Haberler

Mimarlık Haberleri

Toplam 7805 haber 391 sayfada yayınlanmıştır.
Bu sayfada 121. haberden 140. habere kadar olanlar gösterilmektedir.
Yılın En Muhteşem "Ev"i (4 Nisan 2011)Robb Report dergisi, Los Angeles yakınlarındaki 28 yataklı odalı evi yılın en iyisi seçti...
Kadıköy''de Ucube Tartışması (4 Nisan 2011)Temelinin atıldığı günden beri tartışma yaratan Kadıköy sahil şeridindeki otel tepki çekmeye devam ediyor... Kadıköylüler ve mimarlar binanın tarihi silüeti bozduğunu belirtiyor.
Dünya, Varyap Meridian''ı konuşuyor (4 Nisan 2011)Sadece Türkiye''de değil dünya arenasındaki projelerle boy ölçüşen Varyap''ın son eseri Varyap Meridian, 2 yılda 10 uluslararası ödüle değer bulundu.
Haydarpaşa''da yangının yaraları sarılıyor (4 Nisan 2011)TCDD Genel Müdürlüğü, geçen yıl kasım ayında bir bölümü küle dönen Haydarpaşa Gar binası çatısının yeniden yapımı ile çevre düzenlemesi çalışmalarının başladığını açıkladı. TCDD Genel Müdürlüğü''nden yapılan açıklamada, garda öncelikli olarak zamana ve yangına bağlı olarak ortaya çıkan hasarın tespit edildiği belirtildi.
Ucube binalar (4 Nisan 2011)Pazar günü Milliyet gazetesinin geniş yer verdiği İstanbul''un Anadolu yakasındaki ucube otelimiz Corner haberini görünce dayanamadım. Bugünkü yazımı başta bu otel olmak üzere, tepeleri kentin en olmadık yerlerinde göğe eren ultra modern gökdelenlerimizin nadide imar planlarına ve değerli şirketlerine ithaf etmeye karar verdim.
Ali Paşa Sarayı küllerinden doğuyor (4 Nisan 2011)Tarihi yarımada, Topkapı''dan sonra yeni bir saraya daha kavuşuyor. Sultan Abdülaziz tarafından 1865''te Balyan kardeşlere yaptırılan, 1911''de bir yangınla kül olan ve şu an yerinde otopark bulunan Ali Paşa Sarayı aslına uygun olarak tekrar inşa edilecek.
Kocatepe Camisi''ne asansör yapılıyor (4 Nisan 2011)Başkentin simgesi olan Kocatepe Camisi''nde başlatılan restorasyon çalışmalarında engelliler de düşünüldü.
Tasarımcılar, Yeni Facebook Yerleşkesi''nin Topluma Nasıl Entegre Edileceğini Tartışıyor (4 Nisan 2011)Menlo Park endüstri alanında bulunan Yeni Facebook Yerleşkesi''nin çevresiyle entegre edilmesi konusundaki geniş kapsamlı tasarım atölyesinin tohumları atıldı.
"Konuralp''in Tasarımları Bir Metaforlar Dünyasıyla Birlikte Doğuyor" (4 Nisan 2011)Mimarlar Odası''nın Ulusal Mimarlık Sergisi ve Ödülleri kapsamında verdiği en büyük ödül olan Mimar Sinan Ödülü''ne 2010 yılında Mehmet Konuralp layık görüldü. Bu kapsamda 2010-2012 döneminde, mimarın etkinliğinin ve üretimlerinin değerlendirildiği bir panel, üretimlerinden oluşan bir sergi gerçekleştiriliyor ve bunları kapsayan bir kitap da basılacak. 2 Nisan 2011 tarihinde MSGSÜ Sedad Hakkı Eldem Oditoryumu''nda düzenlenen panelin ardından, Mimarlar Odası Büyükkent Şubesi sergi salonunda Mehmet Konuralp Mimarlığı sergisi açılışı da gerçekleştirildi.
Mies van der Rohe''nin Tasarımı Farnsworth House Lego Oluyor (4 Nisan 2011)Alman modernist mimar Ludwig Mies van der Rohe''nun başyapıtı Farnsworth House Lego oyuncağı ile özlümsüzleştirildi.
Ofisler her telden çalıyor (1 Nisan 2011)Mimarlar dünyaca ünlü şirketlere ilginç ofis binaları tasarlıyor. İngiltere''nin ortasında bir telekom şirketine geleneksel motifli bir ofis yapıyor, Portekiz''de ise üçgen formları kullanarak yaratıcılığın zirvesine çıkıyor.
Frank Gehry''nin Tasarladığı İlk Gökdelen Manhattan''da İnşa Ediliyor (6 Nisan 2011)Birçok New Yorklu, Belediye Başkanlığı Binası''nın hemen güneyinde yer alan 8 Spruce Street adresinde yükselen yeni konut binasına heyacan ve korku ile yaklaşıyor.
Geleceğin gökdelenleri yarıştı (7 Nisan 2011)ABD''li mimarlık yayını Evolo, geleceğin gökdelenleri arasında bir yarışma düzenledi. Tamamı taslak halinde olan projelerden finale kalanlar ise oldukça dikkat çekiciydi. Paris''te kaktüs şeklinde Eyfel''e komşu olan The Porifera Kulesi''nin yanı sra Brezilya''da Amazon ormanlarının ortasında hayali bir gökdelen ile nerede yapılacağına henüz karar verilmeyen ve taslak aşamasında olan dikey çiftlik bunlar arasında geldi. Projeler arasında en mütevazi olanları ise Paris''te Eyfel''e komşu yapılan gökdelen ile Hamburg''da yapılan üçüz gökdelen oluşturdu.
Filip Dujardin''den Çılgın Yapılar (7 Nisan 2011)Belçikalı fotoğraf sanatçısı Filip Dujardin gerçekte var olmayan yapıların fotoğraflarından oluşan bir dizi yarattı. Gerçek ile fantazi arasında bir yerde kaybolmuş gibi gözüken fotoğraflar, Dujardi''in kopyala-yapıştır yeteneğinin ürünleri. Fotoğraflar o kadar gerçekçi ki böyle bir mimari gerçekten var mı diye insan kendine sormadan geçemiyor.
“Uygulanabilir Fikirler” Yarışması (7 Nisan 2011)YTONG tarafından Mimarlar Odası İstanbul Büyükkent Şubesi işbirliği ile düzenlenen "Çatılar ve Sürdürülebilirlik" konulu ulusal mimari tasarım yarışmasının kolokyumu jüri üyeleri ve ödül alan proje sahiplerinin katılımıyla 6 Nisan Çarşamba günü Yapı-Endüstri Merkezi''nde gerçekleşti. İlk olarak Mimarlar Odası İstanbul Büyükkent Şubesi YK Başkanı Prof.Dr. Deniz İncedayı söz alarak, yarışmanın amacından ve temasından bahsetti.
Konteynır Deposu Ofis Binasına Dönüşüyor (7 Nisan 2011)Thames Nehri kenarındaki 14 katlı yapı lüks bir otele dönüşebilirdi.
Çin''in son çılgın projesi (8 Nisan 2011)Ping-pong raketi şeklinde dev otel.
İspanya''ya Oscar Niemeyer''den Modern Dokunuş (8 Nisan 2011)Efsaneleşmiş Brezilyalı mimarın İspanya''da uygulanan ilk projesi, bir sahil endüstri şehrinde yer alan bir grup soyut sanat eserinden oluşuyor adeta. Modern mimarinin bilim kurgu ile karşılaştırılması uzun zamandır yapılıyor. Bu karşılaştırma sadece şekilsel ve malzeme bağlamında olmuyor, aynı zamanda ideal demokrasinin ve ızgara şeklinde şehir planlamasının bir araya geldiği bir nevi sosyal bir uzay alanı gibi de algılanabiliyor.
Emre Arolat Mimarlık’a Uluslararası Yeşil Tasarım Ödülleri (8 Nisan 2011)EAA-Emre Arolat Architects, "Maslak No.1 Ofis Kulesi", "Yalıkavak Konutları" ve "Zorlu Center" projeleriyle "Green Good Design Awards"da üç ödüle birden layık görüldü.
Mimarların Geleceği Nasıl Olacak? (11 Nisan 2011)Building Futures''ın bu araştırması mimarların gelecekteki rollerinin belirlenmesi için yapıldı ve şu sorular soruldu: 2025 yılında yapıları kim tasarlayacak? Mimarlık eğitimi almış kişiler meslek için hangi rolleri ne yaparak elde edecek? Sonuç olarak, mimarlık mesleği nasıl bir değişim gösterecek? Yüklenicilerin, danışmanların, işverenlerin de dahil olduğu geleneksel mimarlık ofisleri ve mimarinin diğer geniş yelpazesinde çalışanlarıyla birebir görüşmeler ve toplantılar yapılarak çalışmalar sürdürüldü. Sonuçlanan tahminler beraberinde tartışma ve sorgulama olanağı getirip önümüzdeki 15 yıl içinde sektörün olması yakın değişimlerden nasıl etkileneceğinin bir araştırması haline gelecek.
Toplam 7805 haber 391 sayfada yayınlanmıştır.
Bu sayfada 121. haberden 140. habere kadar olanlar gösterilmektedir.
Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.