Haberler

Valencia''yı kurtaran mimar, 1 milyar dolarlık yatırım için Topbaş''ı aradı

Tarih: 16 Haziran 2006 Kaynak: Milliyet Yazan: Şenol Demirci
İspanya''nın Valencia kentini çirkin yapılardan kurtaran ve modern bir görünüm kazandıran ünlü mimar Jose Maria Tomas Llavador, İstanbul''a da el atıyor. İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, dünyanın en iyi yenileme mimarları arasında gösterilen ve temmuzda İstanbul''a gelecek olan Llavador''un 1 milyar dolarlık yatırım yapmak için kendileriyle temasa geçtiğini söyledi.

Topbaş, önceki akşam Beylikdüzü Festivali''nde verdiği bilgide, ünlü mimar Llavador''un İstanbul''da yatırım yapmak için kendileriyle temasa geçtiğini belirterek, "1 milyar dolarlık yatırım hedefliyor. İsteklerine uygun yeri belirledik" dedi. Topbaş, Llavador''un talebiyle görüşme yaptıklarını kaydederek şöyle konuştu:
"Son gelişinde İstanbul''da ciddi bir yatırım ve proje yapmak istediğini söyledi. Temmuzda detayları görüşeceğiz. Kendisine ''Sizden İstanbul için heyecan verici bir proje bekliyorum'' dedim ve yer gösterdik. Surlar ve tarihi çevreyle bağdaşan proje istedik."

Gazhane gösterildi
Projenin detaylarını açıklamayan Topbaş, İspanyol mimara proje sınırlaması getirmeden simge bir eser geliştirmek için Yedikule Gazhane bölgesini gösterdiklerini, aynı bölge için yerli işadamlarının da bir projesi bulunduğunu söyledi.
Projeyle ilgili olarak Koruma Kurulu''nu da bilgilendirdiklerini kaydeden Topbaş, projenin ihaleyle yapılacağını belirtti.

İstanbul''a aşina
İstanbul''a yabancı olmayan Llavador, Beyoğlu Belediyesi için projeler hazırlamak üzere bir süre İstanbul''da kaldı ve yenileme çalışmalarına yönelik ön hazırlıklar yaptı. Llavador, "Beyoğlu''nu kurtarmak için mikrocerrahi gerekiyor" demişti.
Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.