Haberler

ODTÜ’lü tasarımcıya uluslararası ödül

Tarih: 17 Ekim 2007 Kaynak: Hürriyet
New York’ta her yıl düzenlenen ve dünyanın en prestijli yarışmalarından birisi olarak kabul gören Uluslararası Tasarım Ödülleri (IDA 2007) yarışmasında Hakan Gürsu ve ekibi "Volitan" adlı tekne tasarımı ile birincilik kazandı.

ODTÜ öğretim üyesi ve Endüstri Ürünleri Tasarımcısı Dr. Hakan Gürsu ve yardımcı tasarımcı Sözüm Doğan tarafından tasarlanan "Volitan" adlı proje, geleceğin en yenilikçi ve çevreci teknesi olarak IDA 2007’de büyük jüri tarafından iki başlık altında birincilik ödülüne layık görüldü.

Volitan, güneş ve rüzgar enerjisi kullanarak hareket eden, deniz suyundan tatlı su çevrimini gerçekleştiren, karbondioksit atık üretmeyen, geleceğin alternatif teknelerinden birisi olarak tasarlandı. Güneş panellerini hareketli katı yelkenler olarak kullanan, tekne dışında yer alan 2 adet hareketli elektrik motoru ile destekleniyor.

Volitan nokta dönüşü yapabilen ilk deniz aracı. Yakıt bağımlılığını tamamen ortadan kaldıran, 18-20 deniz mili ile gece ve gündüz sürekli yolculuk yapabilen ayrıca yüksek manevra gücüne sahip, 32 metre boyunda bir yolcu teknesi. Kurşun şarj pilleri yerine jel akü kullanımı ile çevre duyarlılığını pekiştiren tasarım, yelkenlerin tasarlandığı şekli itibariyle mevcut denge sorunlarına getirdiği çözümlemeler başta olmak üzere, tekne tasarımında devrim kabul edilebilecek pek çok yeniliği içinde barındırıyor.

Volitan ismini Akdeniz’de yaşayan tek uçan balıktan alan tekne, gelecek için çevreye duyarlı denizciliğin yeni sembolü olarak geliştirildi. Akışkan ve sıra dışı görünümü ile Türk tasarım potansiyelini ve giderek önem kazanan çevre sorunlarına yaratıcı duyarlılığın tüm dünyaya tanıtılmasında önemli bir rol üstlendiği belirtilen proje, geliştirilme aşamasında Tübitak MAM/Ulusal Enerji Ajansınca desteklendi.

Mimarlık, iç mimarlık, moda, ürün ve grafik tasarımı konusundaki uluslararası sıra dışı tasarım çalışmalarının ayrı ayrı gruplarda değerlendirildiği organizasyon olarak bilinmekte ve tasarım otoritelerce her yılın tasarım Oscar’ları olarak değerlendiriliyor.

Dünyanın önde gelen tasarımcılarının ve sponsorların yoğun katılımı ile en medyatik tasarım organizasyonu olarak kabul edilen ve kazanan eserlerin yıl süresince saygın müzelerde, uluslararası ortamlarda sergilenme imkanı bulduğu organizasyonda ayrıca ödül kazanan eserler 100 bin tirajlı bir kitapta toplanıyor.

Jüri tarafından gruplarında en başarılı ve sıra dışı bulunan eserler, basın yayın organlarınca sergilenerek toplumda iyi tasarım bilinci geliştirilmesi hedefleniyor. Bu yılın ödülleri 2008 Mayıs ayında yine New York’ta büyük bir tören ile proje sahiplerine verilecek.
Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.