Haberler

70’lerin iki figürü birleşti Adiwagen oldu

Tarih: 20 Mayıs 2008 Kaynak: Hürriyet Yazan: Sibel Arna
1970’lerin başı deyince aklınıza neler geliyor? Pink Floyd, Rolling Stones, bol paça pantolon, geniş kravat, uzun favori, Anadol, Murat 124, Hey dergisi, Ajda Pekkan, Zeki Müren... Liste çok uzun değil mi? Peki Adidas Originals ve Volkswagen minibüs? 70’li yılların bu iki simgesi 2008’de biraraya geldi.

Adidas Originals, İstanbul Bilgi Üniversitesi öğrencileri arasında bir tasarım yarışması yaptı. Onlardan Adidas ayakkabı ile Wolkswagen minibüsü bir arada düşünmelerini istedi. Yarışmaya bine yakın öğrenci katıldı. Müzik bölümü öğrencisi Ferit Özgüner birinci oldu. Ne kadar orijinal bir insan olduğunu herkese gösterdi.

Yarışma Bilgi Üniversitesi öğrencileri arasında düzenlendi. Katılım mekanı Santral İstanbul müzesinin içindeki Otto Santral adlı restorandı. Restoran mönülerinin arkasına minübüs eskizleri basıldı ve gelen öğrencilere hayal ettikleri gibi boyamaları konusunda açık çek verildi. Yarışmaya katılan yaklaşık bin kişi farklı renk ve desenler kullanarak yaptıkları tasarımlarını, Kanyon ve Beyoğlu’ndaki Adidas Originals mağazaları ile Otto Santral’de bulunan Originals kutularına bıraktılar.

9 Mayıs’a kadar toplanan tüm tasarımlar Adidas pazarlama ekibi tarafından değerlendirildi. Ferit Özgüner birinci, Gizem Acar ikinci ve Alper Apaydın üçüncü oldu. Birinci olan proje, 1970’lerden hafızalara kazınmış olan Volkswagen marka bir minibüsü Adidas ayakkabısı gibi boyamaktı. Böylece 1970’lerin iki figürü, Almanya’nın iki büyük markası birleşmiş olacaktı.

Sinema Öğrencileri Filme Çekti
Boyama günü 11 Mayıs pazardı. İstanbul Bilgi Üniversitesi Santral kampüsünde sergilenmekte olan minibüs Ferit Özgüner’in tasarımına bağlı kalınarak boyadı. Boyama işlemi sırasında Özgüner’e ikinci ve üçüncü olan arkadaşları da yardımcı oldu. Bu esnada Bilgi Üniversitesi Sinema TV bölümü öğrencileri de boyama sürecini filme çekti.

Peki şimdi bu minübüse ne olacak? Dönem dönem Adidas’ın içinde bulunduğu farklı organizasyonlarda kullanılacak. İlk organizasyon bu haftasonu. 15-18 Mayıs tarihleri arasında Boğaziçi Üniversitesi’nin Bahar Festivali’ne giderseniz, minibüse binme fırsatını yakalayabilirsiniz.

Herkese Hitap Edecek Modeli Seçtim
Yarışmanın birincisi Ferit Özgüner, Bilgi Üniversitesi Müzik Bölümü öğrencisi. Herhangi bir konuda fikir yürütmeyi eğlenceli bulan biri. Otto Santral’e bir workshop için gitmiş. Mönülerin arkasında duran eskizleri görünce de dayanamayıp bir şeyler çizmiş. "Adidas’ın yıllardır klasikleşmiş modelleri arasında yer alan Stan Smith ve Superstar modellerini minübüsün üzerine çizmek istedim. Önemli olan, eskizler üzerindeki çalışmanın grafik üzerine kolaylıkla yansıtılmasıydı" diyor. Superstar’ı herkese hitap edebilecek ve dikkat çekecek bir model olarak değerlendiriyor.
Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.