Haberler

Mimarlık Tarihi & Arkeoloji Haberleri

Toplam 5976 haber 299 sayfada yayınlanmıştır.
Bu sayfada 21. haberden 40. habere kadar olanlar gösterilmektedir.
Ahi Çelebi Camii''nin su baskını çilesi bitiyor (16 Mayıs 2011)Çevresindeki zeminle kot farkı bulunduğu için birçok kez sular altında kalan Ahi Çelebi Camii''nin yıllar süren çilesi bitiyor. Uzun yıllar harap halde kalan ve bakımsızlıktan çökme tehlikesi yaşayan cami, restore edildikten sonra da su baskınlarıyla baş edemiyor. Yapılacak drenaj çalışmasıyla aşırı yağışlar sonrası yaşanabilecek su baskınlarının önlenmesi amaçlanıyor.
Başkan Kocaoğlu''ndan Bakan Günay''a çağrı (16 Mayıs 2011)İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, Kültür ve Turizm Bakanlığı''ndan, İzmir tarihinin korunması ve kültürünün geliştirilmesi konusunda yürüttüğü projeleri ve bu projeler için ne kadar para harcadığını açıklamasını istedi.
Arkeoloji Müzesi imparatorları bir araya getirdi (16 Mayıs 2011)16 müzeden derlenen eserler bir sergide buluştu.
Mescid-i Aksa''nın kandilleri Hürrem Sultan''danmış (16 Mayıs 2011)Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez, özel bir televizyon kanalında yayınlanan ''Muhteşem Yüzyıl'' adlı dizide Kanuni Sultan Süleyman''ın eşi Hürrem Sultan''ın farklı şekilde gösterildiğini söyledi.
1800 yıllık tarih çalındı (16 Mayıs 2011)İznik Müzesinin bahçesinde sergilenen M.S. 2. yüzyıla ait 500 kiloluk bir lahit çalındı.
Haydarpaşa Garı''nın çatısı "deniz suyuna" karıştı (16 Mayıs 2011)Tarihî Haydarpaşa Garı''nda geçtiğimiz kasım ayında çıkan yangın sonrası tüm bina ve yakın çevresine yönelik Rölöve-Restitüsyon-Restorasyon (RRR) çalışmaları İTÜ Teknokent Akademik firması TechnoBee denetiminde devam ediyor.
Anadolu uygarlıkları kitapta (17 Mayıs 2011)Anadolu topraklarında iz bırakmış uygarlıkları anlatan bir dizi başladı. Bir kitap dizisi...
Boğazköy Sfenks''i yuvaya dönüyor (18 Mayıs 2011)Yaklaşık 100 yıl önce Alman arkeoglar tarafından yapılan kazılar sırasında bulunan Boğazköy Sfenks''i yurda dönüyor. Hitit Kraliyet Arşivi''ne ait 10 binin üzerinde tablet ve bir diğer sfenks ile birlikte; temizleme, onarım ve yayın çalışmaları için iade edilmek üzere Berlin''e gönderilen eserlerden yurda dönmeyen tek parça Boğazköy Sfenksi''ydi.
Yapılan kazılar Alman basınında (20 Mayıs 2011)Laodikya Antik Kenti''nde yapılan kazı çalışmaları, Alman Der Tagesspiegel Gazetesi''nce okurlarına ''''Türkiye''de keşfedilen antik kilise'''' başlığıyla duyuruldu.
Eski Ermeni Kilisesi şimdi bir kültür merkezi (20 Mayıs 2011)Eski Ermeni Kilisesi şimdi bir kültür merkezi 2010 Ajansı''nın desteğiyle restore edilen Vortvots Vorodman Ermeni Kilisesi, 15 haziranda kültür merkezi olarak açılıyor.
Laodikya Alman basınında (20 Mayıs 2011)Denizli merkeze bağlı Eskihisar Mahallesi yakınlarındaki Laodikya Antik Kenti''nde yapılan kazı çalışmaları, Alman Der Tagesspiegel Gazetesi''nce okurlarına ''''Türkiye''de keşfedilen antik kilise'''' başlığıyla duyuruldu.
Kiralık saraylar (23 Mayıs 2011)The Daily Beast sitesi, yaz tatilini ''kral'' gibi geçirmek isteyenler için dünyanın en ''kelepir'' şato ve kalelerini belirledi.
Mardin ''taşıyla'' yeniden inşa edilecek (23 Mayıs 2011)Mardin, UNESCO listesi için kolları sıvadı. 100 milyon TL''lik ''kentsel dönüşüm projesi'' ile tarihi dokuya aykırı 1.440 yapı yıkılacak.
Altıntepe mozaikleri gün yüzüne çıkıyor (23 Mayıs 2011)Erzincan''ın Üzümlü ilçesinde, 2 bin 750 yıllık tarihe sahip Urartu dönemine ait Altıntepe''de bulunan mozaikler, restore edilerek turizme kazandırılacak.
Göbeklitepe büyüledi (23 Mayıs 2011)12 bin yıllık tarihiyle dünyanın en eski tapınağı sayılan Şanlıurfa''daki Göbeklitepe National Geographic''in haziran sayısına ''Dinin Doğuşu'' başlığıyla kapak oldu.
Baba yadigârı evi tarihi eser çıktı, şimdi gözü gibi koruyor (23 Mayıs 2011)200 yıllık suffa taşı denilen tamamı taş olan tarihi bir ev düşünün. Girişinde küçük bir misafir odası, avlunun içinde geniş bir bahçe, bahçenin içinde ise yıllara meydan okuyan üzümlerin ezildiği taştan yapılmış şırahaneler... Kuşkusuz şehir hayatının kargaşa ve yoğunluğuna uzak kalmak isteyenler için vazgeçilmez bir mekan.
"Bizim petrolümüz arkeolojik zenginliğimiz'''' (23 Mayıs 2011)Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, Türkiye''nin arkeoloji açısından heyecan verici bir ülke olduğunu belirterek, ''''Bizim petrolümüz arkeolojik zenginliğimiz'''' dedi. Bakan Günay, İzmir Arkeoloji Müzesi''nde, kazı çalışmalarına ilişkin yapılan toplantıya katıldı. Burada yaptığı konuşmada, arkeolojiye, yer altı ve yer üstü zenginliklere sahip çıkmak için uğraştıklarını dile getiren Günay, İzmir''de Agora''nın yanındaki katlı otoparka değinerek, ''''Agora''da, 1. derece arkeolojik alana kamu, kendisi devasa bir yapı yapmış, yani kamu tahribat vermiş. Agora''nın yanı başındaki otoparkı kaldırmaya umarım bir gün gücüm yeter... Türkiye arkeolojik açıdan heyecan verici bir ülke. Bizim topraklarımızda dünyanın en büyük petrolü bulunmadı, bizim petrolümüz arkeolojik zenginliğimiz'''' diye konuştu.
Bakan Günay, Metropolis''in ören yeri olacağını açıkladı (24 Mayıs 2011)Gençlik Haftası nedeniyle Kültür ve Turizm Bakanlığı''na bağlı koro, topluluk ve orkestralar Metropolis Antik Kenti Amfi Tiyatro''da ücretsiz konser verdi
İznik Müzesi''nde yine skandal (25 Mayıs 2011)Türkiye`nin önemli turizm merkezlerinden İznik`te skandalların ardı arkası kesilmiyor.
Oğuz Atay''ın evi de tutunamadı (25 Mayıs 2011)Tutunamayanlar''ın yazıldığı apartman yıkılıyor. İstanbul işte böyle tarihsizleşiyor.
Toplam 5976 haber 299 sayfada yayınlanmıştır.
Bu sayfada 21. haberden 40. habere kadar olanlar gösterilmektedir.
Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.