Haberler

17 Haziran 2009, Çarşamba

Mimar ve Tasarımcılar Liderlerini ArıyorMimar ve Tasarımcılar Liderlerini ArıyorMimarlar, tasarımcılar ve plancılar arasından yeni bir lidere ihtiyacımız var. Evet, daha iyi binalar, sokaklar ve kamusal alanlar tasarlamalarını istiyoruz, fakat asıl isteğimizin tasarım kavramıyla pek ilgisi yok. Çünkü kamunun faydalandığı mekan ve binaların tasarımının büyük bir değişim geçirmesi, bunun için de acil olarak, şehirlerin politik bir yaklaşımla yeniden gözden geçirilmesi gerekiyor ve bunu yapabilecek, doğuştan yetenekli, yer, mekan ve form ilişkisini anlamak üzere eğitim görmüş çok az insan var. Haberin Devamı
İstanbul''u güzelleştirmek için eskiye benzetmek gerekmiyorİstanbul''u güzelleştirmek için eskiye benzetmek gerekmiyorTürkiye''de 20. yüzyıl mimarlık tarihi dendiğinde ilk akla gelen, 1930''lardan 1980''lere dek mimarlık alanını en çok etkileyen isim kuşkusuz Sedat Hakkı Eldem''in eserlerinin yer aldığı sergi Osmanlı Bankası Müzesi''nde 8 Temmuz''a kadar açık.
Su savaşlarına doğruSu savaşlarına doğruKuraklıktan toprakları verimsizleşen ve yılanların istilasına uğrayan Irak''ın bu durumundan, Fırat''ta beş büyük barajı bulunan Türkiye ve Suriye sorumlu tutuldu.
Türkiye''nin heykelle imtihanı bitmiyorTürkiye''nin heykelle imtihanı bitmiyor29 Mart seçimlerinden sonra belediye başkanları değişti ama heykellerin kaderi değişmedi. Tartışmaya konu olan heykellerin ortak özelliği ''müstehcen'' olmaları...
Saddam''ın SaraylarıSaddam''ın SaraylarıFoto muhabiri Richard Mosse BLDGBLOG''da ilk olarak geçen yıl, uluslararası taşımacılık endüstrisinin hava kazaları tatbikatlarını görüntülediği unutulmaz görsel turu ile adını duyurmuştu. Kendisiyle o zamandan beri haberleşiyorduk. Mosse bu ilkbahar Irak''tan döndüğünde, beklenmedik şekilde yoğun ve etkileyici olan yeni işlerini gönderdi. Burada ilk defa yayınlanan bu olağandışı görüntüler, Saddam Hüseyin''in ABD ordusunun geçici barınağına dönüştürülen kraliyet saraylarını gösteriyor.
Nekropole kepçeye ''koruma'' ödülü!Nekropole kepçeye ''koruma'' ödülü!Tarihi Kentler Birliği, sekiz dönümlük bölümü Antalya Nekropolü''nü kapatacak olan ve onlarca antik mezarın tahrip edildiği Büyükşehir İş Merkezi projesine, tarihi ve kültürel mirası koruyan ''en iyi uygulama'' ödülü verdi.
Köprüde ampüller böyle yenilendiKöprüde ampüller böyle yenilendiBoğaziçi Köprüsü''nün 2007''de hizmete açılan ışıklandırma sistemi yine bakımdan geçti. Aydınlatma armatürleri daha modern ve tasarruflu olanlarıyla değiştirildi. İstanbul Boğaz''ın ünlü rüzgarında, 160 metre yükseklikte ince tellerin üzerinde yapılması gereken bakım ise Türkiye''de yeni yeni gelişen endüstriyel dağcılara düştü.
İşte Boğaz''ın en temiz sahiliİşte Boğaz''ın en temiz sahiliBay Yeşil, İstanbul''un hâlâ denize girilen 4 sahilinin temizlik derecesini araştırdı. Sonuçlara göre sahiller temiz değil ama Bebek kötünün iyisi.
Akdeniz''in En Lüks Oteli Mardan Palace''ın Aydınlatmasını Tepta YaptıAkdeniz''in En Lüks Oteli Mardan Palace''ın Aydınlatmasını Tepta Yaptı23 Mayıs''ta dünya çapında ünlü davetlilerin katılımıyla açılan ve "Akdeniz''in en lüks oteli" olarak lanse edilen Mardan Palace''ın tüm dış mekan aydınlatmasının projelendirilmesi ve ürün seçimi Tepta Aydınlatma-iGuzzini ve Antrox tarafından yapıldı.
Türkiye''de Planlama ve Mimarlık Alanının Son On YılıTürkiye''de Planlama ve Mimarlık Alanının Son On YılıKent mekânını biçimlendiren mimarlık ve planlama alanlarında son 10 yıldır yaşanmakta olan değişimin ve bu değişimin arkasında yatan dinamiklerin çözümlenmesi, tartışılması, yeni bilgilerin ve bakış açılarının paylaşılmasını amaçlayan Planlama ve Mimarlık Alanının Son On Yılı Sempozyumu 11-12 Haziran 2009 tarihlerinde Yıldız Teknik Üniversitesi''nde gerçekleştirildi.
Kadıköy ve ihanetİstanbul âşığı o büyük şair, "sade bir semtini sevmek bile bir ömre değer" demişti... Bense bırakın bir semtini, bir mahallesini, Caddebostan''ı sevmeyi kaç ömre bedel saydım hep.
Artemis tapınağında türbe bulunduArtemis Tapınağı alanında yürütülen kazı çalışmalarında Aydınoğlu Beyliği dönemine ait türbe ortaya çıkarıldı.
Çatalhöyük medeniyeti laboratuvarda incelenecekİnsanoğlunun bilinen en eski toplu yerleşim yerlerinden olan ve Neolitik dönemde sanat eseri sayılan duvar resimlerinin bulunduğu Çatalhöyük''te bu yıl çalışmalar, elde edilen bulguların, laboratuvar ortamında incelenmesiyle başlayacak.
130 milyar dolar toprağa gömüldüTürkiye’nin sanayileşme hamlesi adı altında kimi zaman seçim yatırımı olarak temeli atılan kimi zaman da ödenek bulamayan yatırımlara 130 milyar dolar gömüldü.
Avrupa''ya enerji çölden gelecek20 büyük Alman şirketinin oluşturduğu konsorsiyum, Kuzey Afrika çöllerine kuracağı güneş panelleriyle Avrupa''nın enerji ihtiyacını karşılamayı planlıyor.
Geleceğin mutfağıTasarımcılar yeni buluş ve ürünleriyle hayatımızı her geçen gün biraz daha kolaylaştırıyorlar. Globalleşmenin en iyi yanlarından biri olan haberleşme sistemleri ile de bizler bu yeni ürünleri belki de anında tanıyıp öğreniyor, teknoloji ve yeniliklerden mahrum kalmıyoruz.
Ankara’ya dünyanın en büyük müzesi kurulacak 5 milyon turist çekecekKültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, Ankara ve İstanbul''da iki büyük müze yapılacağını açıkladı. Günay, Türkiye''nin, dünyanın başka ülkesinden bir şey almadan, ''dünyanın en büyük müzesini'' kurabileceğini belirterek, "Ankara''da kurulacak ve 1 haftada gezilebilecek Türkiye Uygarlıklar Müzesi 40 bin metrekare alan üzerinde yer alacak, yılda 5 milyon ziyaretçi çekecek" dedi.
Bakan''dan kaçak yapı tarihe karışacak müjdesiBayındırlık Bakanı Mustafa Demir,"Yaptığımız düzenlemelerle Türkiye''de yakın bir zamanda İstanbul''un da çok dertli olduğu kaçak yapı kavramını sözlüklerimizden çıkarıyoruz" dedi.
Osmanlı mirası Konjiç Köprüsü ayağa kalktıBosna-Hersek''teki Osmanlı mirasından Konjiç Köprüsü restore edilerek hizmete sokuldu. Türk İşbirliği ve Kalkınma İdaresi Başkanlığı (TİKA) tarafından restorasyonu yaptırılan başkent Saraybosna yakınlarındaki tarihî Konjiç Köprüsü''nün açılışı dün gerçekleştirildi.
Selimiye, ''dünya kültür mirası''na girmeye hazırOsmanlı döneminin en görkemli yapılarından biri olan ve Mimar Sinan''ın ''ustalık eserim'' dediği Selimiye Camii, dünya markası olma yolunda.
"Yatağan''da ikinci santral çevreyi yok eder"Türkiye Yeşiller Partisi Eş Sözcüsü Bilge Contepe, "Yatağan''a yapılacak olan ikinci termik santral bölgenin doğal ve tarihi güzelliklerini yok eder" diyerek bölgeye ikinci bir santralin kurulmasını eleştirdi.
Çevre dostu ulaşım için ne yapabilirim?Arabanızı aynı yöne gidenlerle paylaşabilir, araç kullanırken çevreci önlemler alabilirsiniz ya da "otomobilsiz şehirler hareketi"ne katılabilirsiniz...
"Akıllı kentler" projesi tanıtım atağındaBelediyelere yönelik projeler geliştiren bilişim şirketi Sampaş''ın liderliğinde, alanında uzman 24 firmanın katılımıyla oluşturulan "21. Yüzyılın Akıllı Kentleri Platformu" Ankara''da yerel yöneticilerle buluştu.
Oyak''tan her emekliye iki anahtarOyak, 10.5 milyar liralık bilanço varlığıyla 241 bin 048 üyesini emeklilikte "bir ev, bir araba" sahibi yapmayı garantiledi.
Basmane''yi ayağa kaldıracak bir projeKonak Belediyesi İzmir''deki turizm potansiyeleni ortaya çıkarmak için, başkan yardımcıları ve meclis üyelerinin de bulunduğu Turizm Komisyonu kurdu. Komisyona Ege Turizim Derneği de destek verdi.
Turizm, Babil''i geri çağırıyorDünyanın 7 harikasından biri ve Bağdat''ın yakınındaki ilk çağdan kalma antik kent Babil, araştırmalara göre insanların bildiği ilk 10 uluslararası markadan biri.
Kıyı Kanunu''nun yüzde 80''ini AKP değiştirdiAKP''nin iktidara geldiği 2002''den bu yana, Toplu Konut, Kıyı ve Turizmi Teşvik yasalarında yoğun değişiklikler yapıldığı saptandı.
Metrobüs geldi minibüs ‘bozuldu''İstanbul''da 137 hatta görev yapan 6200 minibüse ek olarak yeni hatlar ve farklı 1000 minibüs geliyor. Esnaf Odası Başkanı''nın metrobüs hizmetini gerekçe gösterdiği değişim, renkleri, yolcu alımını, şoförlerin imajını kapsıyor.
Belediyelerin iki yakası biraraya gelmiyorTürkiye''de belediye bütçelerindeki açık 2 yılda 1,2 milyar liradan 5,2 milyar liraya yükseldi. Belediyeler geçen yıl, müteahhitlere 10,6 milyar lira ödemede bulunurken, vatandaştan 1,7 milyar lira emlak vergisi topladı.
Güllük Körfezi''ndeki dolgu kaldırıldıMuğla''nın Güllük Körfezi''ne İzmirli emlakçı İlyas Ergül tarafından yapılan kaçak bar ve iskele yıkılırken, kalan kaçak dolgunun da kaldırılmasına başlandı.
İshak Paşa Sarayı''na camlı korumaAğrı''nın Doğubayazıt ilçesindeki tarihi İshak Paşa Sarayı 7 bin metrekare camla, kışın kardan yazın güneşten korunacak.
İnşaatlar arttı, demir tonu 15 günde 50 Dolar zamlandıErtelenen inşaat projelerinin yaz ayları ile birlikte hayata geçirilmeye başlanması inşaat demirine talebi arttırdı.
Kurbağalıdere için birlik çağrısıKadıköy''deki ünlü Kurbağalıdere''nin temizlenebilmesi için dere kenarında yaşayan insanları dinleyen Taraf, Kadıköylü mimar Dr. Sinan Genim''den görüş aldı.
Hasankeyf''in kredisi temmuzda gelirÇevre ve Orman Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu, Hasankeyf''te yapılması palanlanan Ilısu Barajı ile ilgili ilk defa çarpıcı açıklamalarda bulundu.
Konutlar da elektrik satacakYenilenebilir enerjiyle ilgili kanunda değişiklik öngören teklif yasalaşırsa, çatısında elektrik üreten konut sahibi, fazlasını TEDAŞ''a satabilecek. Böylece konut sahibinin elektrik gideri de kalmayacak.
TEB ve DYO sayesinde kent güzelliğine doğruGeri kalmışlığı, kentlileşmeye olan direnci ve nihayet estetik yoksunluğunu iki önemli bulgu ele verir.
Tıp turizminde 8 milyar dolarlık fırsatİzmir yarışı Milano''ya kaptırmasaydı, 2015 yılında düzenlenecek dünyanın en büyük fuarı Expo 2015''in ana teması sağlık olacaktı.
Ankara''ya yeni bir müze geliyorKültür ve Turizm Bakanı Günay, Atatürk Kültür Merkezi alanında, Türkiye Uygarlık Tarihi Müzesi kuracaklarını söyledi.
THY 5 yıldızlı otel için kolları sıvadıYolcuların havaalanından hiç dışarı çıkmadan uçağına gidebileceği bir yapı oluşturulacak.
Milyar dolarlık otel komşularını ihya ettiİsmailov''un geçen ay Antalya''da açtığı 1,4 milyar dolarlık Mardan Palace Oteli, bölgedeki arazi fiyatlarını uçurdu.
Danıştay''dan yamaçlarda 2B''nin önünü kesen kararDanıştay başvuruyu reddederken Uludağ yamaçlarında önümüzdeki süreçte 2B uygulamalarını da önlemiş oluyor.
Mustafa Bozbey''in iki iddiası..Nilüfer''in Bursa''nın batısında kurulan yeni bir kent değil, aynı zamanda eski, tarihi bir kent olduğunu söylüyor, Bozbey.
TOKİ sahipleri eylem yaptıBaşbakan Erdoğan, "Kaçak yapılaşmadan modern bir yapılaşmaya gidiyoruz." diyor. Ancak, bu konutlara sahip olan vatandaş önemli sorunlarla boğuşuyor.
Ilısu ya yapılacak ya yapılacakÇevre ve Orman Bakanı Veysel Eroğlu, Hasankeyf''e Ilısu Barajı''nın yapılması konusunda kararlı.
Koy kapatan yata incelemeArmatör Kahraman Sadıkoğlu''nun Göcek koylarında demirli yatının "çevre kirliliğine" neden olduğu iddiaları doğrultusunda, Muğla Çevre ve Orman Müdürlüğü ekipleri inceleme yapmak üzere Göcek''e gitti.
% 5 Büyüme için, İnşaat Sektörünün %10 Büyümesi Şart!İnşaat Malzemesi Sanayicileri Derneği (İMSAD) tarafından bu yıl 9-10 Haziran tarihlerinde ilki düzenlenen "I. Uluslararası İnşaatta Kalite Zirvesi"nde konuşmacılar inşaat sektörüne çarpıcı mesajlarla seslendi.
Kaledekor Ödüle Doymuyor...Bu sene yedincisi düzenlenen Altın Örümcek 2008 Web Ödül Töreni''nde Kaledekor ödülleri topladı.
Takvim
<<Haziran 2009>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30          
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.