Haberler

Seattle Sanat Müzesi

Tarih: 14 Haziran 2006 Kaynak: Arcspace Çeviren: Zeynep Güney

 
Fotoğraflar: Lara Swimmer
 
Fotoğraflar: Lara Swimmer

Allied Works, Washington Mutual Genel Merkezi’nin 42 katlı gökdeleniyle bağlantılı planlanan Seattle Sanat Müzesi’nin yenilenmesi ve büyütülmesi üzerine çalışıyor.

Büyütme çalışmaları, 1980 yılında Venturi, Scott Brown tarafından tasarlanan müzenin, karakterini ve bütünlüğünü bozmayacak şekilde yeni sergileme alanları sağlayacak.

Kademeli genişletme çalışmaları 20 yıllık müzenin hacmine dik bir düzlemde gelişecek ve üst katlar geçici olarak Washington Mutual Genel Merkezi’nin ofisi olarak düzenlenecek.

   

Brad Cloepfil projeyle ilgili olarak; “Projenin özelliği, geliştikçe çok amaçlı işlevlere uyarlanabilen bir müze olması. Genişleme amaçlı yapılan yeni bina, gün ışığının etkisiyle müze deneyimini dönüştürüyor ve ziyaretçilerin Kuzeybatı Pasifik manzarasıyla ilişkisini kurarak, sanat ve kentle iç içe, zengin bir deneyim yaratıyor,” diyor.

Projede ikişer kat yüksekliğinde beş galeri bulunuyor ve bu galeriler sayesinde düşey sirkülasyonun sürekliliği sağlanmış oluyor. Giriş katındaki işleyişin düzeni, galeri katlarındaki geçici sergilerin ve koleksiyonların, ziyaretçiler tarafından görülecek şekilde değiştirilmesiyle, sanat ve halk arasındaki ayrımı ortadan kaldırıyor.

   

Galerilerdeki yükseklik sayesinde, sirkülasyon kolaylaşıyor ve her katta kente açılan görüş alanı zenginleşiyor. Böylece kent manzarasının ve serginin izlenme olanağı bir arada sunuluyor.

Büyütme amacıyla yapılan kısmın, First Avenue ve Union Street’e açılan yeni bir girişi var ve Seattle’da, müzede yapılacak aktivitelere daha iyi bir bağlantı sağlamak amacıyla oldukça büyük bir restoran ve mağaza içeriyor.

Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.