Haberler

Milano''dan taze haberler

Tarih: 30 Mayıs 2011 Kaynak: Radikal Yazan: Melda Narmanlı Çimen
Milano''da gerçekleşen uluslararası tasarım haftasının en kıdemli etkinliği Salone Internazionale del Mobile bu yıl 50. yaşını kutladı. Uluslararası markaların arenasında yenilikten çok, yenileme hareketleri vardı.

Geçtiğimiz senelerde ekonomik krizden etkilense de Milano Fuarı her zaman tasarım platformunda bir numara olmayı başardı. Modern mobilya ve aksesuarların yanı sıra avangard, klasik, dömiklasik ve fütürist tasarım alternatiflerini aynı çatı altında buluşturan fuar, Euroluce aydınlatma fuarını ve Salone Ufficio ofis mobilyalarını da kapsıyordu.

Yıldızlar: Kartell, Vitra, Thonet
Moroso, Vitra, Kartell, Molteni&C., Alias, Thonet, Walter Knoll, Casamania gibi markalar fuarın kalabalık noktalarından birkaçıydı. Özellikle Moroso çok sayıda yeni ürünü, tekstillerin ön planda olduğu kanepe, koltuk ve hatta kütüphaneleri ile hem inovatif hem de ilham veren yeni tasarımlara sahipti.

Çok sayıda ünlü marka için yeni tasarımlara imza atan İspanyol tasarımcı Patricia Urquiola, Moroso için yerel el sanatlarının endüstri ile birleştiği orijinal tasarımlara imza atmıştı. Vitra geçen seneye oranla bu sene daha az yeni tasarımla karışımızdaydı. Fakat Vitra standı her zamanki gibi kusursuz ve yenilikçiydi.

Barbar&Jay Osgerby, Konstantin Grcic, Alfredo Haberli, Jasper Morrison ve Antonio Citterio Vitra için yeni ürün tasarlayan tasarımcılar arasındaydı. Ofis tasarımlarının yer aldığı hol ise biraz gri bir çehreye sahipti. Bu holün en renkli ve dikkat çekici standının Nurus''a ait olduğunu gönül rahatlığıyla söyleyebiliriz.

Ön plana çıkan renkler ve dokular
İnce mermer ve mermer görünümlü tablalar bu sene sehpa ve masalar üzerinde kendilerine geniş bir yer edinmişlerdi. Son derece sade ve çağdaş tasarımlar kiremit kırmızısı, pastel turuncu, haki yeşil gibi renklerle farklılaşmayı başarmıştı.
Tekstil mühendisleri son derece sıkı çalışıyor olmalılar ki, bu sene kanepe ve koltuklar formlarından öte farklı dokulardaki kumaşları ile dikkat çekiyordu. Casamania''nın eski jean''lerin sıkıştırılıp sertleştirilmesi ile üretilen Rememberme sandalyesi gibi. Yalın formlar ve renklerdeki mobilyalar renkli ayak detaylarıyla farklılaşıyordu. Yeşil bitkilerin entegre olduğu tasarımlar da sıkça karşımıza çıkan bir dekorasyon unsuruydu.

Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.