Haberler

Gül-Keleşoğlu Grubu''ndan Dört Yeni Alışveriş Merkezi

Tarih: 11 Haziran 2006 Kaynak: Akşam
Florya''daki Fly-inn Alışveriş Merkezi''nin sahibi Gül-Keleşoğlu Grubu, dört yeni alışveriş merkezi için kolları sıvadı. Bahçelievler''deki kompleks bu yıl, Fatih, Bakırköy ve Avcılar''dakilerse 2007''de açılacak. Grup, komşuları olacak Carrousel ve Kadir Has''a da meydan okuyor: İyi mal kötü malı kovar

Lüks konut projesi Pelikan Hill ve Florya''daki alışveriş merkezi Fly-inn''le tanınan Gül-Keleşoğlu Grubu, alışveriş merkezi yapımına odaklanma kararı aldı. Şirketin yeni genel müdürü Özcan Çukutli, ''Konutu yapıp satıyorsunuz, sizden çıkıyor. Alışveriş merkezleri öyle değil. Biz alışveriş merkezlerini birer eser olarak görüyoruz. Yeni faaliyet alanımız bu'' diyor. Grubun devam eden dört projesi var. 1,5 yıl içinde hepsinin tamamlanması planlanıyor. Çukutli, ''Projeler hayata geçtiğinde Türkiye''de beş tane büyük alışveriş merkezi olan tek grup olacağız'' diyor. Çukutli, bu alanda uzmanlaştıklarına dikkat çekerek, yeni projelere sıcak baktıklarının sinyallerini de veriyor.

Yeni projeler yaptığınıza göre sektörü çok sevdiniz...
Biz alışveriş merkezlerini eser olarak düşünüyoruz. Konutu yapıyorsunuz, satılıyor ve sizin için bitiyor. Ama alışveriş merkezleri bize eser yapmanın hazzını veriyor. 2003''te Fly-inn''in açılışını yaptık. 2.5 yıl önce başkaları için iyi bir yatırım olarak görülmeyen Fly-inn, çok iyi bir yatırım haline geldi.

Yeni alışveriş merkezleriniz nerelerde olacak?
Bahçelievler''de Metroport projemiz devam ediyor. Yıl sonunda açılışı yapılacak. Bakırköy''de Carrousel''in yanında devam eden alışveriş merkezinin içinde otel de olacak. 2007''de bitirmeyi planlıyoruz. Fatih''teki proje: 8 katlı bir alışveriş ve kültür merkezi olacak. Anıtlar Kurulu''nun onayıyla yapıyoruz. 1 yıl 2 ayda tamamlamayı planlıyoruz. Avcılar''da da bir projemiz var.

Kanyon, sektörü biraz ürküttü galiba. Siz etkileniyor musunuz yeni alışveriş merkezlerinden?
Bizi korkutmaz, çünkü bizim projelerimizin hepsi çok iyi, özel projeler. Bakırköy''de Carrousel''in yanında yapmakta olduğumuz alışveriş merkezine kiralanabilir alanın 10 katı kadar talep var. Ama o bölgedeki alışveriş merkezleri eminim ürkmüştür. Bizim o civarda planladığımız bir proje yok.

Carrousel''in tamamen hastane olacağı, mağazaların da yeni yaptığınız alışverişe taşınacağı konuşuluyor...
Biz projelerimizi rakiplerden bağımsız düşünüyoruz. Şunu kabul etmek gerekir ki iyi mal, kötü malı kovar. Siz iyi bir şey yapıyorsanız, düşünecek olan siz değilsiniz. Biz iyi bir şey yapıyoruz.

Alışveriş merkezleriniz İstanbul''un farklı bölgelerinde. Standart bir hedef kitleniz yok mu?
Fly -inn, A plus müşteriye hitap ediyor. Florya, Yeşilköy''de yaşayanların geldiği bir yer. Ama Bakırköy''dekinin böyle olma şansı yok. Biz özellikle bunu tercih ediyoruz. Ekonomideki sepet sistemi gibi riski dağıtıyoruz.

Bakırköy''deki alışveriş merkeziyle otelcilik sektörüne de girmiş oluyorsunuz. Diğer komplekslerde farklı mekanlar olacak mı?
Evet. Orada 5 yıldızlı bir otelimiz olacak. Metroport''ta da iki kuleden birini otel yapsak mı diye düşündük ama sonra hastaneye karar verdik. Yabancı bir hastane ile anlaşmak üzereyiz.

Şirketinizin büyüklüğü nedir?
Gül-Keleşoğlu bugünkü varlıklarıyla ekspertiz yapılsa 250 milyon dolar civarında bir değeri olur. Fakat mevcut projelerimiz bittiği anda değeri 4 katına çıkacaktır. 3 ya da 4 yıl içinde minimum 800 milyon dolar değeri olan bir şirket olacağız.

Milyon dolarlık merkezler
Bahçelievler: Metro bağlantısı olduğu için Metroport adı verilen alışveriş merkezi Bahçelievler''de yapılıyor. İçinde 80-90 mağaza olacak. İki kulesinin biri rezidans, diğeri hastane olarak kullanılacak kompleks yıl sonunda açılacak.

Bakırköy: Carrousel''in yanında devam eden projenin 94 bin metrekare inşaat alanı var. 50 milyon dolarlık yatırımın 2007 Nisan ayında tamamlanması bekleniyor. İçinde beş yıldızlı otel ve 2 bin 200 araç kapasiteli bir otopark olacak.

Fatih: Vatan Caddesi''nde bulunan otoparkın yerine yapılacak alışveriş ve kültür merkezi sekiz katlı olacak. Fatih''in tarihi dokusuna uygun yapılan proje Anıtlar Yüksek Kurulu''nun izniyle gerçekleştiriliyor. Yüzde 50''sine Fatih Belediyesi''nin ortak olduğu kompleks, bir yıl sonra hizmete başlayacak.

Avcılar: Yaklaşık 20 bin metrekare alan üzerinde, yaklaşık 70 bin metrekare inşaat alanı olacak. Proje 30 milyon dolara mal olacak, 2007''nin sonunda açılması hedefleniyor.
Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.