Haberler

Heykel Haberleri

Toplam 627 haber 32 sayfada yayınlanmıştır.
Bu sayfada 1. haberden 20. habere kadar olanlar gösterilmektedir.
"İnsanlık Anıtı" direniyor! (26 Nisan 2011)Başbakan Erdoğan''ın ''ucube'' dediği anıtın kesim işlemleri, kullanılacak elmas ucun kırılması ve şiddetli rüzgar nedeniyle yarına ertelendi.
"Heykel yıkma tartışmaları çok sevimsiz" (26 Nisan 2011)Kültür Bakanı Ertuğrul Günay, Kars''taki İnsanlık Anıtı''nın yıkılma kararına ilişkin, ''''Ben Türkiye''de heykel yıkma tartışmasını, doğrusu çok sevimsiz buluyorum'''' değerlendirmesinde bulundu.
"Masum iki çocuğun kafasını kopardılar" (27 Nisan 2011)Başbakan''ın "Ucube" diyerek yıkılmasını istediği Kars''taki İnsanlık Anıtı''nın heykellerinden bir tanesinin başı dün kesildi. Heykeltıraş Aksoy "Masum iki çocuğun kafası koparıldı" dedi.
Aksoy: Yıksınlar yeniden yapacağız (27 Nisan 2011)Kars''taki İnsanlık Anıtı''''nın heykeltıraşı Mehmet Aksoy, eserinin yıkılmasından Türkiye adına çok üzgün olduğunu söyledi ve ekledi: ''''Yıksınlar yine yapacağız''''.
"Ucube"nin başı belediye garajında (27 Nisan 2011)Başbakan Recep Tayyip Erdoğan''ın ''ucube'' diye nitelendirdiği Kars''taki ''İnsanlık Anıtı'' heykelinin yıkımı başladı.
Dünya basını: İnsanlık Anıtı''nın kafası kesildi (28 Nisan 2011)Başbakan Recep Tayyip Erdoğan tarafından "ucube" olarak nitelenen İnsanlık Anıtı''nı yıkma çalışmaları, Batılı medyada yayımlanan haber ve yorumlara yansıdı.
''İnsanlık Anıtı yerine benimle uğraştılar'' (28 Nisan 2011)Kültür Bakanı, Kars''taki ''İnsanlık Anıtı''nın kaldırılmasına ilişkin soru üzerine, sanatçıların bu süreçteki tutumunu eleştirerek, ''başka noktada olabilirdik'' dedi.
Türkiye, bir heykelin idamına tanıklık ediyor (28 Nisan 2011)Kars''taki ‘İnsanlık Anıtı''nın kaldırılması çalışmalarına yeniden başlandı. Dün sabah saatlerinde başlayan çalışmalarda heykelin ilk olarak baş kısmı kesildi. Erdoğan''ın ‘ucube'' olarak nitelediği ‘İnsanlık Anıtı''nın kaldırılması işini alan firma, çalışmalara başladı. Anıtın kesim işlerinde kullanılacak elmas ucun kırılması, havanın kararması ve şiddetli rüzgâr nedeniyle yetkililer, teknik eksikliklerin giderilmesinin ardından, heykeli kaldırma çalışmalarına sabah saatlerde yeniden başladıklarını belirterek, heykeldeki kesim işleminin sürdüğünü bildirdi. Heykelin ilk olarak baş kısmı kesildi. İki insan figürlü anıtın 18 parça halinde kesileceği, anıtın parçalarının daha sonra kamyona yüklenerek belediyenin belirleyeceği bir bölgede muhafaza edileceği öğrenildi.
Kumdan sanat (2 Mayıs 2011)Tayvan''ın başkenti Taipei''de düzenlenen geleneksel kum heykel festivalinin dördüncüsü başladı. 41 ülkeden 8 sanatçının katıldığı festivalde "kutuplarda yaşam", "Amerikan yerlileri" ve "Roma kuşatması" gibi temalara yer verildi.
Ucube beyinler, ucube zihniyet (2 Mayıs 2011)Bu memlekette yeteneği sınırlı, sanatı vasat kimilerinin ideolojik tartışma üzerinden ekmek yemesi rahatsız ediyor beni. Yazdığı metinler sıradan, çizdiği resimler üç kuruş etmez, yaptığı heykellerin hiçbir sanat değeri olmayan kimilerinin ''laiklik/Kemalizm'' gibi sakızlar ile gürültülü bir şekilde var olmaya çabalamaları tuhaf...
Heykel, küfür, anayasa (3 Mayıs 2011)Heykele yontu denir, bizim memlekette, benim bildiğim. Sözlükler böyle yazar. Koskocaman bir mermerin, taş bir bloğun içinde saklı duran bir formu, yonta yonta ortaya çıkarma becerileriyle, yüzlerce yıllık kalıcı estetikleri, üstelik en fazla üretmiş toprakların çocuklarıysanız bir de eğer, en çok sizlerden beklemezler mi bunun bilinmesini, şu yeryüzünde?
İnsanlık Anıtı''nın omuzları kesildi (4 Mayıs 2011)Başbakan Tayyip Erdoğan''ın Kars mitinginde ‘ucube'' daha sonra da ‘heyula'' diye nitelendirdiği İnsanlık Anıtı''nın omuzları kesildi.
''Ucube''ye Berlinli talip çıktı (6 Mayıs 2011)Başbakan Erdoğan beğenmediği için yıkımına başlanan anıtı, Berlinli Türk işletmeci istiyor.
Bu Matrix kumdan (10 Mayıs 2011)Her biri Hollywood filmlerinin kahramanı. Aralarında kimler yok ki; Batman, Er Ryan, Matrix, Karayip Korsanları, E.T ve diğerleri. Bugünlerde Antalya sahillerine demir atan Hollywood yıldızları, ziyaretçi akınına uğruyor.
Heykeller bundan korksun! Trafik, müstehcenlik, Ankara''dan gelenler (13 Mayıs 2011)İnsanlık Anıtı''nın yıkımıyla gündeme gelen Kars''ın AKP''li Belediye Başkanı Bozkuş icraatını savundu: Ankara''dan birileri geldiğinde heykeller bulundukları yerden geçici süreyle kaldırılıyormuş.
Yapımını çektim, yıkımını çekmeyeceğim! (18 Mayıs 2011)Başbakanın emriyle yıkılan İnsanlık Anıtı''nın kesilen parçalarının fotoğrafları her gün "Kafası Koparıldı", "Kolları Kesildi" gibi başlıklarla ajanslara düşüyor. Belli ki bazı foto muhabirlerinin rutin işi haline geldi kesimi belgelemek. Gazetelerin kültür sayfalarını kasap reyonuna çeviren yıkım süredursun, Belgesel Fotoğrafçı ve Araştırma Görevlisi Hürü Kaya yapımını başından beri takip ettiği ‘İnsanlık Anıtı'' ile ilgili sergisini önceki gün Mimar Sinan Üniversitesinde açtı. Neredeyse heykelin tüm parçalarına dokunan, her çivinin, çekicin planlanmasını seyreden Kaya, alınan kararın yarattığı hayal kırıklığı ile yıkımı fotoğraflamayı reddediyor.
Ucube''nin onuncu parçası kesildi (20 Mayıs 2011)Kars''taki ''İnsanlık Anıtı''nın onuncu parçası kesildi.
Özcan''ın "müstehcen" bulduğu heykel kırıldı (27 Mayıs 2011)Yüksek Öğretim Kurumu (YÖK) Başkanı Yusuf Ziya Özcan''ın önceki gün ''müstehcen'' bulduğunu açıkladığı göğsü açık kadın heykeli kırıldı.
Arınç''tan ''Ucube'' yorumu (9 Haziran 2011)Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, Bursa''da buluştuğu Karslılar''a ''Ucube''den yakındı.
''Ucube''yi parçalayanlar iş bıraktı (10 Haziran 2011)Kars''taki İnsanlık Anıtı''nın parçalayan işçiler, paralarını alamadıkları gerekçesiyle iş bıraktı.
Toplam 627 haber 32 sayfada yayınlanmıştır.
Bu sayfada 1. haberden 20. habere kadar olanlar gösterilmektedir.
Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.