Haberler

Al Gore''un susuz ''pisuvar''ı Türkiye''de üretilecek

Tarih: 10 Ekim 2008 Kaynak: Referans Yazan: Ceyda Çağlayan
52 ülkeye su kullanmadan kendi kendini temizleyen pisuvar satan Falcon Waterfree Technologies, Uzakdoğu''daki üretimini Türkiye''ye taşıyor. Şirket, Zonguldak''ta üretim için Çanakçılar firmasıyla el sıkıştı.

Su tüketimini sıfıra indiren susuz pisuvar üreticisi Falcon Waterfree Technologies, Uzakdoğu''daki üretimini Türkiye''ye taşıdı. ABD''den Japonya''ya kadar 52 ülkeye ürün satan firma, Avrupa, Ortadoğu ve Afrika pazarlarına yönelik üretimi Çanakçılar firmasıyla işbirliği kapsamında Zonguldak''ta yapacak. Böylece konteynir başına 3500 euroyu geçen nakliye masrafında maliyet avantajı sağlamayı hedefleyen şirket, ilk etapta yılda 40 bin adetlik üretim yapacak.

Şirketin yönetim kurulu üyeleri arasında, çevreci kimliğiyle bilinen eski ABD Başkan Yardımcısı Al Gore da bulunuyor. Üretim için Türkiye''yi seçme nedenlerinin Türkiye''nin coğrafi konumunun yanı sıra kaliteli üretim olduğunu vurgulayan Falcon Waterfree Technologies Avrupa, Afrika ve Ortadoğu Satıştan Sorumlu Başkan Yardımcısı Francisco Vilagut, "Türkiye; Avrupa, Ortadoğu ve Afrika pazarlarının tam kesişme noktasında. Önceden bu pazarlara Uzakdoğu''da üretip ürün satıyorduk. Şu anda bu 3 bölgeye yönelik üretimimizin tamamını Türkiye''de yapacağız. Uzakdoğu''daki üretim ise sadece Uzakdoğu''daki pazara yönelik olacak" dedi.

Genel merkez de taşınacak
Geliştirdiği teknolojiyle pisuvar başına yılda 150 bin litre su tasarrufu sağlayan şirket, Avrupa''da bulunan genel merkezini de bir süre sonra Türkiye''ye taşıyacak. Türkiye''nin seramik sektörünün dünyanın en geliştiği ülkelerden biri olduğu, bu nedenle kendi üretim tesislerini kurmak yerine bir Türk şirketle işbirliğine gitmeye karar verdiklerini vurgulayan Francisco Vilagut, "Türkiye''de üretim kalitesi çok yüksek. Mükemmel seramik fabrikalarınız var. O zaman güneşi yeniden keşfetmeye gerek yok. Bu nedenle burada bir üretim tesisi kurmadık. Mevcut bir Türk tesiste üreteceğiz" diye konuştu.

Zonguldak''ta Çanakçılar firması ile bir anlaşmaya gittiklerini anlatan Vilagut, ilk etapta 40 bin adetlik bir üretim gerçekleştireceklerini, ancak orta vadeye odaklı oldukları için bu miktarın değişebileceğini ifade etti. Dünyada bir ilk olan susuz pisuvarın özellikle kullanımın yoğun olduğu büyük ve kalabalık kurumlarda önemli bir su ve para tasarrufu sağladığına işaret eden Vilagut, pisuvar başına yılda 150 bin litre su tasarruf edildiğini söyledi.

Su sıkıntısı ve maliyetler nedeniyle tasarruflu ürünlere talebin arttığı Türkiye pazarında 20 bin adetlik satış hedefi koyan marka, yıllık 3.2 milyar litre su tasarrufu sağlamayı amaçlıyor. Türkiye pazarında özellikle büyük şirketleri hedeflediklerini anlatan Falcon Türkiye Genel Müdürü Hayati Toka, hedeflerinin 6 ay içinde 11 ile yayılmak olduğunu söyledi.

Kuru temizleme mantığıyla çalışıyor
Susuz pisuvarın temeli, kartuş sistemiyle temizlenmesine dayanıyor. Pisuvarın ortasında patentli bir kartuş gizli. Kartuşun içine ise kimyasal olmayan bir jel yerleştiriliyor. Bu jel hem sifon görevi görüp sıvıyı emiyor hem de kokuyu önlüyor. Kötü kokunun asıl kaynağı idrarın su ile kimyasal reaksiyonu sonucu oluşan amonyak gazı olduğu için, susuz pisuvar bu sorunu ortadan kaldırıyor. Buna ilave olarak jel, karbondioksit veren gazları önleme görevi de üstlendiği için koku tamamen önlenmiş oluyor. Bu jelin 7 ile 10 bin kullanım arasında değiştirilmesi gerekiyor. Falcon''un uzun süre ürünü kamuoyuna anlatmak için uğraştığını ifade eden Falcon Waterfree Technologies Avrupa, Afrika ve Ortadoğu Satıştan Sorumlu Başkan Yardımcısı Francisco Vilagut, "İnsanlar susuz temizlik olabileceğini anlamakta zorlanıyor. Ancak yıllar önce anneannenize de ''Kıyafetleri susuz yıkayabilirsin'' deseniz gülerdi. Oysa bugün herkes kuru temizleme yaptırıyor" diye konuştu.
Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.