Haberler

Tarihin Üzerinde Pazar Kurulup, Çeltik Ekiliyor

Tarih: 14 Haziran 2006 Kaynak: Referans
Müzelerdeki tarihi eserlerin korunmasına ilişkin tartışmalar sürerken iki önemli tarihi mekân Efes Antik Kenti ve Troya''da da durum parlak değil. Efes''te tarihi kalıntıların arasına kurulan standlar pazar yerini aratmazken Çanakkale''de Troya Tarihi Park Alanı''ndaki tarlalara kaçak olarak çeltik ekildi.

Türkiye''nin en önemli ören yerlerinden, her yıl yüz binlerce turistin ziyaret ettiği Efes Antik Kenti, pazar yerine döndü. Köylere Hizmet Birliği adına açılan, turistlerin ve esnafın tepki gösterdiği standların kaldırılması beklenirken bunlar daha da büyütüldü.

Selçuk Köylere Hizmet Birliği adına açılan Celsus Kütüphanesi karşısındaki meşrubat satış noktası ile Yamaçevler önünde, ünlü Kouretes Caddesi''ndeki hediyelik eşya satış yeri geçen yıl açıldı. Giderek büyütülen tezgâhlarda, malzemelerin yayılıp pazar görüntüsü oluştuğunu, ünlü kentin dokusuna zarar verdiğini ve haksız rekabet yarattığını söyleyen esnaf, kazıların sürdüğü, binlerce yıllık, muhteşem kente bu görüntülerin yakışmadığını belirtiyor.

Gemiyle Kuşadası Limanı''na oradan da Efes Antik Kenti''ni görmeye geldiğini söyleyen Amerikalı Lary Terien, “Bu muhteşem antik kentin ter taşı çok iyi korunmalı. Ziyaretçiler kente girdiğinde büyüleniyor. Ancak bu buzdolapları, şemsiyeler, satış yerlerinin görüntüsü hiç hoş değil. Bunları görünce şaşırdık. Bence buraya büyük zarar verir. Satış için eserlerin en az olduğu ve dokunun en az zarar göreceği nokta seçilmeli” dedi.

Milli Park Çeltik Tarlası Oldu
Çanakkale''de Troya Tarihi Park Alanı''ndaki tarlalara kaçak olarak çeltik ekildi. Dünya mirası Troya Tarihi Milli Parkı çevresinde bulunan Kumkale Ovası''nda sebze yetiştiriciliği yapan çiftçiler, yasağa rağmen ovaya çeltik ekimi yapıldığını ihbar etti. Çanakkale bölgesinde yasal çeltik ekim sahaları henüz tam belirlenmediği için konuyu araştıran Çeltik Komisyonu, Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü ile temasa geçti. Verilen yanıtta, söz konusu bölgede çeltik ekiminin yasak olduğu belirtildi. Bunun üzerine çeltik tarlalarının bozulması ve kaçak ekim yapan üreticilere ceza kesilmesi kararı alındı. Çeltik üreticileri ise Bursa İdare Mahkemesi''ne başvurarak karara itiraz etti. Mahkeme Çeltik Komisyonu''nun kararı için yürütmeyi durdurma kararı verdi. Şimdi mahkemenin vereceği kesin kararın beklendiği belirtildi.

Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.