Haberler

İzmir, Milano gibi olabilir

Tarih: 14 Temmuz 2009 Kaynak: Referans Yazan: Selim Türsen

Bu hafta Alaçatı''da çok özel bir etkinlik başlıyor. Moda Tasarım Kumpanyası kimileri ünlü, kimileri ise fazla bilinmeyen ama müthiş yaratıcı yetenekleri olan tasarımcıları, 15-18 Temmuz tarihleri arasında tarihi Alaçatı Değirmenleri''nin altında buluşturacak. Etkinlikler adeta bir tasarım festivaline dönüşecek. Zaten Milano''nun da dünyanın en ünlü moda merkezlerinden biri haline gelmesinin sırrı tasarım ve yaratıcılıktadır.

Tasarımla, bir ürünün değeri, katbekat artar. Ucuz işçilikte Çin ile Hindistan ile baş etmesi mümkün olmayan Türk hazırgiyim sektörü yıllardan beri farklılığı tasarımla yaratmak için altyapı oluşturmaya başlamıştı. İzmir''de pek çok ünversite tasarım bölümleri açıp öğrenci yetiştirmeye başladı. Ege Giyim Sanayicileri Derneği de sektörün geleceğinin ucuz işçilikte değil tasarım ve modada marka yaratmaktan geçtiğini görüp, uzun zamandan beri altyapı oluşmasına katkıda bulunan kuruluşlardan biri. Alaçatı''daki tasarım festivali de bu çabaların bir sonucu.

Tasarım festivalinde, giysiden ayakkabıya, takıdan hediyelik eşyaya birbirinden ilginç ürünler bizzat bunları yaratan sanatçılar tarafından sergilenecek. Bu festivalde erotik ve muzip nevresim takımları da olacak, İzmir''in kızlarının güzelliğini simgeleyen ü harfinin noktaları göğüs ucuna benzetilen çok özel tişörtler de olacak. Bir başka köşede ise ünlü tasarım ustası Esin Yılmaz''ın üç dini buluşturan, cami, kilise ve havrada koleksiyonlarının çekimi yapılan fotoğraf sergisi olacak.

Türkiye aklını kullanmalı
Türkiye''de hazırgiyim ve tekstil sektörü kabuk değiştirmek zorunda. Artık onun bunun fasonculuğunu yapmak bir noktaya kadar geçerli. Böyle çalışan kuruluşların altındaki toprak yavaş, yavaş kayıyor. Tekstil ve hazırgiyimde yılların know-how ve sermaye birikimi şimdi Türkiye''yi dünyanın moda merkezi yapmak için kullanılmalı. İtalya işin hamallığından kurtulup tasarımlarıyla Milano''yu dünyanın moda merkezi yaptı. Şimdi hazırgiyimde hatırı sayılır bir deneyime sahip İzmir de Milano gibi dünyanın önde gelen moda merkezlerinden biri olma çabalarını hızlandırıyor.

Ucuz işgücüne dayalı üretim nehri Çin''e, Hindistan''a, Ortaasya''da Türkmenistan gibi ülkelere yöneldikçe yıllardan beri bu nehirden ucuz işgücüyle kazanan Türkiye, şimdi aklını ve yaratıcılığını kullanarak katma değeri yüksek ürünler üretmeye başlayacak. Üretim nehri tarih boyunca geçtiği ülkelere bereket getirdi. Bir zamanlar Japonya da İtalya da Türkiye gibiydi. Sonra bugünkü gibi oldular. Şimdi sıra Türkiye''de. Yeter ki zamanında doğru kararlar verilsin.

Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.