Haberler

Professional Lighting Design Türkiye’nin Yeni Sayısında Tema: “Peyzaj ve Parkların Aydınlatılması”

Tarih: 14 Ağustos 2007


Her sayı bir tema çerçevesinde ışığı masaya yatıran PLD’nin Haziran - Temmuz sayısı zengin bir içerikle okurlarının karşısında. Şehirlerimizde yeşil alan her gün biraz daha azalıyor. Azalan alanlara karşı, duyulan ihtiyaç ve bu mekanların gece kullanımı ise artış gösteriyor. Toplumun değişimi ile sosyal yaşantımız geceye de taştığından, ortak yaşam alanlarımızdan parkların aydınlatılması her zamankinden daha önemli hale geldi. Sadece güvenlik kaygısı ile değil, estetik olarak da aydınlatma ve yaratıcı konseptler ön plana çıkıyor.

Bu yüzden PLD Türkiye; yeni sayısında yaratıcı konseptleri ile fark yaratmış peyzaj ve park aydınlatma tasarımlarına yer veriyor: Özgürlük Anıtı ile gece randevusu teklif eden New York kentindeki Battery Bosque Parkı, Fals Parkı''nın iki kent merkezini birbirinden ayırması sebebiyle inşaa edilen ABD’nin Greenville kentindeki Liberty Köprüsü ve ziyaretçilerine hoş bir deneyim yaşatan Viyana Parkı.

Bu tasarımlara ek olarak, günümüzde ağaçlar için çoğunlukla kullanılan dikey aydınlatma sistemlerinin genelde doğaya özgü kontrast oluşumlarını engellemesi tespiti ile yola çıkan aydınlatma tasarımcılarının “4Seasons Garden Systems” sistemini ve Fransa’daki Concepto ajansı tarafından geliştirilen park ve peyzaj için ekolojik aydınlatma konseptlerini inceleyecek, Peyzaj geliştirme ve tarım araştırma kuruluşu (Forschungsgesellschaft Landschaftsentwicklung Landschaftsbau e.V.) FLL için hazırlanan uzman raporunun ayrıntılarına ulaşacağız. Ayrıca yine bu sayımızda suni aydınlatmanın bitki ve hayvan dünyası üzerindeki etkileriyle ilgili de ilginç bir çalışma yer alıyor.

Türkiye’den yer alan projeler ise kağıt fabrikasından kent parkına dönüştürülen Seka Parkı (Kocaeli), "Doğu Akdeniz''in En Güzel Parkı" ünvanı sahibi Altınpark (Ankara), Brachetti Peretti Villası (İtalya), Kanyon Alışveriş Merkezi’ndeki Macrocenter ve Suadiye Roman Mağazası.
Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.