Haberler

Eskigediz’de Neler Oluyor?

Tarih: 22 Ağustos 2006 Yazan: Emine Merdim Yılmaz


Fotoğraf: Arkitera Mimarlık Merkezi

Kütahya’ya bağlı Eskigediz Temmuz ayının başından beri oldukça hareketli günler yaşıyor. Yıldız Teknik Üniversitesi Mimarlık Bölümü öğrencileri hem kendileri hem de Eskigedizliler için oldukça farklı bir çalışmaya imza atıyorlar.

Öğrencilerin İzinden...
Temmuz ayının sonlarında bir Pazar günü ikinci Efes olmaya aday Aizonai Antik kentine yaptığımız gezinin ardından Eskigediz’de YTÜ’lü öğrencilerin Fahrettin Altay İlköğretim Okulu Ek Derslik Tasarım ve Uygulaması’nı görmek hem de kendileri ile kısa bir söyleşi yapmak için Eskigediz’e uğradık.

Tarihi Frigler dönemine kadar uzanan Eskigediz kurulduğu tarihten itibaren konumu ve zemin özellikleri nedeniyle sık sık doğal afetlerle karşı karşıya kalmış. 1911 yılında çıkan yangınla büyük bir kısmı harap olan Eskigediz’in o tarihlerde başka bir yere taşınması gündeme gelse de yaklaşık 60 yıl sonra, 1970 yılındaki depremin ardından gerçekleşebilmiş. O tarihten sonra Bakanlar Kurulu kararıyla yerleşim yeri bugün Gediz olarak anılan, 7 km uzaklıktaki bir ovaya taşınmış. Bugün ise Eskigediz mimari dokusunu korumayı başarmış, sakin bir yerleşim yeri.

Birkaç kişiye sorduktan sonra çalışmanın yapıldığı ilkokulu ve öğrencileri kaldığı yeri kolaylıkla bulabildik. Pazar günü öğrencilerin dinlenme günü olduğu için uzunca bir süre sohbet etme fırsatı bulabildik. Bizim gittiğimiz dönemde 1. grup öğrencileri vardı ve birkaç gün sonra yerlerini 2. grup öğrencilere bırakacaklardı.

Öğrenciler, çalışmanın proje aşamasından inşaat aşamasına kadar her şeyi kendileri yapıyorlar, bütün demirleri kendileri büküp, betonu kendileri karıp döküyorlar. Yorucu bir çalışma olmasının yanında herkes için bir o kadar da öğretici olduğu gözleniyordu.

Projenin nasıl ortaya çıktığı, neden bölge olarak Eskigediz’in seçildiği, nasıl bir çalışma yöntemi izlendiği? ve bunun gibi pekçok sorunun cevabını öğrenciler ile yaptığımız söyleşide bulabilirsiniz.

Çalışma Hakkında
Mimarlık Fakültesi Restorasyon Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Yard.Doç.Dr.Z Gül Ünal koordinatörlüğünde ilk kez gerçekleşen çalışmada Yıldız Teknik Üniversitesi Mimarlık, Makine ve Elektrik Elektronik Mühendisliği Bölümleri okulun projelerinin hazırlanması aşamasında katkı sağlarlarken uygulama aşamasında da Mimarlık Fakültesi Dekanlığı, Kütahya Valiliği, Gediz Kaymakamlığı, Eskigediz Belediyesi ve inşaat şirketleri malzeme ve teknik destekte bulunmuş. İlk günden bugüne kadar yapılan çalışmaların tamamını görmek ve hakkında bilgi almak için www.mmr.yildiz.edu.tr ve Arkitera Etkinlik Dosyası’nı inceleyebilirsiniz.

YorumlarYorum Sayısı: Henüz hiç yorum yapılmamışBütün yorumları forumda okuyun!
Bütün yorumları forumda okuyun!
Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.