Haberler

Evim 24 saat internete bağlı

Tarih: 1 Eylül 2006 Kaynak: Milliyet
Giyim ve dekorasyon modasının tartışılmaz lideri olan İtalyanlar, şimdi de "internet ev" modasını dünyaya tanıtıyorlar. Aralarında Merloni, Cisco Systems İtalia, Pirelli, Studio & Partners gibi ünlü İtalyan markalarının bulunduğu bir grup şirket, internetin evlere nasıl adapte edileceğini göstermek amacıyla Milano‘da eski bir apartmanın üçüncü katını "internet ev" haline getirdiler.

Evin en önemli özelliği, günün 24 saati internete bağlı olması. Altyapısında kullanılan teknoloji sayesinde, evdeki buzdolabından, TV‘ye, klimadan, elektrik sistemine kadar her türlü elektronik eşya internete bağlı.

Dışarıdan kontrol
İnternet evin bazı özellikleri şunlar; Mutfağında, marketten online yiyecek sipariş edip, internetten indirdiğiniz yemek tarifleni yine internete bağlı fırına yükleyerek yemek pişirebiliyorsunuz. Salonda bulunan dev ekran TV‘den alışveriş, chat, video konferans yapabiliyor, e - maillerinizi okuyup, ofisteki işlerinizi takip edebiliyorsunuz. Evin her köşesinden dinlenebilen müziği, kendi zevkinize göre yine internetten indirdiğiniz MP3‘lerden oluşturuyorsunuz. Evinizi, dışarıda internet bağlantısı bulunan her yerden kontrol edebiliyorsunuz.

Giriş
Hırsız mı? Çok komik! Evim parmak izime kadar bana ait tüm verileri tanıyor. Ben yokken yabancı biri kapıyı zorlarsa, alarm çalıyor, kameralar fotoğrafını çekiyor. En önemlisi anında polise haber veriyor.

Dinlenme odası
Bırrrr, ev çok soğuk. İnternetle ısıyı 25 dereceye yükselttim. Jakuzinin suyunu da ısıttım. Banyoda, Vivaldi dinlemek de fena olmaz! Adresi www.vivaldi.com‘du değil mi?

Çocuk odası
Çocuklar, ödevlerini interaktif olarak yapabiliyor, öğretmenleri ile video konferans vasıtasıyla konuşabiliyor.

Salon
TV‘de ne var sorusu tarihe karıştı. İstediğim DVD‘yi internetten sipariş edip anında seyredebiliyorum, ofisteki işleri takip edebiliyor, web cam vasıtasıyla yerimden kalkmadan kenti görebiliyorum.

Mutfak
Napoli usülü tavuk nasıl yapılır? Kolay! İnternetten, malzemeleri süpermarkete sipariş ederim, fırına online talimat veririm. 25 dakika sonra tavuk hazır.

Ofis
Evde çalışmak bir harika! Birazdan patronumla video konferans yapıp, şirketin 2001 hedeflerini belirleyeceğiz. Daha sonra, web cam‘le fabrikadaki işçileri denetleyeceğim.
Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.