Haberler

Konut sektöründe büyüme korkusu

Tarih: 13 Haziran 2006 Kaynak: NTVMSNBC
Türkiye İnşaat Sanayicileri İşveren Sendikası (İNTES) Yönetim Kurulu Başkanı Şükrü Koçoğlu, inşaat sektörünün birçok sektörü peşinden sürüklemesi nedeniyle ekonominin lokomotifi olduğunun tartışılamayacağını ancak, bu sektörde son yıllardaki büyümenin sadece konutta yaşandığını, bunun da fayda yerine zarar getirebileceğini söyledi.

Adına “mortgage” denilen ipoteğe dayalı, uzun vadeli ödemelerle konut edindirme sisteminin Avrupa ülkelerinde başarıyla uygulandığını vurgulayan Koçoğlu, “Orada çalışanların ortalama 2-3 bin dolar maaş aldıkları, buna karşılık Türkiye’deki ücretlerin bunun yanında son derece komik kaldığı hesap edilmeliydi. Ödeyebilecek durumu olan da olamayan da ev hayaliyle konuta sarıldı” dedi.

Koçoğlu, konut sektörünün tıpkı balon gibi büyüdüğünü, daha da büyümesi halinde patlayabileceğini, bu sıkıntıların mortgage sisteminin hazırlıksız uygulanmasından kaynaklandığını ifade ederek, şunları kaydetti:

“Başlangıçta (başımı sokacak bir evim olsun) diye bu sisteme yönelenlerin yanı sıra yatırım yapmak isteyenlerin de gözdesi gayrimenkul oldu. Bugünkü tabloda, bankaların, ödemeler tıkandığı takdirde gelecekte en büyük emlakçı olacakları endişesini taşıyorum.

Ben daha mortgage sistemi uygulanmaya başlamadan önce bunun sancılı olacağını söylemiştim. Çünkü, piyasadaki dengeleri arz-talep belirler. Talep birden artınca her yer konut oldu. Faiz indiriminde birbiriyle yarışan bankalar şimdi kredi faizlerini yükseltmeye başladılar. Bu sisteme ne halk ne de bankalar hazırlıklıydı.

Bir de bundan sonraki sürecin ne olacağını tahmin etmek için bankacıların sisteme nasıl baktıklarını sorgulamak lazım. Bir elin parmaklarıyla sayılabilecek kadar az milli bankamız kaldı.

Bu nedenle mortgage sistemine yabancı bankaların nasıl baktıkları önemli. Yüzde 1’in altında faizle hangi babayiğit banka kredi verecek. Bu sistemin daha birkaç yıl da uygulanamayacağı kanaatindeyim.”


Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.