Haberler

Balina avcılığı afişi birincilik getirdi

Tarih: 23 Mayıs 2008 Kaynak: Milliyet
Dünyayı tehdit eden sorunları duyurmayı amaçlayan Uluslararası Afiş Tasarım Yarışması’nda, İzmir Ekonomi Üniversitesi (İEÜ) İletişim Tasarımı öğrencisi Ayçin Turan, Balina Avcılığı kategorisinde birinci oldu.

Ayçin Turan, “Güzellik göründüğü kadar masum değildir” adlı afişiyle, balina avcılığına dikkat çekerek insanların daha sorgulayıcı olmasını amaçlamış. 

Balina avcılığıyla ilgili, ‘Güzellik göründüğü kadar masum değildir’ isimli afişle birinci olan Turan’ın çalışması, haziran ayında Milano’da sergilenecek.

Dünyanın en önemli 7 sorununu ele alarak bu sorunlara dikkat çekmek amacıyla her yıl düzenlenen Uluslararası Afiş Tasarım Yarışması ‘Good 50X70’e, bu yıl da dünyanın dört bir yanından binlerce tasarımcı katıldı. Çocuk Ölümleri, Küresel Isınma, İnsan Hakları İhlali, Cinsel Yolla Bulaşan Hastalıklar, Balina Avcılığı, Savaş Kurbanları ve Suyun Azlığı gibi konularda finale kalan 2710 afiş arasından her kategoride 30 afiş sergilenmeye değer görüldü.

İzmir Ekonomi Üniversitesi İletişim Tasarımı 3’üncü sınıf öğrencisi Ayçin Turan’ın afişi de Balina Avcılığı kategorisinde birinci oldu. Balina avcılığının pek çok sektöre kar sağladığını, bu sektörlerden birisinin de kozmetik olduğunu belirten Turan, “Pek çok kozmetik ürünü balina yağı içeriyor ve insanlar bu tür kozmetik ürünlerini alırken farkında olmadan balina avcılığına katkı sağlamış oluyor. Oysa güzellik için alınan her kozmetik ürününün içinde bir balinanın hayatı var. Ben afişi tasarlarken bu konuya dikkat çekerek insanların daha sorgulayıcı olmalarını istedim” dedi.

Afişler, Greenpeace, UNICEF gibi kâr amacı gütmeyen pek çok kuruluşun tanıtımlarında kullanılacak. Katalog olarak bastırılacak olan afişler, 10- 22 Haziran’da Milano’daki La Triennale Müzesi’nde sergilenecek.
Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.