Haberler

Heykeller bundan korksun! Trafik, müstehcenlik, Ankara''dan gelenler

Tarih: 13 Mayıs 2011 Kaynak: Radikal
İnsanlık Anıtı''nın yıkımıyla gündeme gelen Kars''ın AKP''li Belediye Başkanı Bozkuş icraatını savundu: Ankara''dan birileri geldiğinde heykeller bulundukları yerden geçici süreyle kaldırılıyormuş.

Kars''taki ‘İnsanlık Anıtı'' parça parça sökülürken, ‘dönemlerinde üç heykel kaldırılan'' Belediye Başkanı Nevzat Bozkuş, sanata ve sanatçıya karşı olmadıklarını savundu.

Bozkuş, heykelin yasalara aykırı şekilde yapıldığını ve yargı kararı doğrultusunda kaldırıldığını belirtirken şunları söyledi: "Bizim dönemimizde üç heykel kaldırıldı. Bunlardan biri kaz heykeli. Ali Gaffar Okkan Bulvarı''ndaki bu heykel, trafiği aksattığı gerekçesiyle İl Trafik Komisyonu''nun kararıyla kaldırıldı. Ayrıca belediye önüne ve çay bahçesinde yaptırılan iki kadın heykelini de müstehcen bulduğumuz gerekçesiyle kaldırdık. Bunlar da bizden önceki dönemde yaptırıldıktan sonra Ankara''dan birileri geldiğinde bulundukları yerden geçici süreyle kaldırılıyormuş. Kars''ta halen Faik Bey Caddesi''nde Murat Çobanoğlu heykeli, İnönü Caddesi''nde Leyla ile Mecnun heykeli, yine farklı yerlerde aslan ve at gibi hayvan figürleri üzerine heykeller var. Biz de partimiz de ne sanata ne de sanatçıya karşıyız."

ANKARA''DAN GELEN KİM?
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan''ın 13 Haziran 2009''da yaptığı Kars ziyaretinden bir gün önce, kadın heykelleri kaidelerinden çıkarılarak Fen İşleri Müdürlüğü''ne ait depoya konulmuştu. Hulusi Aytekin Caddesi üzerindeki çıplak kadın heykelleri de ''müstehcen'' bulunarak depoya kaldırılmıştı. Belediye Başkanı Bozkuş, 26 Ağustos 2009''da kentin girişinde bulunan kaz heykelini İl Trafik Komisyonu''nun aldığı karar doğrultusunda kaldırmıştı.

Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.