Haberler

Rezidor, Maçka''dan vazgeçmiyor

Tarih: 9 Haziran 2006 Kaynak: Sabah
Rezidor SAS, Maçka Oteli''nde Emekli Sandığı ile mahkemelik oldu ama Türkiye''den vazgeçmedi. Rezidor SAS''ın CEO''su Kurt Ritter, "En kötü ihtimalle 2012 yılında Türkiye''deki otel sayımız en az 10 olacak" dedi.

Ortaköy''deki Radisson SAS Bosphorus''la Türkiye''deki otel sayısını üçe çıkaran Rezidor SAS, ne Emekli Sandığı''ndan kiraladığı Maçka Oteli''nden ne de Türkiye''den vazgeçmeye niyetli değil. Ortaköy''deki otelin açılışı nedeniyle İstanbul''a gelen Rezidor SAS otellerinin CEO''su Kurt Ritter, İstanbul''a çok özel iki otel yapmak istediklerini belirterek, "Dışarıdan bakan biri olarak Türkiye''de iş ortamının oldukça ferahladığını görüyoruz. Bu durum bize çok cazip geliyor. 2012 yılına kadar otel sayımızı en az 10''a çıkaracağız. Bu rakam en alt sınır, çok daha fazla rakamlara ulaşacağımıza eminim" dedi. Halen İstanbul''da iki, Ankara''da bir oteli bulunan ve bunları Residdon SAS markası ile işleten Rezidor SAS''ın amacı grup bünyesindeki diğer otel zinciri markalarını da Türkiye''ye getirmek. Aynı zamanda Galler Prensi''nin himayesinde kurulan IHEI International Council''in 13 üyesinden biri olan Kurt Ritter, 2005 Kasım''ında dünyaca ünlü modacası Missoni ile özel bir anlaşma yaptıklarını ifade ederek, "Buna gore biz de Mission adı ile oteller işletmeye alıyoruz. Böylece moda ile otelciliği birleştiriyoruz. Amacımız İstanbul''da da çok özel bir Mission oteli işletmeye almak. Yine beş yıldız ve daha üstü bir hizmet kalitesine sahip olan Regent markamız ile de İstanbul''da bir başka otel daha açmak. Türkiye bizim için çok önemli. Bu ülkede bugüne kadarki tecrübelerimiz ne kadar başarılı olduğumuzu ve olacağımızı gösteriyor" diye konuştu.

Maçka Mission Olacak 
İstanbul''daki Radisson SAS''ta mal sahibi firma Feri Otelcilik Yönetim Kurulu Üyesi ve Üçgen İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Haluk Kaya da aslında Rezidor SAS''ın Emekli Sandığı''ndan kiralanan Maçka Oteli''ni Mission olarak işletmeye almak istediğini belirterek şunları söyledi: "Emekli Sandağı bütün otellerini ihaleye çıkardığında Maçka ile farklı bir anlaşma yaptı ve kiralama metodunu belirledi. Biz de Rezidor SAS ile burayı aldık ve otelin yeniden inşaası için hibe temin ettik. Yılda 2.5 milyon dolar kira ile anlaşmaya varıldı. Otel boş bile kalsa biz yılda 2.5 milyon doları verecektik. Onun üstünde olan bir rakam için ise cironun yüzde 17''sini veririz diye anlaştık. Bina yıkıldı, çalışmalara başlandı, ama Maliye Bakanlığı ''ben vazgeçtim, satacağım'' dedi. Biz de mahkemeye başvurduk." Öte yandan Emekli Sandığı ile Ankara Stad Oteli''yle ilgili yaptıkları anlaşmanın bir şartı olarak Maçka Oteli''nin işletmesinin de bulunduğunu anlatan Kaya, "2 otel için birlikte anlaşmaya imza attık. Eğer Maçka Oteli''yle ilgili anlaşma iptal edilirse Ankara Stad Oteli''nin anlaşması da iptal olur" dedi.
Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.