Haberler

Mimarlık Haberleri

Toplam 7805 haber 391 sayfada yayınlanmıştır.
Bu sayfada 81. haberden 100. habere kadar olanlar gösterilmektedir.
7 katlı bina çökme tehlikesine karşı boşaltıldı (19 Nisan 2011)Diyarbakır''da 7 katlı bir bina çökme tehlikesine karşı boşaltıldı. Binada teknik heyet tarafından yarın sabah inceleme yapılacak.
Projelerin inşaat süreci 3 boyutlu görülebilecek (19 Nisan 2011)100''e yakın sektörden 35 bin mekanı ve 4 bin binayı 3 boyutlu olarak Google Earth üzerinde sergileyen 3DLocationEarth.com, inşaat sektörüne yönelik yeni bir uygulama başlattı.
Dobra dobra bir bina (19 Nisan 2011)Berlin eyaletinin verdiği maddi destek zaman içinde Tacheles''in dobra dobralığını törpüledi, özgürlükçü ruhunu zedeledi yine de en azından Berlin''i görmeye gelen turistler açısından tarihi bir eser niteliği taşıyordu.
SALT Beyoğlu''nda Tasarımcı Mimarlarla Söyleşiler (19 Nisan 2011)Geçtiğimiz günlerde İstiklal Caddesi''nde açılan yeni kültür mekanı SALT Beyoğlu mekanında yer alan Açık Sinema mekanının tasarımcısı Hakan Demirel SALT Beyoğlu''nda 26 Nisan''da mekanın projesi üzerine bir söyleşiye katılacak. SALT etkinliklerine ve kamusal projelere ev sahipliği yapacak mekânın, hem kurumsal hem de toplumsal bir işleve sahip olması amaçlanıyor. Demirel, söyleşide bu alanın potansiyel gelişimi ve çok yönlülüğünü tartışacak. 26 Nisan Salı günü 18:30''da SALT Beyoğlu Açık Sinema''da gerçekleştirilecek söyleşi herkesin katılımına açık ve ücretsiz. Aynı mekanda ertesi gün yine aynı saatte ise SALT Beyoğlu''nun mimari tasarım projesini yürüten Han Tümertekin binanın yeniden işlevlendirilmesi ve mimari yaklaşımları üzerine bilgi verecek.
Tarih: 19 Nisan 2011
"AA Istanbul Visiting School" Konferansları Başladı (19 Nisan 2011)"AA Istanbul Visiting School" kapsamında gerçekleştirilecek panel serisinin ilki 18 Nisan 2011 tarihinde İTÜ Taşkışla Kampüsü''nde gerçekleşti. "Düşey Kentsellik" konulu panelin konuşmacıları Yrd.Doç.Dr. Binnur Öktem Ünsal, Yrd.Doç.Dr. Eda Ünlü Yücesoy ve Mimar Boğaçhan Dündaralp olurken panelin moderatörlüğünü Ömer Kanıpak üstlendi. Düşey kentsellik kavramının kentsel ve mimari ölçekte tartışıldığı panelin ilk konuşmacısı Binnur Öktem Ünsal oldu. Büyükdere-Maslak aksında küresel kent söylemi üzerine gerçekleştirdiği çalışmayı aktaran Ünsal bu söylemin tarihsel süreçte nasıl değiştiğini ve kentte, özellikle de bu aks üzerinde nasıl etkiler yarattığı konusunda etkileyici bir konuşma gerçekleştirdi.
Sagrada Familia''da Yangın Çıktı (19 Nisan 2011)Barselona polisinin kundakçılıktan şüphelendiği olayda, Sagrada Familia Bazilikası''nın içinde ufak bir yangın başladı ve yüzlerce turist tahliye edilmek zorunda kaldı. Kısa sürede yangın söndürüldü ve yaralanan kimse olmadı.
"Koleksiyon/TSMD Mimarları Ağırlıyor" sergilerinin ikincisi açıldı (20 Nisan 2011)‘Koleksiyon / TSMD Mimarları Ağırlıyor'' sergileri, ikinci buluşmasında A Tasarım Mimarlık ofisini ağırlıyor.
Osmanlı Mimarisinde Fransız İmzası: Alexandre Vallaury (20 Nisan 2011)İstanbul Fransız Kültür Merkezi, 19''uncu yüzyıl sonu ve 20''nci yüzyıl başı Osmanlı mimarisinde büyük rol oynayan Alexandre Vallaury''nin eserlerini, görsel ve döküman içerikli bir sergide izleyiciye sunmaya hazırlanıyor.
Peter Zumthor Tarafından Tasarlanan Serpentine Pavyonu''nun İlk Görüntüleri Ortaya Çıktı (20 Nisan 2011)Alman tasarımcı Piet Oudolf, Pritzker yarışmasının birincisi tarafından tasarlanan Serpentine Galeri''nin yaz pavyonu için bir bahçe tasarlayacak.
İstanbul ayaklarınızın altında ()İspanyol El Pais gazetesinden Blanca Lopez Arangüena''nın İstanbul Sapphire hakkında yazdıkları...
Kepez Belediyesi, Mimarlar Odası Antalya Şubesi İşbirliği ile "Ulusal Ödüllü Mimari Proje Yarışması" Düzenliyor (21 Nisan 2011)Kepez Belediyesi, Mimarlar Odası Antalya Şubesi işbirliğinde Yeşiltepe Mahallesi''nde yapacağı ve Antalya''nın en büyüğü olacak olan 2 bin kişi kapasiteli çok amaçlı salon için "ulusal ödüllü mimari proje yarışması" düzenliyor.
Çocuklarımız Geleceği İnşa Edecek (22 Nisan 2011)23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı öncesinde Arkitera Mimarlık Merkezi olarak tüm çocukların bayramını kutluyoruz. Geleneksel bayram kutlaması olarak bir güne özel olarak belli mevkilerdeki insanların koltuklarına bir çocuk oturtulur ve hep birlikte yaptığı hareketlere, ağzından her çıkan kelimeye güleriz. Arkitera editörleri olarak bu baştan savma görevi yapmayı reddedip onun yerine bu kez kendimizi çocukların yerine koymaya çalıştık.
Doğal yapılara ilgi duyanlar için (22 Nisan 2011)Ekolojik mimari ve doğal yapılarla ilgili uygulamalı atölye çalışması 4-11 Haziran''da Kazdağı''nda gerçekleşecek.
Doğa ve şehir birlikteliği gökyüzüne yükseliyor (22 Nisan 2011)Doğayla şehri entegre etmenin yeni yolu, doğal alanları gökyüzüne yükseltmekte bulundu. Bu entegrasyon bazen bir orman, bazen de bir tarla şeklinde karşımıza çıkıyor.
Asırlık mirasa çiviler çakıldı, anten asıldı (26 Nisan 2011)Erzurum''un sembolü olan Çifte Minareli Medrese''nin çeşitli bölümlerine çakılan çiviler ve duvarlarına monte edilen kablolar görenleri şaşkına çeviriyor.
Yarışmalar: Gerçeklikle Fantezi Mekanı Arasındaki Farkı Hükümsüzleştirmek (26 Nisan 2011)Yazının başlığında sözü edilen Slavoj Žižek''in "fantezi mekanı" aslında düşünsel ve metaforiktir. Benim yazımda hem düşünsel hem de mimaridir. Yakınlarda sonuçlanan bir yarışma üzerinden yarışmalar genelinde bir şeyler söyleyeceğim.
Eşsiz bir hayvanat bahçesi projesi (27 Nisan 2011)Her kıta orjinal yapısı ve ekosistemi ile ayrı ayrı temsil ediliyor.
"Emekli Olamam, Henüz 82 Yaşındayım" (27 Nisan 2011)Frank Gehry 82 yaşında, ancak herhangi bir yavaşlama belirtisi göstermiyor. Aynı anda 20 proje üzerinde çalışan Pritzker ödüllü mimarın son tamamladığı iş olan "New York by Gehry" geçtiğimiz ay resmen açıldı. Bu söyleşide Gehry buz hokeyinden nasıl ilham aldığını, Gian Lorenzo Bernini''den ne kadar etkilendiğini ve her zaman yapmak istediği tasarımları bizlerle paylaşıyor.
Çılgın mı Ütopik mi? (27 Nisan 2011)Başbakan''ın "Çılgın Proje"sini sonunda açıkladı! Peki geçmişte ne gibi "çılgınlıklar" düşünülmüş, mimarlar ve plancılar tarafından nasıl ütopik projeler üretilmişti?
Yapı Fuarı, ziyaretçilerini ağırlıyor (28 Nisan 2011)27 Nisan - 1 Mayıs tarihleri arasında gerçekleşecek olan fuarda bu yıl, ''Konuk Ülke Rusya'' projesi ve ''EKODünya Fuarı'' etkinliği var.
Toplam 7805 haber 391 sayfada yayınlanmıştır.
Bu sayfada 81. haberden 100. habere kadar olanlar gösterilmektedir.
Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.