Haberler

IDA Kongresi 2013’te İstanbul’da

Tarih: 27 Nisan 2011

IDA 2013 İstanbul Kongresi İcra Kurulu Başkanı Prof.Dr. Alpay Er ve ICSID Başkanı Dr. Mark Breitenberg

International Design Alliance (IDA) 2013 kongresinin İstanbul''da gerçekleştirilmesi, İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) ile IDA''yı oluşturan ICSID, ICOGRADA ve IFI arasında 16 Nisan 2011 tarihinde IDA merkezinin bulunduğu Montreal, Kanada''da imzalanan anlaşma ile mutabakata bağlandı.

Anlaşmanın imza töreni, üç uluslararası kuruluşu temsilen bir araya gelen IDA İcra Kurulu üyelerinin ve İTÜ adına IDA 2013 İstanbul Kongresi İcra Komitesi Başkanı Prof. Dr. Alpay Er''in katılımıyla gerçekleşti. ICSID Başkanı Dr. Mark Breitenberg (ABD), ICOGRADA Başkanı Russell Kennedy (Avustralya), IFI Başkanı Shashi Caan (ABD)''nın yanı sıra, ICSID, ICOGRADA ve IFI''nın 2011-2013 Dönem Başkanları Prof. Soon In Lee (Kore), Julia Leimei Chiu (Japonya) ve Joe Pettipas (Kanada) da anlaşmaya imza attılar. Anlaşmanın imzalanmasıyla beraber İTÜ uluslararası alanda resmen kongre hazırlık çalışmalarına başlayacak.


ICOGRADA Başkanı Russell Kennedy, IDA 2013 İstanbul Kongresi İcra Kurulu Başkanı Prof.Dr. Alpay Er, IFI Başkanı Shashi Caan, ICSID Başkanı Dr. Mark Breitenberg

IDA İcra Kurulunu temsilen ICSID Başkanı Dr. Mark Breitenberg imza töreninden sonra yaptığı açıklamada "IDA Kongreleri, IDA''yı oluşturan endüstriyel, grafik ve iç mekan tasarımı disiplinlerini bir arada tutan ve aynı zamanda birbirinden ayıran karşılıklı etkileşimi yansıtır. İstanbul, tasarım alanındaki zengin tarihi ve çeşitliliği ile bu karşılıklı etkileşimi 2013 IDA Kongresi için idealize eden bir şehirdir. IDA, tasarıma dayalı işbirliği konusunda ileride kesinlikle örnek oluşturacak bu etkinlik için İstanbul''daki organizasyonun farklı paydaşları ile beraber çalışacak olmaktan şimdiden büyük heyecan duymaktadır." dedi.

2013 IDA Kongresine evsahipliği yapacak olan İTÜ Endüstri Ürünleri Tasarımı Bölümünü temsilen Bölüm ve IDA 2013 İstanbul Kongresi İcra Kurulu Başkanı Prof.Dr.Alpay Er, "İstanbul tarihi, lokasyonu, kültürel ve iktisadi dinamizmi ve yaratıcı kapasitesi ile dünyanın tasarım başkentlerinden birisi olmayı hak ediyor. Tasarımı inovasyon sürecinin asli bir unsuru olarak gören ve uluslararası tasarım camiasının aktif bir üyesi olan İTÜ, IDA 2013 kongresini İstanbul''a getirerek hem kentin hem de Türkiye''nin tasarıma dair vizyonunu gerçekleştirme yolunda tarihi bir adım atmıştır." dedi.

İmza töreninin ardından İTÜ evsahipliğinde, IDA İcra Kurulu üyeleri, ICSID, ICOGRADA ve IFI genel sekreterleri ve IDA 2011 Taipei Kongresi''nin organizatörlüğünü üstlenen Tayvan Ekonomi Bakanlığı yetkililerinin de katıldığı bir davet verildi.

IDA Kongreleri, tasarımcılarla tasarımcı olmayan paydaşlar arasında bir zirve niteliğinde gerçekleştirilen dünyadaki en büyük tasarım etkinliği olup, amacı dünyanın farklı ulkelerinden tasarımcıların sesini bir tema çerçevesinde duyurmak; siyaset, kültür ve iş dünyasının, bilim, teknoloji ile beşeri bilimlerin düşünür ve liderlerini bir araya getirerek IDA vizyonu ve misyonunu ileriye taşımaktır. IDA 2013 Kongresi için İstanbul, İTÜ liderliğindeki başvurusunun uzun ve zorlu bir değerlendirme süreci sonrasında IDA İcra Kurulu tarafından seçilerek 24 Şubat 2011 tarihinde resmi basın bildirisi aracılığıyla tüm dünyaya duyurulmuştu.

Daha fazla bilgi için:
İstanbul Teknik Üniversitesi Endüstri Ürünleri Tasarımı Bölümü
Berrak Karaca Şalgamcıoğlu
Proje Yönetim Asistanı
T: +90 530 462 2892
E: [email protected]
Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.