Haberler

Mimarlık Haberleri

Toplam 7805 haber 391 sayfada yayınlanmıştır.
Bu sayfada 61. haberden 80. habere kadar olanlar gösterilmektedir.
Biblo gibi minare daha önce hiç görülmedi (28 Nisan 2011)Sivas''ta yeni yapılmaya başlanan bir caminin minaresi ilgi çekiyor. Caminin mimarı Erol Genç, "Modern, biblo gibi bir cami yapmak istedik" dedi.
Serbest Mimarlar ve Yapı Sektörü Buluşması (28 Nisan 2011)2011 yılı içerisinde Ankara Kentpark AVM içerisinde bir Mimarlık Merkezi kurmaya karar vermiş olan derneğimiz, bu merkezi mimarlık ve tasarımın yanı sıra Yapı sektörü ve Kentsel gelişim politikaları üzerine de çeşitli sergi, konferans ve etkinlik düzenlemek ve ilgili sektörler arası bir iletişim noktası oluşturmak üzere planlamıştır.
İstanbul''un gökdelenlerine imza atan kadın (2 Mayıs 2011)İstanbul''un siluetini değiştiren ve sosyal yaşamına damga vuran 7 prestijli projede Melkan Gürsel Tabanlıoğlu''nun imzası var Ünü yurtdışına kadar yayılan bol ödüllü mimar Tabanlıoğlu, "Türkiye''de gökdelenlere imza atan kadın" olarak dünyada isim yaptı.
Kapısı var, balkon yok (2 Mayıs 2011)Rize''de bir binaya balkon olmadığı halde yapılan balkon kapısı, görenleri şaşırtıyor.
Ev kadının işi hiç biter mi? Topkapı Sarayı''nın işi de bitmez (2 Mayıs 2011)Ünlü tarihçi, Topkapı Sarayı Müzesi''nin Müdürü İlber Ortaylı''ya göre, Avrupa''nın Kültür Başkenti seçilmesi İstanbul''un imajına önemli bir katkı sağlamadı. Topkapı Sarayı, bu organizasyon sayesinde kurtuldu.
Arolat''ı Etkileyen 5 Mimari Yapı (2 Mayıs 2011)Mimar Emre Arolat, NTV N5''te etkilendiği 5 mimari yapıyı anlattı...
Gerçeğe dönüşmeyen muhteşem yapılar (3 Mayıs 2011)Finans yokluğu, politik, kültürel tartışmalar ya da ''komşuların'' sert tepkileri... İşte gururla duyurulup türlü sebeplerle hayal olarak kalan göz kamaştırıcı mimarlık projelerinden örnekler.
Cesur Mimarların Renkli Binaları (3 Mayıs 2011)Güle güle Bauhaus... Mimarlık, siyah ve beyazdan ya da cam ve çelikten olmak zorunda değil. Modern binalarda rengi kullanmaya cesaret eden isyankar mimarların göz kamaştırıcı tasarımlarını gözden geçirelim. Eski tasarımcılar renklerle eğlenirdi. Mısır ve Yunanistan''daki tapınaklar ve mezarlar, kırmızı ve altın renklerle bezenmişti. Yeşil ve kırmızı ise Çin''in Yasak Şehri''nde baskın renklerdi. Modern binalarda, daha sönük renkler hakim.
Tarihi Ortaköy Camisi Restorasyonu Başlıyor (4 Mayıs 2011)Mayıs ayında restorasyon çalışmalarına başlanacak olan, Ortaköy''de bulunan Büyük Mecidiye Camisi restorasyonu tanıtımı 3 Mayıs 2011 tarihinde Feriye Lokantası''da gerçekleşen bir basın toplantısı ile duyuruldu. Vakıflar Genel Müdürlüğü tarafından restorasyon kapsamına alınan ve halk arasında Ortaköy Camisi olarak tanınan Büyük Mecidiye Camisi''nin restorasyonu Kuveyt Türk Katılım Bankası tarafından destekleniyor. Bütçesi 3 Milyon TL olarak açıklanan projenin müteahhitliğini Gür Yapı gerçekleştirecek.
BIG, Arnavutluk''ta Bir İslami Kültür Merkezi Tasarlayacak (5 Mayıs 2011)BIG, Martha Schwartz Landscape, Buro Happold , Speirs & Major, Lutzenberger & Lutzenberger, ve Global Cultural Asset Management, Arnavutluk''ta, bir cami, bir İslami Merkez ve bir din müzesini bulunduracak 27,000 m²''lik yeni bir kültürel merkez tasarımı için açılan uluslararası tasarım yarışmasını kazandı.
Sürdürülebilir Özellikleriyle Öne Çıkan Niagara Şaraphanesi Tasarımı (5 Mayıs 2011)superkül, bir mimarlık firması adı olarak kulağa çok anlamsız geliyor, fakat Andre D''Elia ve Meg Graham''ın çalışması öyle değil. Fielding Estate Şaraphanesi tamamen şatafattan uzak.
Bu bir tekne! Bu bir ev! Hayır, bu bir yüzen ev! (6 Mayıs 2011)Amsterdam ve Londra''daki kanallarda da kullanılan tekne-ev konsepti, lüks konutlara ilham verdi. Bazıları hareket de edebilen evlerin pek çoğu da enerjisini doğal kaynaklardan elde ediyor.
Yuvayı Dişi Kuş Yapar (6 Mayıs 2011)Bu hafta yayınlamayı düşündüğüm projeleri incelerken kadınların mimarlık mesleğinde temsili konusunda oldukça şaşırtıcı sonuçlara ulaştım. Hatırladığım projeleri aklımdan geçirmek suretiyle kadın mimarlar tarafından tasarlanmış on yapıyı seçtim. İlk seçtiklerim arasında Zaha Hadid, Kazuyo Sejima ve Gae Aulenti vardı. Bu seçimi yaparken doğal bir şekilde bir liste oluşacağını düşünmüştüm ama farkettim ki karı-koca eşli takımlar haricinde kadınlar tarafından tasarlanmış mimari eserlere ulaşmak oldukça zor. Bulabildiklerimin çoğu da iç mimarlık veya iç mimarlığın ağırlıkta olduğu tasarımlardı.
Selimiye resmen UNESCO listesine giriyor (9 Mayıs 2011)UNESCO Dünya Miras Listesi''ne dahil edilmesi çalışmaları yürütülen Selimiye Camisi ile ilgili dosya üst komiteye olumlu bir raporla sunuldu. Selimiye, 19 Haziran''dan sonra kalıcı listede yer alacak.
5 yıldızlı otel değil, cezaevi (9 Mayıs 2011)Norveç''te 120 kişinin bulunduğu lüks cezaevinde kalan mahkumlar, günlerini plajda güneşlenerek ve balık tutarak geçiriyor. Hapishanede parmaklık ve kamera bulunmuyor.
Yedi asırdır direniyor (5 Mayıs 2011)1299''da ahşaptan yapılan Eşrefoğlu Camisi''ndeki ağaç bölümlerinin nasıl olup da çürümeden bugüne kadar geldiği hala bilinmiyor.
Ahi Çelebi Cami''sinin çilesi bitiyor... (9 Mayıs 2011)Evliya Çelebi''nin seyahatine başlamasına vesile olan mübarek rüyayı gördüğü Ahi Çelebi Cami''sinin çevre düzenlemesinin ve sel baskınlarına son verecek drenaj çalışmasının yılsonunda tamamlanacağını açıklayan Başkan Topbaş, tarihi eserlerin ihyasına özel önem verdiklerini kaydetti.
Dön Baba Dönelim! (9 Mayıs 2011)Dünyanın farklı yerlerindeki kentlerde devasa boyutta dönme dolaplar arka arkaya yapılıyor. Peki bu görülmeye değer yapıların bu kadar popüler olmasının altında ne yatıyor olabilir? Pekin ve Berlin''in başlangıcı yapmasının ardından, eVolo dergisinin her sene düzenlediği mimari yarışmayı da dev bir dönme dolap kazandı. Dönme dolap Yeni Delhi için tasarlanacak. Guiness Rekorları art arda kırılıyor, aynı dönemde yapılan dönme dolapların hangisinin gelecek sene rekoru elinde tutacağı belirsiz...
İstenmeyen misafire kapı duvar ev! (10 Mayıs 2011)Pencereler tek bir düğmeyle beton kaplamayla koruma altına alınıyor ve tüm girişler kapatılıyor!
Toplam 7805 haber 391 sayfada yayınlanmıştır.
Bu sayfada 61. haberden 80. habere kadar olanlar gösterilmektedir.
Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.