Haberler

Proje değişti, ikinci masal ''Ayasofya''

Tarih: 23 Haziran 2006 Kaynak: Sabah Yazan: Necla Görgeç

Büyükşehir Belediyesi''nin kitap projesinde Ayasofya''ya yer verilmediğini yazan Sabah''ın haberi ses getirdi. Ayasofya Müzesi hem masal kitabı olacak hem de haritalara eklenerek dağıtılacak.

Çocuklara İstanbul''un tarihi, kültürel, turistik mekanlarını ve sosyal dokusunu eğlenceli bir dille öğretmeyi amaçlayan "Masal Masal İstanbul, 23 Masal 23 Eser" isimli projeden Ayasofya Müzesi''ni çıkaran İstanbul Büyükşehir Belediyesi kararını gözden geçirdi. Belediye Başkanı Kadir Topbaş''ın talimatıyla Ayasofya Müzesi''nin proje dahilinde ilk kitap olarak çocuklara dağıtılan "Kız Kulesi"nden sonra ikinci masal kitabı olarak yayınlanmasına karar verildi. İlk kez Sabah''ın duyurduğu olay sonrasında İstanbul Belediyesi, dün "Başlangıçta, 23 Nisan Milli Egemenlik ve Çocuk Bayramı''nda dağıtılması düşünülerek, ''23 Masal 23 Eser'' esprisiyle hareket edilmiş ve projenin ilk etabı için bir derleme yapılmıştır" şeklinde bir açıklama yaptı. Kitabın 23 Nisan''a yetiştirilemediğini, 15 Haziran''da kamuoyuna duyurulduğu belirtilen açıklama şöyle devametti: "Daha sonra İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Sayın Kadir Topbaş''ın talimatı ile ilk etaptaki eser sayısı 34''e çıkarılarak genişletilmiştir. Buna göre masallardan ilki olarak kamuoyuna duyurulan ''Kız Kulesi''nin ardından ikinci eser ''Ayasofya'' olacaktır."

Öğretim Yılına Yetişecek
Projenin diğer parçalarında da değişiklik yapılacağı ve Ayasofya Müzesi''nin de harita ve yap bozlara dahil edileceği bildirildi. Başbakanlık Basın Danışmanı Ahmet Tezcan''ın yazdığı projede Galata Kulesi, Sultanahmet Camisi, Dolmabahçe Sarayı gibi önemli yapıların yanı sıra Boğaz Köprüsü, İstiklal Caddesi ve Boğaz''daki yalıların da yer alıyor. Projede, ilk kitap ''Kız Kulesi'' ile birlikte dağıtılan haritalarda ve yap-bozlarda Ayasofya Müzesi''ne bir efsanesi olmadığı gerekçesiyle yer verilmemişti.

Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.