Haberler

Mimarlık Tarihi & Arkeoloji Haberleri

Toplam 5976 haber 299 sayfada yayınlanmıştır.
Bu sayfada 61. haberden 80. habere kadar olanlar gösterilmektedir.
Kanuni''nin cephede vefatı, oğlu Selim''in göreve çağrılışı, Selimiye''nin inşası (6 Nisan 2011)Soru: Kanuni Sultan Süleyman''ın, oğlu Selim için tahta çıkarılması vasiyetinde bulunduğu doğru mu? Doğruysa böyle bir vasiyet geçerli sayılır mı?
Kuzey Ege''nin güzel kızı buluşmak için sizi bekliyor (7 Nisan 2011)Körpe bir güzel gibi mahçup ancak güzelliğini kendisini fark edebilenlerle paylaşacak kadar cesur Bergama. Bu mahçup güzel, şimdi içinde barındırdığı hazineyi onu görebilenlerle paylaşmak için can atıyor.
Dünya güzeli Mardin Postanesi (11 Nisan 2011)Mardin Postanesi, dünyada görülmesi gereken postaneler sıralamasında ilk 10’da. VirtualTourist.com seyahat sitesi editör ve üyelerinin oluşturduğu dünyada görülmesi gereken 10 postane listesinde Mardin Postanesi yedinci sırada yer aldı. Haberde “Postaya verecek bir şeyiniz yoksa dahi, sırf mimari güzelliği için ziyaret etmeye değer. 17. yüzyıla ait bu çarpıcı bina, postaneden çok film setini andırıyor, o yüzden fotoğraf makinenizi almayı sakın unutmayın” dendi. Listenin ilk sırasındaysa Eiffel Kulesi’nin postanesi var.
Tarih: 11 Nisan 2011 Kaynak: Radikal
Gülen Meryem Ana kızdırdı (11 Nisan 2011)Kültür Bakanlığı''nın, Niğde''deki ''Gülen Meryem'' freskini Türkiye''nin tanıtımında kullanması, sanat tarihçisi ve arkeologları kızdırdı.
Hasankeyf Kalesi''ne sensörlü koruma (11 Nisan 2011)Hasankeyf''te bulunan tarihî kale taşları, sensörlü koruma altına alındı. Düşme riski taşıyan orta kapıdan güçlendirilmesi amacıyla, 60 demir ayak çakıldı.
Göbekli Tepe''yi dünyaya anlattı (11 Nisan 2011)Günümüzden 12 bin yıl öncesini anlatan ''Göbekli Tepe: Dünya''nın İlk Tapınağı'' isimli belgesel; Amerika, Hindistan, İran ve Çin''de pek çok dünya festivalinde gösterildikten sonra İstanbul''da. Önce İstanbul Film Festivali, sonra üniversite gösterimleriyle yolculuğuna devam edecek film; insanlık tarihini yeniden gözden geçirmemizi salık veriyor.
110 yıllık köprüye avize (12 Nisan 2011)Rize''de tarihi kemer köprü aydınlatılmak istenince, altındaki zincir değerlendirildi ve köprüye özel yapım bir avize takıldı.
Tarihi sefarethane İtalya''yı bekliyor (12 Nisan 2011)Tarabya''da, 102 yaşındaki İtalyan Sefarethanesi''nin restorasyon çalışması 5 yıldır mülk sahibi İtalya hükümetinin onayını bekliyor.
"Sinan''ı Anmak İçin Bir Gün Yeterli Değil" (13 Nisan 2011)Mimar Sinan Araştırma Merkezi Seri Konferansları''ndan üçüncüsü düzenlenen ''Kaynaklara Göre Sinan'' başlıklı konferans Prof. Dr. Suphi Saatçi''nin sunumuyla gerçekleşti.
İkiçeşmelik mesaisi (14 Nisan 2011)İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, turizm aksı haline getirilmesi için çalışmaların sürdüğü İkiçeşmelik, Agora ve Kemeraltı bölgesinde incelemelerde bulundu. Başkan Kocaoğlu, bölgedeki tarihi dokuyu uygun düzenlemelerle yenileyip görüntüyü güzelleştireceklerini ve bölgenin turizm potansiyelini arttıracaklarını söyledi.
Dinleri buluşturan "BERGAMA" (14 Nisan 2011)Üç bin yıllık tarihi geçmişi ile Bergama ilçesi, Müslümanlık, Hıristiyanlık ve Yahudilik''e ait önemli merkezleri bir arada bulunduruyor.
Ulucami''nin vav''ları (14 Nisan 2011)Bursa''ya ne zaman yolum düşse ayaklarım beni Ulucami''ye sürükler. Bu camide arınıp durulur, bütün duvarları ve sütunları bir harfler, semboller, şifreler dünyasına dönüştüren celi sülüs, talik ve divani yazıların her birini okuyup anlamaya çalışırken zamanı unuturum.
Kapalı Çarşı''yı kim kurtaracak? (15 Nisan 2011)ABD''nin prestijli gazetelerinden New York Times, Kapalı Çarşı''yı ziyaret ederek tarihi çarşının acil çözüm bekleyen sorunlarını anlattı.
Boğaz''ın altındaki tarihî eserlere "özel koruma" (18 Nisan 2011)Avrupa ve Asya kıtasını deniz altından karayoluyla birbirine bağlayacak tüp geçit hattındaki tarihî eserler koruma altına alınacak. Cankurtaran sahili ile Haydarpaşa arasında ATAŞ firmasının yapacağı İstanbul Boğazı Karayolu Geçiş Projesi''nde tarihî eserler için özel koruma programı hazırlandı.
Sahabe türbesine dev kompleks (18 Nisan 2011)Başta Nemrut Dağı olmak üzere birçok kültür varlığına sahip olmasına rağmen turizmde bir türlü istediği çıkışı yakalayamayan Adıyaman, ''Sahabe kardeşliği'' ile yeni bir hamle başlatıyor.
Alman arşivi olmasa yandık! (18 Nisan 2011)Türkiye''de yapılan neredeyse her restorasyon için önce Alman Arkeoloji Enstitüsü''nün kapısını çalmak gerekiyor. Pek çok tarihi yapının eski hallerine dair görsel yalnızca onlarda var. Kültür tarihçileri, mimarlar ve akademisyenler bu görsel malzemeleri enstitüden temin ediyor. İşin garip yanı enstitünün sahip olduğu görsel kaynakları bir zamanlar Kültür Bakanlığı elinin tersiyle itmiş.
Su Yolunu İstanbul''da Bulur (18 Nisan 2011)18 Nisan Dünya Anıtlar ve Sitler Günü''nün bu seneki teması "Su Mirası" olarak belirlendi. Su mirası, kentlerde suyla temas eden önemli yapıları içeriyor. Bunlar kentin içinde kaybolmuş bir kenar çeşmesi de olabilir ya da heybetini halen daha taşıyan su kemerleri... İstanbul''da da suyun geçmişten bugüne kente taşınmasını sağlayan bu çok sayıdaki önemli yapı, tarihi ve kültürel su mirasımıza ışık tutuyor.
Osman Hamdi Bey, Kaplumbağa Terbiyecisi''ni Yeşil Cami''de çizmiş (19 Nisan 2011)Ensar Tuna Alatürk Bursa - 19.04.2011 Dünyaca ünlü Türk ressam Osman Hamdi Bey''in, değer biçilemeyen ''Kaplumbağa Terbiyecisi'' isimli tablosunu Bursa Yeşil Cami''de çizdiği ortaya çıktı.
Bizans''ın Anadolu''ya açılan sarayına restorasyon (19 Nisan 2011)Bizans imparatorlarından II. Tiberius ile Maurikios (578-602) tarafından, Samandıra''da inşa edilen ve günümüzde harabeye dönen Damatry''s Sarayı kurtarılıyor.
Bu köye giriş 8 lira (21 Nisan 2011)Evlerinin yolu Kaunos Antik Kenti''den geçen Çandır köyü halkı, köylerine her girişte 8''er lira ödemek zorunda kalıyor.
Toplam 5976 haber 299 sayfada yayınlanmıştır.
Bu sayfada 61. haberden 80. habere kadar olanlar gösterilmektedir.
Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.