Haberler

Çevre Yasası çevreci değil

Tarih: 9 Haziran 2006 Kaynak: Birgün Yazan: Çilem Kaya
Çevre Mühendisleri Odası (ÇMO) Ankara Şubesi''nin düzenlediği panelde, yeni Çevre Yasası ve çevre yönetimi masaya yatırıldı. ÇMO Başkanı Ertuğrul Ünlütürk, "AKP hükümeti sadece yerli ve yabancı sermayeye verdikleri sözleri tutuyor, doğal kaynaklarımızı kullandırmıyor. Mevzuat ne kadar değişirse değişsin, önce peşkeş zihniyetinin değişmesi gerekli" derken; ÇMO eski Başkanı Ethem Torunoğlu, Türkiye''de çevre yönetimi krizi yaşandığını kaydetti. CHP Milletvekili Mehmet Boztaş ise "Yasanın adı gibi çevreci olmadığını belirtti.

ÇMO Başkanı Ertuğrul Ünlütürk, Çağdaş Sanatlar Mer-kezi''nde gerçekleştirilen panelde, "Bu ülke böyle bir Çevre ve Orman Bakanı''na layık değil. Çıkarılan kıyı kanunu, yapılmak istenen golf sahaları hep yağma ve talan mantığının ürünüdür. Mevzuat, kanun ne kadar değişirse değişsin önemli olan peşkeş zihniyetinin değişmesidir" dedi. AKP hükümetinin çevresel değerleri yerli ve yabancı sermayeye yağmalattığını, çevrenin talan edildiğini belirten Ünlütürk, şunları kaydetti:

"Tuzla''da variller ortaya çıkıyor. Çevre Bakanı, ''ben ne yapayım, elimde yetkim yok'' diyor. Kendi çıkardığı yönetmelikleri bile görmüyor. Yeni Çevre Yasası, eskisinden bir nebze daha iyi ama bunu uygulayacak iradeyi göremiyoruz."

"Yasa YEni, Zihniyet Eski"
Küresel Denge Derneği Başkanı Nu-ran Talu da yeni Çevre Yasası''nın çıktığını ancak zihniyette geri kalındığını dile getirdi. Talu, yasa Mec-lis''te görüşülürken özel sektöre katkı payı öngören hükümlerin kaldırıldığını, katkı paylarının halkın sırtına yüklendiğini belirterek, yasanın özel sektör lehine değiştirildiğini kaydetti. Petrol, jeotermal, maden arama gibi etkinliklerin Çevresel Etki Değerlendirilmesi kapsamı dışında tutulduğuna dikkati çeken Talu, bu haliyle yasanın çevreyi korumakta yetersiz kalacağını ifade etti.

Avukat Arif Ali Cangı ise, CHP''nin, yasa Meclis''te görüşülürken çaba gösterdiğini ancak bunun yeterli olmadığını belirterek, CHP milletvekili Boztaş''a "Sahada, alanlarda da sizi görmek istiyoruz, mitinglerde birlikte haykıralım" çağrısında bulundu.

CHP''li Boztaş: CHP Milletvekili ve Meclis Çevre Komisyonu Üyesi Mehmet Boztaş, panelde yaptığı konuşmada, "Çevre Yasası''nın kapalı kapılar ardında, egemenlerin isteği doğrultusunda ''oldu bitti''ye getirildiğini" söyledi. Yasanın komisyonda görüşülmesi sırasında Bakan''ın hoşuna gitmeyen bir madde için çalışmalara ara verildiğini belirten Boztaş, "Komisyon Başkanı yokken, Anayasa ve Meclis İç Tüzüğü''ne aykırı biçimde madde değiştirildi. Yasa Meclis''te ''temel yasa''dır denilerek, iki madde halinde en az konuşma ve tartışma ile yasalaştırıldı" dedi. Çevre Bakanı Osman Pepe''nin "Yasa sanayiciler için çıkarılıyor" söylemine itiraz etmediğinin altını çizen Boztaş, çevre yerine sanayinin esas alındığını kaydederek, "Yasanın adı Çevre Yasası ama çevreci bir yasa değil" diye konuştu.

''Nükleer lobiler cirit atıyor''
Panelin oturum başkanı ÇMO Onur Kurulu Üyesi ve ÇMO eski Başkanı Ethem Torunoğlu, Türkiye''nin bir çevre politikası olmadığını vurgulayarak çevre yönetimi krizi yaşandığını kaydetti. Trakya ve Bergama''nın kan ağladığını, Sinop''ta nükleer lobilerinin cirit attığını ifade eden Torunoğlu, "Bu koşullarda Çevre Gü-nü''nü nasıl kutlayabiliriz ki?" diye sordu.
Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.