Haberler

Vanucci''de hedef mutfak ve banyo pazarını marangozun elinden almak

Tarih: 13 Haziran 2008 Kaynak: Referans Yazan: Nazlı Topçuoğlu
Sinpaş''ın mutfak ve banyo markası Vanucci, müteahhitlere özel kampanyasıyla mutfak pazarının yüzde 70''ini elinde tutan marangozlara meydan okuyor. Türkiye''de 2 milyar 700 milyon YTL''ye ulaşan mutfak pazarında Vanucci, müteahhitler için 30-40 parçalı paket mutfak modelleri hazırlayarak düşük fiyattan pazarlamayı planlıyor.Vanucci Genel Müdürü Cüneyt Coşkun, şirketin yurtdışında da atağa hazırlandığını belirtti. Firma banyo mobilyasında Avrupa''da, mutfakta ise Ortadoğu''da büyümeye odaklandı. Ortadoğu''da yükselen inşaat sektörüyle beraber mutfak mobilyalarında büyük bir açık doğduğuna işaret eden Coşkun, Batı''da da tam tersine banyo mobilyalarına rağbet olduğunu ifade etti. Coşkun, Doğu ülkelerinde 15 mutfak bayii açacaklarını ve 2010''da da Avrupa çıkarmasının başlayacağını söyledi. "Yurtdışından da teklifler var. Fransa ile görüşüyoruz. İsviçre, Ukrayna, İrlanda, İran, Suriye, Ortadoğu, İsrail, Amerika, Kanada''dan da teklifler geldi" diyen Coşkun, 2009''da Türkiye çapında banyo kategorisinde 50, mutfakta ise 30 bayide satış yapacaklarını dile getirdi.
Yüzde 70''i marangozların elinde.

Coşkun, iç pazar hedeflerini mutfak ve banyo pazarını marangozların elinden almak olarak açıkladı. Türkiye''de sadece mutfak pazarının 2 milyar 700 milyon YTL büyüklüğe ulaştığını ifade eden Coşkun, ancak pazarın yüzde 70''inin hâlâ marangozlara ait olduğunu vurguladı. Vanucci bu pazara girebilmek içinse Türkiye''de bir ilke imza atarak müteahhitlere özel kampanya başlattı.

75-1000 dairelik konut projeleri dışında modüler mutfakların tercih edilmediğini anlatan Coşkun, "Esas mutfak ihtiyacı 20-75 daire arasındaki inşaatları yürüten müteahhitlerden kaynaklanıyor. Biz de onlara yönelik vade, iskontoyla kaliteli mutfak çözümleri sunacağız" diye konuştu. Coşkun, müteahhitler için belirleyecekleri 30-40 modül içinden paket projeler sunacaklarını, bu sayede üretimi kolaylaştırarak düşük fiyat avantajını yakalayacaklarını dile getirdi.

Cesaretle yatırım yaptık
Geçen yıl 2.5 milyon euro yatırım yaparak Türkiye''nin en büyük ahşap imalat fabrikalarından birini kuran Vanucci, 2009''da bayi ağını ikiye katlayacak. "Bu yıl herkes için durağan geçerken biz cesaretle yatırım yaptık. Çünkü pazarın ihtiyaçları var. Bunu iyi tahlil ettiğiniz zaman satamamak gibi bir durum yok" diye konuşan Coşkun, özellikle yurtdışında büyük fırsatlar olduğunu vurguladı.

Vanucci''nin, Türkiye''de 19 noktada olduğunu söyleyen Coşkun, yıl sonundan itibaren bayi ağlarını genişleteceklerini kaydetti. Coşkun, "Hedefimiz yurtiçinde mutfakta 30 bayi" diyerek tekli satışların yanında toplu konut projelerinde de ağırlıklarını koyacaklarını açıkladı.

Vanucci, Türkiye''de Sinpaş''ın inşaatlarının yanında Kurtköy''deki Millenium Park, Bahçeşehir''deki 950 dairelik Spradon Konutları, Altunizade''deki Artaverdis, Bodrum''daki Babylon ve Konya''daki 3 inşaat projelerinin mutfağından kapısına tüm ahşap işlerini yürütüyor. Toplamda 20 proje üzerinde çalıştıklarını belirten Coşkun, "Türkiye pazarında gerileme yok. İnsanlar sadece satın alma kararlarını erteliyorlar. Yoksa inşaatlar aynı hızla devam ediyor. Satıp satamamak da inşaat projelerinin nitelikleriyle ilgili" dedi.
Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.