Haberler

Haberler

Toplam 239 haber 12 sayfada yayınlanmıştır.
Bu sayfada 121. haberden 140. habere kadar olanlar gösterilmektedir.
Adnan Menderes’in bıraktığı yerden... (26 Şubat 2008)Dünya incisi İstanbul’daki birçok ecdad yadigârı tarihi eser, merhum başbakanlardan Adnan Menderes’ten sonra ilk defa yoğun bakıma alındı.
Bornova Kültür Merkezi Yükseliyor (26 Şubat 2008)İzmir’i “kültür-sanat kenti ” haline getirmeyi amaçlayan İzmir Büyükşehir Belediyesi, bu kapsamda yapım çalışmalarına başladığı Bornova Kültür Merkezi’nin inşaatına da hız verdi.
İzmir''in Şirince köyünü kent yapacaklar (26 Şubat 2008)İzmir''in Selçuk ilçesine bağlı Şirince köyünde Kültür ve Turizm Bakanlığı''nın hazırladığı yeni imar planı tepkiye neden oldu. Köylüler, koruma amaçlı hazırlanan planın konut sayısını artırarak köy yaşantısını yok edeceğini savunuyor. Turizm uğruna köyün feda edildiğini iddia eden 34 köylü, yürütmenin durdurulması için mahkemeye başvurdu. Tamamı beyaza boyanmış iki katlı evleri, dar sokakları, zeytin bahçeleri, üzüm bağları, lezzetli şarabı, köye özgü yemekleri ve mistik havasıyla ünlenen, ardından tarihi Rum Evleri''nden yapılma pansiyonları ile turizme hizmet veren Şirince Köyü için Kültür ve Turizm Bakanlığı yeni bir imar planı hazırladı. Ancak yeni imar planı bölgede tarımla geçinen köylüleri rahatsız etti. Köy halkı, "Şirince Kentsel SİT Alanı Koruma Amaçlı İmar Planı"nın köy yaşantısını ortadan kaldırdığını, turizmi öne çıkardığını savunuyor. Köylüler, "Evlerimizi küçültecekler, atlarımızı nereye koyacağız.. Biz tarla sürüyoruz" dediler. Plana göre, arazilerin belli bölümleri yola ayrılacak. Bazı eski evler tamamen yıkılarak yenileri, bazıları küçültülerek yapılacak. Köylüler ayrıca, planın dışarıdan gelen kişileri ev sahibi yapmayı amaçladığını iddia etti.
Tarih: 26 Şubat 2008 Kaynak: Birgün
Konya Ovası suya doyacak (26 Şubat 2008)Çevre ve Orman Bakanı Eroğlu, Konya Ovaları Projesi’nin (KOP) Güneydoğu Anadolu Projesi’nden (GAP) sonra en önemli sulama projesi olduğunu belirterek, “Böylesine önemli bir proje maalesef uzun süredir tozlu raflarda bekliyordu.
Rafineri kurma çalışmaları huzursuzluk yarattı (26 Şubat 2008)Adana''nın Yumurtalık ilçesinde Sugözü Köyü''nde POAŞ tarafından yapılması planlanan rafineri inşaatı sahasında kalan arazilerin değerini belirlemeye yönelik yapılan çalışma, tarla sahipleri arasında huzursuzluk yarattı
Evinizi renklendirecek sizi eğlendirecek 6 ürün (26 Şubat 2008)Evini dekore ederken sıradanlıktan sıkılanlardansanız, internetteki www.wishinfish.com adresli site tam size göre! Sitede; labirent şeklinde kek kalıbı, soğan doğrama gözlüğü ve köpük yapan bulaşık fırçası gibi birbirinden eğlenceli, renkli ve ilginç ürünler yer alıyor.
Büyükşehir''den Hava Kirliliğine “Yakın Markaj” (26 Şubat 2008)İzmir Büyükşehir Belediyesi, hizmete aldığı “mobil hava kalitesi izleme istasyonu” aracılığıyla, kent merkezindeki caddelerde motorlu taşıt kaynaklı hava kirliliğini belirliyor.
Ya ‘doğa katili’ diyorlar ya da ‘peşkeş çeken’... (26 Şubat 2008)Rixos Otelleri Yönetim Kurulu Başkanı Fettah Tamince, Türkiye’de ‘birbirini anlayamama’ problemi olduğunu ifade etti. Yatırımcının ‘doğa katili’ hükümetin ‘peşkeş çeken’ olarak suçlandığını belirten Tamince, “Böyle oldukça hiçbir şeyi başaramayız. Hükümet gereken vizyonları koydu. Ancak projeler bu suçlamalar yüzünden ortada kaldı” dedi.
Belediye Sulukule''de koruma altındaki evleri de yıkıyor (26 Şubat 2008)Sulukule Platformu, Fatih Belediyesi''nin Sulukule''de Yenileme Projesi kapsamında, mahalle sakinlerinin katılımı olmadan sivil toplum kuruluşlarının "öneri ve işbirliği tekliflerini kale almadan bildiğini yapmaya devam ettiğini" aktardı
Arşivi yok edilmiş kent (26 Şubat 2008)Bilgi Üniversitesi’nden tarihçi Prof. Dr. Suraiya Faroqhi, Antalya’nın Osmanlı dönemine ait arşivlerin büyük felaketler sonucu yok olduğunu ya da hurda kağıt olarak SEKA’ya gönderildiğini öne sürdü.
Çöplük kalkmadan İzmir temiz olmaz! (26 Şubat 2008)Harmandalı Yerel Sorunları Çözme Komitesi, çöp sorunu ile ilgili bir söyleşi gerçekleştirdi
Bu gençler her yere tasarım seriyor (26 Şubat 2008)İstanbul Tekstil ve Konfeksiyon İhracatçı Birlikleri''nin (İTKİB) genç tasarımcıları desteklemek amacıyla düzenlediği 1. Halı Tasarım Yarışması''nda ödülleri kazananlar açıklandı. Üç genç tasarımcının kısacık hayatlarında renklerle, motiflerle, tesadüflerle örülü çarpıcı öyküler var.
Kullanılmayan köy okulları köy kütüphanesi olacak (26 Şubat 2008)Antalya İl Milli Eğitim Müdürü Osman Nuri Gülay, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün önderliğinde ülke genelinde 21 Mart’ta startı verilecek olan Türkiye Okuyor Kampanyası çerçevesinde Antalya’daki kullanılmayan köy ilkokullarında, köy kütüphanesi ve anaokulları yapılacağını açıkladı. Gülay, “Türkiye Okuyor Kampanyası” ile ilgili olarak Antalya’da Kültür ve Turizm İl Müdürlüğü ile birlikte bir komisyon kurduklarını belirterek, “Üç aşamalı proje çerçevesinde okuma-yazma kursları düzenleyeceğiz. Bu kursları bitirenleri açık ilköğretim ve açık liselere kayıt edeceğiz. Kitap okuma alışkanlığını kazandırmak için sınıflara kütüphaneler kuracağız. Sekiz yıllık eğitime geçildikten sonra taşımalı eğitim nedeniyle birçok köy ilkokulu boşta kaldı. Şu anda Antalya’da 750 derslikte taşımalı eğitim veriliyor. Taşınan bu okullarda köy kütüphaneleri kuracağız. Bazılarını da okul öncesi eğitim merkezine dönüştüreceğiz. Böylece boşta kalan bu okullar da değerlendirilmiş olacak” dedi.
Tarih: 26 Şubat 2008 Kaynak: Akşam Yazan: Mustafa Kozak
Esenyurt N. Kadıoğlu’nun, Bahçeşehir de K. Aydın’ın değil (26 Şubat 2008)Beldelerin ilçeye dönüştürülmesinde büyük fırtınalar koparıldı ve devam ediyor. Bu durum oy için mi, yoksa hizmet için mi yapılıyor o da tam olarak belli değil. Yani lastik gibi bir uygulama. Hangi tarafa çekersen çek, ‘gitmem’ demiyor.
Çevreciler ‘sahte çevrecilere’ karşı (26 Şubat 2008)Siyanürle altın aranmasına karşı mücadele veren çevreciler, Tayfun Talipoğlu’na ateş püskürüyor
Ziraat’in taşınması 2010’a kadar tamam (26 Şubat 2008)Ziraat Bankası Genel Müdürü Can Akın Çağlar, Ziraat Bankası’nın İstanbul’a taşınması konusunu değerlendirerek, “İstanbul finans merkezi olacaksa, biz de orada yerimizi almalıyız. 2010 yılında kadar taşınırız” dedi. Çağlar, Merkez Bankası’ndaki gibi “İstanbul’a gitmem” diyen personel sayısının ciddi miktarda olmadığını da kaydederek, personel ücretlerini İstanbul’da düzelteceklerini söyledi. Çağlar, dün düzenlediği basın toplantısında, bankanın İstanbul’a taşınması konusunda bilgi verdi. Çağlar, Ziraat Bankası’nın İstanbul’da inşa edileceği arazi için TOKİ ile görüştüklerini belirterek, “Şimdi ekspertiz çalışmaları yapılıyor. Arazi için bir fiyat belirlenirse, mimari proje ve inşaat çalışması yapılacak. Her şey yolunda giderse, taşınma 2010’a yetişir. İstanbul finans merkezi olacaksa, biz de oradaki yerimizi almalıyız” dedi. Personelin tutumu ve ücretlere yönelik bir soru üzerine Çağlar, “ ‘İstanbul’a gitmem’ diyen çok önemli bir oran olmadı. Bunu anketlere bakarak söylüyorum. İstanbul piyasasının şartlarına göre ücretlerde düzenleme yapılır” dedi.
Tarih: 26 Şubat 2008 Kaynak: Akşam
Engelliler için Dikili’de deniz manzaralı sevgi köyü (26 Şubat 2008)İzmir’in Dikili İlçesi’nde, engelliler için 30 dönüm alana kurulu, deniz manzaralı ‘Engelliler Köyü’ inşa edilecek. Belediye ve Dikili Engelliler Derneği, Türkiye’deki tüm engellilerin yararlanabileceği tesis için ilk adımı attı. Belediye, İsmetpaşa Mahallesi’nde, Türkiye Halk Sağlığı Kurumu’nca yapılacak bin 250 yataklı bölge hastanesinin yanındaki araziyi derneğe tahsis etti. Başkan Osman Özgüven, ''''Burası bir ‘sevgi köyü’ olacak. Tüm ülkeye hizmet verecek. Eğitim ve üretim ağırlıklı çalışmalar yapılacak'''' dedi. Engelliler Köyü’nde; idare binası, spor salonu, sağlık binası, jeotermal sulu masaj havuzları, rehabilitasyon merkezi, karma eğitim yapılacak okul, aileler için misafirhane ve oyun bahçeleri olacak.
Tarih: 26 Şubat 2008 Kaynak: Milliyet
Bu yıkımlar bitince trafik nefes alacak (26 Şubat 2008)Konak Belediyesi, araç trafiğinin yoğun olarak yaşandığı Eskiizmir’i Karabağlar’a bağlayan 4951 Sokak’ta iki binayı kamulaştırıp, yıktı. Çevre sakinlerinin nefes almaları için yol genişletme çalışması başlattı. Konak Belediye Başkanı Muzaffer Tunçağ, Eskiizmir’i, Karabağlar’ a bağlayan ana cadde üzerinde bulunan bu yolun trafiğin tüm yükünü çektiğini ifade etti. Tunçağ, araç ve yaya trafiğini rahatlatan yolun vatandaşların bundan böyle sıkıntı çekmeden yolculuk yapabileceklerini söyledi.
Tarih: 26 Şubat 2008 Kaynak: Milliyet
Yabancılar 5 yılda 10 milyar dolarlık gayrimenkul aldı (26 Şubat 2008)Hazine Müsteşarlığı verilerine göre anılan dönemde yabancılar Türkiye’de aldıkları gayrimenkuller için toplam 10 milyar 56 milyon dolar getirdi.
Dünya, su sorununu İstanbul''da tartışacak (26 Şubat 2008)İstanbul dünyanın en büyük su organizasyonuna hazırlanıyor. 5. Dünya Su Forumu''na henüz bir yıl olmasına rağmen 8 bin otel odası şimdiden doldu
Toplam 239 haber 12 sayfada yayınlanmıştır.
Bu sayfada 121. haberden 140. habere kadar olanlar gösterilmektedir.
Takvim
<<Haziran 2008>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
            1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30            
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.