Haberler

Topbaş; “İstanbul’da 500 Kilometre Raylı Sistem Projesi Başlattık”

Tarih: 16 Haziran 2006 Kaynak: İstanbul Büyükşehir Belediyesi
İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş Topbaş, “Masal Masal İstanbul 23 Masal 23 Eser” projesinin tanıtımı öncesinde basın mensuplarının çeşitli konulardaki sorularını cevaplandırdı. İstanbul’da toplam 500 kilometre raylı sistemi hedeflediklerini belirten Başkan Kadir Topbaş, şu anda 72 kilometre raylı sistem inşaatının sürdüğünü söyledi.

Son olarak Olimpiyat Stadı-İkitelli Raylı Sistem İnşaatı’nı başlattıklarını dile getiren Başkan Topbaş, bu hatta tünel çalışmalarının 30 ay sonra biteceğini, ardından da rayların döşenmesine başlayacaklarını ifade etti. Kadir Topbaş, şöyle konuştu; “Olimpiyat Stadı-İkitelli Raylı Sistem İnşaatı’nı toplam 42 ayda tamamlayarak devreye almayı planlıyoruz. Şu anda 90 kilometre raylı sistemin projesi bitti ve ihale aşamasına geldi. Üsküdar-Ümraniye-Altunizade, Bakırköy-Küçükçekmece-Beylikdüzü hatlarının bu dönem içinde ihalesini yaparak inşaatına başlayacağız. Ancak, İstanbul’un tamamı için raylı sistem hedefliyoruz. 500 kilometre raylı sistem bu şehirde kaçınılmaz. Biz yapabileceğimiz kadarına başlayacağız. Planlar ve projeler ise bitirilecek.”

Banliyö Hatları modernizasyon için 2 yıl hizmet dışı kalacak…
Halkalı-Sirkeci, Haydarpaşa-Gebze Banliyö Hatlarının modernizasyon çalışması nedeniyle 2007’den itibaren 2 yıl süreyle devre dışı kalacağını da belirten İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, “Mevcut banliyö hatları çok kötü durumda ve hızı yetersiz. Marmaray Projesi ile paralel olarak bu hatlar da yenilenecek ve burada hat sayısı 3’e çıkarılacak” dedi.

Bu süre içinde söz konusu güzergahtaki ulaşım sorunlarını en aza indirmek için bir dizi tedbir alacaklarını belirten Başkan Kadir Topbaş, açıklamasını şöyle sürdürdü; “Tabi ki bir sıkıntı yaşayacağız. Olumsuz etkileri mümkün olduğu kadar az hissettirmeye çalışacağız. Ulaştırma Bakanlığı, Bayındırlık Bakanlığı ve Büyükşehir Belediyesi’nin ulaşımdan sorumlu bürokratları şu anda konuyu değerlendiriyor. Alternatif çözümler aranıyor. Deniz ulaşımını aktif hale getirmek, çok daha fazla yatay geçişler vermek, otobüslerle destek vermek ve farklı ulaşım sistemlerini devreye sokarak sıkıntıları minimuma indirme çalışmaları yapıyoruz. Özellikle 1 Temmuz’da uygulamaya koyacağımız bilet entegrasyonu çalışmamız bu konuda bir miktar faydalı olacaktır.”

İstanbul’un şehir içi ulaşımının doğu-batı aksında böyle hızlı bir ulaşım sistemine ihtiyaç olduğunu vurgulayan Başkan Topbaş, “Bu hatlar düzenlendikten sonra Büyükşehir Belediyemize devri yapılacak.O zaman İstanbul rahatlayacak. Marmaray ve hızlı trenle birlikte doğu-batı aksında çok daha hızlı ve kaliteli bir ulaşım sağlanmış olacak” diye konuştu.

Tarihi Yarımada’ya ‘Han Otel’ler geliyor…
Bir başka soru üzerine Tarihi Yarımada’daki Hanlar Bölgesinde bulunan tarihi hanlara yeni fonksiyonlar vermeyi amaçladıklarını belirten Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, bu hanların aslına uygun olarak restore edildikten sonra turizm ağırlıklı değerlendirilmesini düşündüklerini söyledi.

Bölgedeki tarihi hanların farklı fonksiyonlar kazanmasını istediklerini ifade eden Başkan Topbaş, buraların otel olup olmayacağı yönündeki bir soruya da “Bunu malikleri değerlendirecek” diye cevap verdi. Kapalıçarşı’nın da İstanbul’un önemli noktalarından biri olduğunu ve orada fonksiyon değişikliği düşünülmediğini dile getiren Topbaş, ancak özellikle asitle çalışan kuyumcu atölyelerinin oradan Kuyumcukent’e taşınmasını istediklerini kaydetti.

Kadir Topbaş, Büyükşehir Belediye Meclisi’nin Göztepe Parkı’na cami yapılmasına yönelik itirazları reddetmesi ile ilgili bir soruyu ise, “Meclisimizin kararı mevcut planın geçerli olduğu anlamına geliyor. Ama bize Kadıköy Belediye Başkanı Selami Öztürk’ün başka bir yerle ilgili getirdiği öneri de değerlendiriliyor. Burada mülkiyet sorunu aşılmaya çalışılıyor” şeklinde cevapladı.
Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.