyoruz. Bu sektörde dünya üzerindeki yatırımlara bakıldığı zaman tüm oteller mülkiyetle işletmeyi ayırmıştır. 1997 yılında 10-15 otel bize aitti. Sonra hepsini sattık ve sadece işletme ile ufak bir ortaklığı devam ettiriyoruz. Ancak çok uygun bulduğumuz bir arazi bulursak inşaatını yapıp işletmeye başlayıp tekrar satabiliriz."
Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.