Haberler

Haydarpaşa Bozulmadan Mutlaka Gidip Görülmeli

Tarih: 15 Haziran 2006 Kaynak: Akşam
İngiliz gazeteci Barnaby Rogerson, İngiliz Daily Telegraph gazetesi için yazdığı haberde, Haydarpaşa''dan yapılan gezilerin, Asya''ya yönelik en muhteşem tren yolculuklarından biri olduğunu belirtti. Garın çevresinin birkaç yıl içinde şehir planlamacıları tarafından değiştirileceğini belirten Rogerson, bu yüzden gezginlerin şimdiden Haydarpaşa''yı tatil planları arasına alması gerektiğini vurguladı.

Çay-Kahve Servisi
Trenin Haydarpaşa''ya yaklaştığında, birinin elinde tepsilerle kompartımanan arasında ''çay kahve, çay kahve'' diyerek bağırdığını anlatan Rogerson, tren Haydarpaşa''ya vardığında ise kondüktörün ''İstanbul, İstanbul'' diye bağırdığını ve böylece yolcuların, sehayatlerini güvenle tamamladığının müjdesini verdiğini ifade etti.

Gezginlerin Son Kalesi
Haydarpaşa''nın, İstanbul''un Anadolu yakasındaki en muhteşem binalardan biri olduğunu belirten Rogerson, garın Alman mühendisler tarafından Kayzer''in Osmanlılar ile olan ittifakının bir göstergesi olarak yapıldığını aktardı. Rogerson, ''Haydarpaşa, demiryolu gezginlerinin son kalelerinden biri gibi'' dedi.

Garın bir zamanlar yapılan Berlin-Bağdat tren yolu projesinin önemli bir parçası olduğunu aktaran İngiliz gazeteci, Orta Doğu''ya giden bütün gezginlerin, maceraperestelerin, kaşiflerin ve arkeologların bu istasyondan geçtiğini belirtti.

Eşi ve çocuklarıyla yaptığı İstanbul-Ankara-İstanbul gezisinden oldukça etkilendiklerini belirten Rogerson, eşine ''Şehir planlamacıları bütün bu renkleri tarihe gömüp yerine yer altı geçitleri ile cam ve çelikten yapılan yüksek binaları koymadan tekrar gelelim mi'' diye sorduğunu, eşinin ise bir kısa sessizliğin ardından kendisine ''Haydarpaşa''dan Tahran''a bile doğrudan bir tren seferi yapıldığını farkettin mi'' diye sorduğunu aktardı
YorumlarYorum Sayısı: Henüz hiç yorum yapılmamışBütün yorumları forumda okuyun!
Bütün yorumları forumda okuyun!
Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.