Haberler

Boğaziçi Köprüsü: "Trafikte sıkışıp kalmak isteyeceğiniz tek yer!"

Tarih: 14 Haziran 2006 Kaynak: Vatan Yazan: Pınar Ersoy
Kültür Bakanlığı''nın Avrupa ve ABD''deki yeni Türkiye tanıtım kampanyasında başta trafikle ilgili olmak üzere birçok espri var... Rusya dahil 36 ülkede, 500 gazete/dergi ve 80 televizyonda devam eden kampanyanın ikinci aşaması sonbaharda başlayacak

Kültür ve Turizm Bakanlığı yurtdışındaki tanıtım kampanyaları için her yıl ihale açıyor. Bu kapsamda 2006 ayının başından beri Avrupa ve Kuzey Amerika''daki tanıtımı Wunderman Reklam Ajansı yönetiyor. Yeni kampanyanın çizgisi önceki yıllara göre daha farklı... Kampanyanın en çok dikkat çeken özelliği trafik temalı espriler kullanılmış olması. ABD ve İngiltere için hazırlanan ilanlarda Boğaz Köprüsü ve Akdeniz sahilleri ile ilgili bu temalarda sloganlar kullanılmış.

Kampanyada Antalya''nın Kaputaş kumsalı, güney sahillerinden farklı manzaralar, Efes harabeleri ve İstanbul''un tarihi yerleri kullanılmış. Kuzey Avrupa''da "Akdeniz ve fazlası" temasını kullanan ajans, İspanya, İtalya ve ABD''de kültür, el işi gibi alanları ön plana çıkarmış. Kampanya''da Mevlana''nın "Gel, gel, ne olursan, kim olursan ol gel" dizelerine de yer veriliyor.

80 kanalda reklam
Fotoğrafların bir kısmım İzzet Kehribar, Ali Kabaş, Kadir Kır gibi ünlü fotoğrafçılar çekti, diğerleri ise Kültür Bakanlığı arşivinden kullanıldı. Kültür Bakanlığı''nın yaklaşık 40 milyon dolar ayırdığı tahmin edilen kampanya Avrupa ve Kuzey Amerika''da 36 ülkeyi kapsıyor. Bu ülkelerde aralarında Focus, Guardian, Telegraph, Paris Match, Le Monde, Los Angeles Times, New York Times gibi saygın yayınların da bulunduğu 500 dergi ve gazetede ilan çıktı. Yalnızca Almanya''da 6 ay içinde 120 ilan, İngiltere''de 175, Fransa ve ABD''de ise 45''er ilan yayınlandı. Avrupa''da, aralarında Eurosports ve Sat 1''in de olduğu 80 kanalda Türkiye''nin tanıtım reklamları döndü.

Ödül aldı
Ancak kampanya en çok açık hava projeleriyle dikkat çekti. İngiltere''de taksilerin dışı Türkiye reklamlarıyla kaplandı. Bu taksiler Clear Channel''ın müşterileri arasında düzenlenen yarışmada "ayın kampanyası" seçildi. Otobüs duraklarında cam kaplı raketlere ilan verildi. Bunun dışındaki açık hava ilanları ise yalnızca ulaşılamayacak kadar yükseklikte olanlara yerleştirildi. Böylece ilanların üzerine grafiti yapılması veya bunların yırtılması engellendi. Kampanya Temmuz ayında, Almanya, İngiltere gibi daha büyük bütçeli ülkeler dışında "tatile" giriyor. Eylül ayında yeni ilanlarla bu kez sonbahar-kış turizmi hedeflenecek. Ancak tanıtım şimdiden büyük ses getirdi. Wunderman''ın önümüzdeki günlerde hazırlayacağı raporun da kampanyanın başarısını ortaya koyacağı tahmin ediliyor. Türkiye''nin diğer ülkelerdeki turizm kampanyalarını başka ajanslar yönetiyor.
Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.