Haberler

18 Haziran 2008, Çarşamba

Yeni KentYeni KentRem Koolhaas bundan birkaç yıl önce, New York’tayken bana, “Kimseye söyleme” demişti. “Fakat 20. yy kenti artık bitti. Bize öğretecek yeni hiçbir şeyi kalmadı. Bizim işimiz yalnızca onu basitçe sürdürmek.” Koolhaas’ın bakış açısı, kentlerin gelişimini araştıranlar tarafından da paylaşılıyor. Fakat görünen o ki, Koolhaas bile gelecekte olacaklara hazırlıklı değil. Çin ve Basra Körfezi’nin her ikisinde de bir gece içinde kentler New York ile yarışabilen bir büyüklüğe sahip oluyorlar. Yalnızca 30 yıl önce, Shenzhen birkaç yüz kişinin yaşadığı küçük bir balıkçı kasabasıydı ve Dubai’de yalnızca çeyrek milyon kişi yaşıyordu. Bugün ise Shenzhen 8 milyon nüfusa sahip ve Dubai’nin parlayan kuleleri düzensiz bir şekilde çölün ortasında yükseliyor. Haberin Devamı
Restorasyon adı altında katliamRestorasyon adı altında katliamUNESCO Dünya Kültür Mirası Listesi’nde yer alan Sıvas Divriği Ulu Cami ve Şifahanesi’nin 2005 yılında başlayan restorasyonu ile ilgili tartışmalar sürerken, uzmanların “bakımsızlıktan yok olmak üzere” diye uyardığı cami ve şifahanenin özel bir yasa ile korunması için TBMM’ye geçen ay sunulan teklif de reddedildi.
Şeyh Bedreddin Caddesi'nin Değiştirilen Adı, İade EdildiŞeyh Bedreddin Caddesi'nin Değiştirilen Adı, İade EdildiDenizli İdare Mahkemesi yeniden esas hakkında konuyu görüşerek Denizli Belediye Meclisi’nin Şeyh Bedreddin Caddesi’nin adının değiştirilmesi kararını iptal etti ve isminin iade edilmesini karara bağladı.
Rezidansa ahır koyabilir miyizRezidansa ahır koyabilir miyizÖnce işgalci sayıldıkları bölgede hak sahibi oldular, sonra da bir firmayla anlaşıp rezidans sahibi oluyorlar. Şişli'ye bağlı Ayazağa Köyü'ndeki Kazdal ailesi yapılacak rezidansa bir de ahır istiyor.
Yenişehir'de Birlik Parkı hizmete girdiYenişehir'de Birlik Parkı hizmete girdiKonak Belediyesi tarafından Yenişehir'de Türk Mimarlar ve Mühendisler Odaları Birliği (TMMOB) adına yaptırılan, "Birlik Parkı"nın açılışı dün yapıldı.
Alcatraz otel oluyorAlcatraz otel oluyorSan Fransisco açıklarındaki ünlü cezaevine evsahipliği yapan Alcatraz Adası’nın bir bölümü, turistik otel haline getiriliyor.
Menemen yangını İzmir'i korkuttuMenemen yangını İzmir'i korkuttuİzmir'in Menemen ilçesinde yaz sezonunun ilk büyük orman yangınında 500 hektar ormanlık alan etkilendi.
Sümerbank'ın Karaköy Bankalar Caddesi'ndeki Tarihi Binası YenileniyorSümerbank'ın Karaköy Bankalar Caddesi'ndeki Tarihi Binası Yenileniyor1933 yılında Atatürk tarafından kurulan ve adını Anadolu uygarlığının temel taşlarından Sümerler’den alan, Türkiye’nin "sanayi mektebi" Sümerbank’ın tarihi binası yenileniyor.
En büyük piramit bulunduEn büyük piramit bulunduArkeologlar Keops, Kefren ve Mikerinos’un kuzey batısında yeni bir piramit buldu. Uzmanlar “Tarih kitaplarının değişmesine yol açacak bir keşif olabilir” görüşünde.
En pahalı "Yeşil Ev"En pahalı "Yeşil Ev"İngiltere’de inşa edilen “çevreci ev” 7.2 milyon pound karşılığında satıldı. Dünyanın en pahalı evlerinden biri olan bina “Orkide Ev” adını taşıyor.
Tarihi Hanlar ve Kapalıçarşı: Eminönü’nün PotansiyeliTarihi Hanlar ve Kapalıçarşı: Eminönü’nün Potansiyeliİstanbul 2010 Avrupa Kültür Başkenti Ajansı Kentsel Uygulamalar Yönetmenliği, İstanbul’un kültür mirasında önemli bir yere sahip olan Eminönü, Kapalıçarşı ve Tarihi Hanlar Bölgesi’ni “Made In / Guide for Kapalıçarşı” adlı bir projeyle ele alıyor. Bölgenin sahip olduğu potansiyeli ortaya çıkarmak amacıyla başlatılan proje kapsamında gerçekleştirilen ilk uluslararası katılımlı atölye çalışmasının sonuçları, yapılan bir sunumla sergilendi.
Kyoto kriterlerine ulaşmak için 4 yılımız varKyoto kriterlerine ulaşmak için 4 yılımız varKüresel ısınmaya yol açan sera gazı emisyonlarının azaltılmasını öngören Kyoto Protokolü’ne Türkiye’nin katılımının uygun bulunduğuna dair yasa tasarı 11 Haziran’da TBMM Çevre Komisyonu’nda kabul edildi. Ancak Kyoto Protokolü’nün süresinin 2012’de doluyor olması ve Türkiye’nin bunun gibi imzaladığı birçok uluslararası sözleşmeyi uygulamaması nedeniyle tartışmalar bitmek bilmiyor.
Kleopatra Adası, AB ile daha güzelKleopatra Adası, AB ile daha güzelKleopatra Adasındaki hizmet kalitesini artırmak amacıyla Muğla Üniversite'sinin projesine, AB 1.5 milyon euro ödenek ayırdı.
İşgal topraklarında İsrailliye verilen inşa izni Filistinliye yasakİşgal topraklarında İsrailliye verilen inşa izni Filistinliye yasakFilistinlilere yeni ev izni vermeyip ‘izinsiz’ yapılanları da yıkan İsrail, işgal altındaki Doğu Kudüs dahil tüm Kudüs’te Yahudiler için 40 bin yeni ev yapmayı planlıyor.
Kurtuluş’a giden yolKurtuluş’a giden yolDolapdere’de kanalizasyon en ufak yağmurda taşar. Pis sular AB bayraklı direğin dibinden caddeye akar. Yükselen kötü koku, Bilgi’li, Hüviyet Bekir’li, Güneydoğulu, Roman ve Erzincanlı ayrımı yapmadan, herkesi eşit oranda etkiler.
Denizli'den Dünya Miras Listesi'ne İkinci Aday: Kaklık MağarasıDenizli'den Dünya Miras Listesi'ne İkinci Aday: Kaklık MağarasıSahip oldukları muhteşem manzarayla görenleri hayran bırakan saklı travertenleriyle ünlü Denizli'deki Kaklık Mağarası tıpkı Pamukkale gibi UNESCO'nun Dünya Mirası Listesi'ne aday olarak kabul ediliyor.
Çevre sorunları doğayı giderek yok ediyorÇevre sorunları doğayı giderek yok ediyorTMMOB Çevre Mühendisleri Odası’nın “2008 Çevre Durumu Raporu”na göre dünyada ve Türkiye’de her geçen gün artan ve çeşitlenen çevre sorunları zaten sınırlı olan doğal varlıkların daha da azalmasına hatta yok olmasına neden oluyor.
İYTE Mimarlık Bölümü'nde Tasarım Stüdyosu Finalleri Jüri ve Sergilerle TamamlandıİYTE Mimarlık Bölümü'nde Tasarım Stüdyosu Finalleri Jüri ve Sergilerle Tamamlandı2007 – 2008 öğretim yılının tamamlanmasıyla birlikte, İYTE Mimarlık Bölümü’nde, tasarım stüdyosu finalleri geniş katılımlı jüri ve sergilerle gerçekleştirildi. 2., 3. ve 4. sınıf öğrencileri projelerini jüri karşısında savunma fırsatı bulurken, 1. sınıf projeleri bir sergi eşliğinde sunuldu.
EXPO Zaragoza 2008 Kapılarını AçtıEXPO Zaragoza 2008 Kapılarını AçtıUluslararası EXPO yarışında, 2004 yılında Yunanistan’ın Selanik ve İtalya’nın Trieste kentlerini geride bırakan İspanya’nın Zaragoza kenti, hazırlıkların tamamlanmasının ardından 14 Haziran 2008 tarihinde kapılarını ziyaretçilerine açtı. 1851 yılından bu yana dünyanın çeşitli şehirlerinin ev sahipliği yaptığı, Uluslararası Sergiler Bürosu tarafından organize edilen EXPO’larla, uluslararası ilişkilerin güçlendirilmesi, kültürel değerlerin tanıtılması, kentlerin değişim ve gelişimine katkıda bulunulması amaçlanıyor.
Kap Camii'nde Restorasyon SürüyorVakıflar Genel Müdürlüğü tarafından ihale edilen ve yaklaşık 6 aydan beri devam eden Kap Camii'ndeki restorasyon çalışmalarının bu yıl sonunda bitirilmesi hedefleniyor.
Demirtaş: İzin versinler Kemeraltı'nın altyapısını çözelimİzmir Ticaret Odası (İZTO) Yönetim Kurulu Başkanı Ekrem Demirtaş, Tarihi Kemeraltı Çarşısı'nın çok önemli altyapı sorunları bulunduğunu, bunların çözülmesi konusunda katkı sağlamaya hazır olduklarını söyledi.
Porsuk Barajı'nda su rezervi alarm veriyorEskişehir'in içme suyunu karşılayan Porsuk Barajı'nda su seviyesi düştü. Büyükşehir Belediye Başkanı Yılmaz Büyükerşen, tedbir alınmaması halinde, kentte susuzluk tehlikesi yaşanabileceğine işaret etti.
ODTÜ'lü öğrenciler Taşköprü'de staj yapacakOrta Doğu Teknik Üniversitesi (ODTÜ) Mimarlık Fakültesi öğrencileri yaz stajlarını Kastamonu'nun Taşköprü ilçesinde yapacak. 03-12 Temmuz ile 17-26 Temmuz tarihleri arasında iki ayrı grup halinde Taşköprü'ye gelecek olan ODTÜ'lü öğrenciler, 'Yaşayan Köyler Projesi' kapsamında Abdalhasan köyünde devam eden restorasyon çalışmalarına katılacak. Tarihi ve kültürel eserlerin orijinal dokusunu yitirmeden, gelecek nesle ulaştırmayı amaçlayan ODTÜ'lü öğrenciler, tarihi ve kültürel varlıklar bakımından da oldukça zengin olan ilçedeki sivil mimari örnekleri üzerine ayrıntılı bir çalışma yapacak. Taşköprü'nün beklentilerinin çok üzerinde potansiyele sahip olduğunu belirten ODTÜ Mimarlık Fakültesi Mimarlık Bölüm Başkanı Doç. Dr. Arif Sargın, yaz boyunca 90 öğrencinin stajlarını Taşköprü'de yapacağını belirtti.
Tarih: 18 Haziran 2008 Kaynak: Zaman Yazan: Cevdet Çaylı
Kale: Seramikte kapasite 2 puan daha düşerse toparlanamayızKale Seramik Genel Koordinatörü Bahadır Kaya, ‘Kapasite kullanımı yüzde 72’ye düştü. 70’e düşerse, zaten durgun olan sektörün toparlanması çok zor olur’ dedi.
Enka, Rus şirketi muamelesi gördü Türkiye’nin ‘en değerli’ şirketi olduPetrol fiyatlarındaki rekor artış, tüm dünyada dengeleri değiştirirken Enka İnşaat’ı da Türkiye’nin en değerli şirketi yaptı.
İstanbul'da Nuruosmaniye ve Yavuz Sultan Selim Camileri İhale ile Restore Edilecekİstanbul Vakıflar Bölge Müdürlüğü, tarihi Yavuz Sultan Selim ve Nuruosmaniye camilerinin tamamlama ve çevre düzenlemesi (restorasyon) işlerini ''pazarlık usulü'' ile yaptırmak üzere ihaleye çıkarıyor.
İzmir’de su kesintisi başladıBarajlardaki doluluk oranı hızla düşen İzmir’de Yeni Foça, Ürkmez ve Gümüldür beldelerinde su kesintisine gidiliyor. Kentin büyük bir bölümüne de 2 gündür arıza nedeniyle su verilmiyor.
Müzelik Eser Şampiyonu "Lagina Kutsal Alanı"Sahip olduğu özel coğrafi konumuyla, tarihler boyunca pek çok medeniyete yurt olan Anadolu, bu medeniyetlerin bıraktığı kültürel miraslarla da açık hava müzesi niteliği taşıyor.
Bugün "Çölleşme ile mücadele günü"Çevre ve Orman Bakanı Veysel Eroğlu, çölleşmenin, Türkiye'nin en önemli sorunlarından biri olduğunu ifade ederek, ''Çölleşme ile mücadele şarttır ve zaman geçirmeden bir an önce çözülmesi gereken bir husustur'' dedi.
Yassıca Ada'da suyu konuşmakUrla açıklarındaki Yassıca Ada'ya hiç gitmemiştim. Hani rahmetli Ahmet Piriştina'nın vefatından önce gününü geçirdiği yer orası. Konak Vapur İskelesi'ne 16 deniz mili uzaklıkta.
Kilisenin Altında MağaraÜrdünlü arkeologlar tarafından açıklandığına göre bu ülkede bulunan ve MS 230 tarihi ile, dünyanın en eski kiliselerinden birisinin altında mağara bulundu. Mağaranın, kilisenin inşasından önce Hıristiyanlar tarafından tapınma amaçlı kullanıldığı anlaşıldı. Arkeolog Abdulkadir Hüseyin, kuzey Ürdün’de, Rihab yakınlarında bulunan mağaranın üç aylık bir kazı sonunda temizlendiğini, kazı sırasında erken Hristiyanlık ritüellerine ait buluntulara rastlandığını açıkladı. Mağara, MS 230 yılında inşa edilmiş olan St. Georgeous Kilisesi’nin altında yer alıyor. Bu kilise, yine Ürdün’de, Akabe şehrinde ve İsrail’de yeni keşfedilen diğer bulunan diğer iki kilise ile birlikte dünyanın en eski üç kilisesinden birisi kabul edilmekte
Tarih: 18 Haziran 2008 Kaynak: Associated Press Yazan: Dale Gavlak
Çeşme'de kötü koku isyanıÇarşıdaki kanaletlerin üzerinin halılarla kapatılarak sorunun çözülmeye çalışıldığını belirten Certel, "Bu görüntü turizm cenneti ilçemize hiç yakışmıyor" dedi.
Gecekondulara yeni af geliyorAK Partili iki milletvekilinin imzasıyla Meclis'e verilen yasa teklifi kabul edilirse, kaçak binalara elektrik ve su bağlanacak.
”Kyoto Protokolü, Türkiye'yi söz sahibi yapacak”Türk Sanayicileri ve İşadamları Derneği (TÜSİAD), Kyoto Protokolü'nün imzalanmasının 2012 sonrası süreçte yeni düzenin şekillendirilmesinde Türkiye'yi söz sahibi yapacağını kaydetti.
Metro'da 3. Büyük Buluşmaİzmir Büyükşehir Belediyesi’nin Üçyol-Üçkuyular metro çalışmalarında üçüncü büyük buluşma da gerçekleşti. Hatay ve Göztepe'den karşılıklı süren tünel kazılarının Renkli durağı mevkiinde birleşmesi, işçiler arasında büyük mutluluk yarattı.
Yeni vapurlara ilçe isimleri verilecekİstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, ilk şehir hatları gemisinin Temmuz ayında suya ineceğini belirterek yıl sonuna kadar 2 geminin, ardından 2’şer ay arayla 20 geminin hizmete gireceğini söyledi.
‘Sait Faik vapuru’ bu yaz da kalkmayacakRadikal yazarı Hakkı Devrim’in Boğaz’ı Sait Faik Abasıyanık, Orhan Pamuk veya Yahya Kemal Beyatlı vapurlarıyla gezme hayali, hayal olarak kaldı.
Şehirlerimiz çağ atlıyorAntalya, Konya, Kayseri, Gaziantep, Adapazarı, Bursa ve Samsun büyükşehir belediye başkanları, projeleri ve yaptıkları çalışmaları Akdeniz'de masaya yatırdı.
Güllük’te hukuk savaşıKiraladığı araziden çıkan toprağı denize dökerek 6 bin 700 metrekarelik dolgu yapıp ‘arazi yaratan’ MNG’ye dava açılıyor.
Kentsel dönüşüm projelerine ‘eleştirel’ bakışProf. Dr. Arif Esin’in “İstanbul için Kentsel Dönüşüm Projesi” kitabı ESC Yayınları’ndan çıktı. Kitapta, dünya kentlerinde yaşanan örneklerden yola çıkılarak İstanbul ile ilgili çözüm önerileri yer alıyor. Kaçak yapılaşma ve gecekondu sorununun örneklerle anlatıldığı kitap, kentsel dönüşüm projelerini de eleştiriyor. “Uluslararası Uygulamalar Işığında Kaçak Yapılaşma ve Gecekondu Sorununa Öneriler” alt başlığı ile yayımlanan kitaba Gülay Batur da karikatürleri ile katkıda bulunuyor. Avrupa Birliği üyesi ülkelerin büyük kentlerindeki bazı örnek uygulamalara yer verilen kitapta, Rotterdam, Hamburg, Glasgow, Dublin’de yaşanan sorunlar masaya yatırılıyor. Esin, kentin sorunlarının polisiye önlemlerle çözülemeyeceğine dikkat çekiyor.
Tarih: 18 Haziran 2008 Kaynak: Cumhuriyet
TÜSİAD’dan Kyoto hazırlığına destekTürk Sanayicileri ve İşadamları Derneği (TÜSİAD), Kyoto Protokolü’nün imzalanmasının 2012 sonrası süreçte yeni düzenin şekillendirilmesinde Türkiye’yi söz sahibi kılacağını bildirdi.
İstanbul kurutuyorÇEKÜL Vakfı Danışma Kurulu Üyesi Asaf Ertan, Istıranca ormanlarını besleyen Istıranca dereleri ve Karadeniz balıkçılığını besleyen Rezerv Deresi’nin sularının, doğal ortamından alınarak İstanbul’a getirilmesine tepki gösterdi.
Yenimahalle şimdi de kültüre temel atıyorYenimahalle Belediye Başkanı Ahmet Duyar, uluslararası konferanslara ve kültürel etkinliklere ev sahipliği yapabilecek 2 bin kişilik Kültür ve Kongre Sarayının temelinin 27 Haziran 2008’de atılacağını bildirdi.
Rhodiapolis antik kentinde, kazı öncesi temizlikAntalya'nın Kumluca ilçesindeki Rhodiapolis Antik Kenti'nde gelecek hafta başlatılacak kazı çalışmaları öncesinde temizlik yapılıyor. Akdeniz Üniversitesi öğretim görevlisi Prof. Dr. Nevzat Çevik başkanlığında yürütülecek kazı öncesi yapılan çalışmalara yaklaşık 25 kişilik ekip katılıyor. Çalışmalarla ilgili bilgi veren Prof. Dr. Nevzat Çevik, kazı çalışmaları başlamadan önce kazı alanındaki otların ve kış nedeniyle yıkılan duvarlar ile kayan toprakların temizlendiğini söyledi.
Tarih: 18 Haziran 2008 Kaynak: Referans
Çevre düzenlemesi için 5 yılda 33 milyon YTLAnkara Büyükşehir Belediyesi, 2003-2008 yılları arasında çevre düzenlemesi için toplam 33 milyon 111 milyon 432 bin YTL para harcadı.
Rahatlıkla içme suyu kalitesindeÇevre ve Orman Bakanı Veysel Eroğlu, Ankara’nın çok iyi bir içme suyu arıtma tesisi bulunduğunu, Refik Saydam Hıfzıssıhha Merkezi verilerine göre, bu tesisten çıkan suyun Avrupa Birliği (AB) standartlarını sağladığını belirtti.
Gençlik Parkı bu yıl açılacakBelediye Başkanı Melih Gökçek, Gençlik Parkı’ndaki yenileme çalışmalarının bu yıl tamamlanarak yeniden hizmete açılacağını bildirdi.
Çimento sektöründe el değiştirmeRekabet Kurulu, Ciments Français şirketinin Afyon Çimento, Set Group Holding ve Set Beton'daki hisselerinin OJSC Holding Company Sibirskiy Cement tarafından devralınmasına izin verdi.
İnşaatta enflasyon endeksi oluşturunTürk Seramik Sektörü Ortak Tanıtım Komitesi Başkanı ve Kaleseramik Pazarlama ve Satış Genel Koordinatörü Bahadır Kayan, piyasalardaki durgunluğun kalıcı bir hal almasının büyük sorunlara yol açacağına işaret ederek, "Piyasaların eylem planına ihtiyacı var" dedi. Durgunlukla ilgili bir eylem planı göremediğini söyleyen Bahadır Kayan, sektörlerin kendi içinde birer eylem planı olması gerektiğini vurguladı. 1.5 yıldır süre gelen sıkıntının son aylarda iyice arttığını belirten Bahadır Kayan, inşaat maliyetlerinin ürkütücü şekilde yükseldiğini söyledi. Kayan, şöyle konuştu: "12 aylık açıklanan enflasyon rakamları yüzde 10.7. Ama inşaat malzemelerinin enflasyon rakamı bu değil. İnşaata özel bir enflasyon endeksi olmalı. Şu andaki enflasyon sepetinin içinde kira, buzdolabı, karpuz var. Çimento, demir, çelik, çimento ve seramik gibi inşaat malzemelerindeki enflasyon çok daha yüksek."
Tarih: 18 Haziran 2008 Kaynak: Hürriyet
MNG’ye 1 yıllık izin, son dakikada geldiMuğla’da turistik tesis inşaatının hafriyatını dökerek denizi izinsiz şekilde dolduran MNG Holding’e, hafriyatın kaldırılması için verilen sürenin dolmasına bir gün kala, bir yıl ön izin verilmesi, çevrecileri isyan ettirdi.
Kyoto, devleti böldüKyoto Protokolü’nün imzalanmasına Dışişleri, Çevre ve Enerji bakanlıkları destek verirken, başta DPT olmak üzere icracı kurum ve bakanlıklar yüksek maliyeti gerekçe göstererek karşı çıkıyor.
Çimento sektöründe el değiştirmeRekabet Kurulu, Ciments Français şirketinin Afyon Çimento, Set Group Holding ve Set Beton'daki hisselerinin OJSC Holding Company Sibirskiy Cement tarafından devralınmasına izin verdi. Kurul, 12 Haziran tarihli toplantısında, Ciments Français tarafından Afyon Çimento T.A.Ş. , Set Group Holding A.Ş. ve Set Beton Madencilik San. ve Tic. A.Ş. nezdinde sahip olunan hisselerin OJSC Holding Company Sibirskiy Cement tarafından devralınması işlemi değerlendirildi. Devre, rekabete aykırılık doğmayacağı gerekçesiyle izin verildi. Öte yandan Rekabet Kurulu, TAV Tepe Akfen Yatırım'ın yüzde 33,34 oranındaki hissesinin, Goldman Sachs International Bank'a devredilmesine de onay verdi. Kurul, TAV Tepe Akfen Yatırım İnşaat ve İşletme A.Ş.'nin sermayesinin yüzde 33,34'üne karşılık gelen hissesinin, Goldman Sachs International Bank'a devredilmesi suretiyle ortak girişim tesis edilmesi işlemini değerlendirdi. Kurul, rekabete aykırılık doğmayacağı için işleme izin verdi.
Tarih: 17 Haziran 2008 Kaynak: Referans
İnşaat durmadı, Seyrantepe'yi Ekim 2009'da teslim edeceğizEren Talu, Galatasaray'ın Seyrantepe Projesi'nin durduğu iddialarını yalanladı. Talu, dün yazılı bir açıklama yaparak, "Demir-çelik fiyatlarının yükselmesi nedeniyle Erentalu Mimarlık ve ALKE ortaklığının işi bıraktığı iddiası, düpedüz uydurmadır. Kimi ‘gecikme' iddialarının altında yatan nedense şudur: Sayın Mete Arat'ın projesinde stadın dışında yer alan otopark binasının oturduğu zemin, sondaj çalışması sonucuna göre yeteri kadar sağlam çıkmamıştır. Bu nedenle, otoparkın stadın altındaki bodrum katlara alınması kararı verilmiştir. Bununla ilgili mimari proje revizyonu yapılmış ve 15 Nisan'da TOKİ tarafından onaylanmıştır. Buna göre yenilenecek statik, mekanik ve elektrik projeleri 15 Temmuz'a kadar TOKİ'ye teslim edilecektir" dedi. Talu, stadın teslim tarihinin 29 Ekim 2009 olacak şekilde bütün iş programının revize edildiğini da vurguladı.
Tarih: 17 Haziran 2008 Kaynak: Referans
Basmane’deki çukur için yeni bir formül10 yıldır yargıya takılan Dünya Ticaret Merkezi için yeni proje hazırlandı. Belediyenin yüzde 12 olan hissesi yüzde 30’a çıkarıldı.
Alışveriş hız kesmedi, perakende yüzde 12 büyüdüEsnaflar, "Piyasada yaprak kıpırdamıyor." diye şikâyette bulunurken, tüketicilerin alışverişten yana hız kesmediği ortaya çıktı. Alışveriş Merkezleri ve Perakendeciler Derneği (AMPD) verilerine göre organize perakendenin Mayıs 2008 cirosu nisan ayına göre yüzde 7, önceki yılın aynı dönemine göre net yüzde 12 büyüme kaydetti.
Edirne, Avrupa'nın en iyisi olmak için yarışacakTürkiye, 'Avrupalı Seçkin Destinasyonlar' için 2008 yılı adayını belirledi. Kültür ve Turizm Bakanlığı'nca 6 ay süren aday belirleme çalışmasında, Edirne'nin, Avrupa'nın en iyi turizm destinasyonu (turizm merkezi) için yarışmasına karar verildi.
RK, Bandırma ve Samsun'un Satışına Onay VerdiRekabet Kurulu (RK), Bandırma Limanı'nın Çelebi Ortak Girişim Grubu'na ve Samsun Limanı'nın Ceynak Lojistik'e satışına izin verdi.
Bir "Çırpı"da YapılacakBaşkan Kocaoğlu’nun “Çok amaçlı salon için yer gösterilsin, hemen yapalım” çağrısına yanıt veren Bayındır’a bağlı Çırpı ve Canlı beldelerinde temeller atıldı.
Hipermarketler57, 58, 59 ve 60. Bu rakamlar ne diye soracaksınız, hemen söyleyeyim; 57. Hükümet'ten başlayarak bugünkü 60. Hükümet'e kadar neredeyse 8 yıldır yasalaşmayı bekleyen bir kanun teklifi, geçen hafta yeniden gündeme geldi.
İş GYO, 3 yeni projeye başlıyor İzmir'e en yüksek kuleyi dikiyorÜç yeni proje için kolları sıvayan İş GYO, İzmir'in en yüksek binasını inşa etmeye hazırlanıyor. Proje, 25 ve 33 katlı iki kule ile alışveriş merkezinden oluşuyor.
İDO ve İGDAŞ satışı seçim sonrasıİstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, İDO ve İGDAŞ’ın özelleştirmesinin belediye seçimleri sonrasına kaldığını söyledi. CNBC-e’nin sorularını yanıtlayan Topbaş, bu iki şirketin satışından 10 milyar dolar gelir beklediklerini ifade etti. Topbaş, İSPARK ve KİPTAŞ’ı da yine seçim sonrasında halka arz etmeyi planladıklarını belirtti. Kadıköy-Kartal raylı ulaşım sistemini metroya çevirdiklerini kaydeden Topbaş, bu projenin 30 ay sonra biteceğini kaydetti. Topbaş, bu yıl ulaştırmaya 5-6 milyar YTL yatıracaklarını da sözlerine ekledi.
Tarih: 17 Haziran 2008 Kaynak: NTVMSNBC
Hasankeyf'te Kazılar BaşladıBatman'ın Hasankeyf İlçesi'ndeki tarihi yapılarda kazı çalışmaları başladı. Bu yılki kazılar, onarım çalışmalarıyla birlikte yürütülecek. GAP İdaresi Başkanlığı tarafından sağlanan mali destekle yürütülen çalışmalara 72 kişilik bir ekip katılıyor. Dünya mirası Hasankeyf'teki kazı ve onarım çalışmaları Mardinike Camii'nin temizlenmesiyle başladı. Altı noktadan yürütülecek çalışmalarda bu yıl Sahil Sarayı olarak bilinen kompleksin ortaya çıkarılması hedefleniyor. Hasankeyf Kazı Ekibi Başkanı Prof Dr Abdulselam Uluçam, "Zeynel Bey Türbesi başta olmak üzere Koç Camisi'nin mihrabı ve kapıları, Sultan Süleyman Camisi ile Rısk Camisi'nin kapısı, Büyük Saray ile Küçük Saray'ın sağlamlaştırma çalışmaları yapılacak." diye konuştu. Batman'ın Hasankeyf İlçesi'nde, 2008'de yürütülecek çalışmalar, kültür varlıklarının onarımına ve ayakta kalmasına da destek olacak.
Tarih: 17 Haziran 2008 Kaynak: TRT Haber
3 metro hattı için 1.6 milyar Euro krediİstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin Avrupa Yatırım Bankası ve uluslararası finans kuruluşlarından sağladığı toplam 1.571 milyar Euro tutarındaki kredi 3 ana metro hattının yapımında kullanılacak.
İnşaat sektöründeki durgunluk Meclis’e taşındıCHP, inşaat sektöründe yaşanan daralma ve durgunluğun nedenlerinin araştırılması, sektörü yeniden ayağa kaldırmak için alınması gereken önlemlerin belirlenmesi amacıyla Meclis Araştırması açılmasını istedi.
Tarihi Kurşunlu Camii'nde RestorasyonKütahya'nın Tavşanlı İlçesi'nin eski camilerinden olan Kurşunlu Camii'nde restorasyon çalışmalarının başlatıldığı bildirildi. 1871 yılında hizmete açılan Kurşunlu Camii'nin bugüne kadar birçok restore çalışmasından geçtiği kaydedildi. En son Kurtuluş Savaşı sırasında tahrip edilen iç duvarlardaki süslemelerin tekrar yapıldığı Kurşunlu Camii'nde şimdilerde ise minare ve pencerelerin bakımı yapılıyor. Tarihi bir yapıt olmasından dolayı Vakıflar Müdürlüğü'ne bağlı olan Kurşunlu Camii'nde 3 usta çalışıyor. Restorasyon çalışmalarının ise bir hafta içerisinde tamamlanması bekleniyor.
Tarih: 17 Haziran 2008 Kaynak: Haberler.com
Gecekonduya aquaparkİlçenin yeni gelişim bölgesindeki 81 konutun yerle bir edileceğini açıklayan Başkan Durak, projenin 6 ay içinde başlatılacağını duyurdu.
Enerji Bakanı, "Enerjide Kurtuluş Savaşı Veriyoruz" DediBergama'daki tesisi Dost Enerji 60 milyon euroluk yatırımla gerçekleştirdi. Balıkesir'deki işletme ise Baki Elektrik tarafından 130 milyon euroya yapıldı.
Turyağ, ay sonunda tamamen taşınıyorİzmir Büyükşehir Belediyesi'nin İzmir Yeni Kent Merkezi Planı olarak belirlediği bölgede bulunan fabrika üretimini bundan sonra Ankara'da yapacak.
Archimedes Projesi Uluslararası Konferansı gerçekleştirildiEminönü Belediyesi, Haliç Belediyeler Birliği, 2010 Avrupa Kültür Başkenti Kalkınma Ajansı ile Venedik Belediyesi ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi liderliğinde AB fonlarına yönelik hazırlanan Archimedes Projesi desteğiyle gerçekleştirilen “3. Tarihi Yarımada Sempozyumu” dün tamamlandı.
Mustafa Kemal’in telgrafı“Tarihi Kentler Birliği’nin 11. Dünya Konferansı” vardı Konya’da… Konya Belediyesi’nce illa benim de katılmam istendi bu etkinliğe… Çatalhöyük’ün hem kendisini hem de oradaki müze tasarımımı anlatmam bekleniyordu.
Eskidji'den ev rahatlığında tatil köyüFoça'da kurulan Olivia Village'da 60 aile özgün bir yaşam sürüyor. İzmir'in Foça ilçesinde tatil anlayışına farklı bir yorum getirmek amacıyla Eskidji tarafından kurulan tatil köyü, yeni komşuları bir araya getiriyor. 27 villadan oluşan Olivia Village tatil köyünde herkesin ev konforunu yakaladığını belirten Eskidji Gayrimenkul Departman Başkanı Ferhan Yazıcıoğlu, "Doğal güzellikler içinde farklı bir tatil anlayışı içinde sunduğumuz dingin yaşam merkezlerimize gelenler ayrılamıyor" dedi. Dinlenmeye ve ruhsal dinlenmeye öncelik tanınan bir ortam oluşturduklarını belirten Yazıcıoğlu, bu yüzden günlük hayatın stresini taşımadıklarını söyledi. Ferhan Yazıcıoğlu, şu bilgileri verdi: "Yemek, eğlence ve etkinlikler oldukça özgün tarzda. Farklı yaşamayı sevenler, yaşamdan haz alanlar, hayatı paylaşma anlayışları birbirine yakın 60 aile Olivia Village'de mutlu bir hayat sürüyor."
Tarih: 17 Haziran 2008 Kaynak: Yeni Asır
KEY Ödemeleri 21 Haziran'dan Sonraya...Konut Edindirme Yardımı (KEY) alacak hak sahiplerine ödeme sürecinin 21 Haziran 2008 tarihinden sonra başlatılacağı bildirildi.
İstanbul’un su havzaları için araştırma istemiCHP, İstanbul’daki su havzalarının durumu ve su havzaları ile ilgili alınacak tedbirlerin belirlenmesi amacıyla Meclis araştırması açılmasını istedi.
TMMOB Başkanı Yeniden SoğancıTürk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği’nin 29 Mayıs – 1 Haziran 2008 tarihlerinde yapılan genel kurul sonucu belinlenen yönetim kurulu ilk toplantısında görev dağılımını yaptı. Görev dağılımı sonucu 38. ve 39. dönemde Yönetim Kurulu Başkanlığını yürüten Makina Mühendisleri Odası Temsilcisi Mehmet Soğancı yeniden başkanlığa seçildi.Yönetim Kurulu II. Başkanı Harita ve Kadastro Mühendisleri Odası Temsilcisi Nail Güler, Sayman ise İnşaat Mühendisleri Odası Temsilcisi Selçuk Uluata olurken, Yürütme Kurulu Üyeleri Maden Mühendisleri Odası’ndan İlker Ertem, Mimarlar Odası’ndan Sabri Orcan ve Şehir Plancıları Odası’ndan Yaser Gündüz’den oluştu.
Tarih: 17 Haziran 2008 Kaynak: Birgün
Kyoto’nun takipçisiyizKyoto için mücadele edenler şimdiye kadar başarılıydı. Ancak iş daha bitmedi. Kyoto’nun imzalanması için mücadele edenlerin işi bitmedi. Artık yapılması gereken Kyoto’nun imzalanmış olmasının yeterli olmadığını haykırmak.
Türkiye’de kıyılar bu kafaya emanetBodrum’da 49 yıllığına kiraladığı Hazine arazisinin kıyı şeridini kalıcı biçimde tahrip eden firma, defalarca Radikal’e haber oldu.
Yasa var uygulama yokTürkiye’de evlerde, işyerlerinde, fabrikalarda, okullarda üretilen atığın yüzde 15’i geri kazanılabilir nitelikte. Her yıl ülke genelinde üretilen 30 milyon ton atığın 4 milyon tonu geri kazanılabilecek durumda olmasına karşın çöpe gidiyor.
Manavgat güneş enerjisiyle aydınlatılacakManavgat'ta sokak ve bahçeler güneş enerjisi ile aydınlatılacak. Projenin ilk aşamasında Manavgat Meslek Yüksekokulu bahçesine 15 aydınlatma sistemi yerleştirildi.
Hükümetten belediyelere seçim jestiHükümet 2008 Mart’ında yapılacak yerel seçimler öncesi belediyelere ‘jest’ yapıyor. Başbakan Yardımcısı Cemil Çiçek, İller Bankası’nın belediyelere dağıttığı paradan belediyelerin borcu nedeniyle kesinti yapılmayacağını açıkladı.
İstanbul 2010 yolunda gitsin diye...İstanbul’un 2010 Avrupa Kültür Başkenti olması hepimizi gururlandırıyor. Bu güzel şehir, her şeyi hak ediyor. Bu mutlu olayla ilgili tanıtım kampanyası da başladı.
İstanbul için kötü haber: Fay hattından gaz çıkmıyorProf. Naci Görür adaların güney batısından başlayan 70 kilometrelik fay hattında ne gaz ne sıvı çıkışı olduğunu söyledi. Görür, “Muhtemelen bu bölüm riskli” dedi.
Kültür katliamını durdurun2002’de kasıt unsurunun öne çıktığı yangınla kullanılamaz hale gelen Ortaköy’deki Gaziosmanpaşa İlköğretim Okulu’nun tarihi binasını (Fehime Sultan Yalısı-Naime Sultan Yalısı olarak da biliniyor) otel yapma girişimini yargıya taşıyan CHP, mahkemeye “545 sayfadan oluşan, halkın okul talebini gösteren imza dosyası” sundu.
TOKİ ve GAP İnşaat, iddiaları reddettiToplu Konut İdaresi (TOKİ) Başkanlığı, Üsküdar-Burhaniye'deki arsa satışı ihalesiyle ilgili iddiaların gerçek dışı olduğunu belirtti. İhaleyi kazanan Çalık Holding bünyesindeki GAP İnşaat da "yöneltilen iddialar kesinlikle gerçek dışı ve asılsızdır" dedi.
Denize istasyonMarmara’da geçen yıl yapılan denizaltı deprem araştırmalarının sonuçları, İstanbul Teknik Üniversitesi’nde (İTÜ) düzenlenen çalıştayda ele alınacak.
TOKİ'den dev satışToplu Konut İdaresi (TOKİ), dev bir arsa satışına hazırlanıyor. Eskidji Müzayedecilik'in aracılık edeceği satışta Türkiye'nin toplam 33 ilinin çeşitli ilçelerindeki 585 adet arsa, 48 aya varan taksitlerle satılacak. Büyüklükleri 22 metrekare ile 100 bin metrekare arasında değişen arsaların muhammen bedelleri de 68 YTL'den başlıyor, 12.4 milyon YTL'ye kadar gidiyor. 26 Haziran'da yapılacak büyük ihale Eskidji'nin İstanbul Yenibosna'daki merkez binasında gerçekleştirecek. İhale, naklen canlı bağlantı Ankara, Adana ve İzmir'den de takip edilecek. İhale ile ilgilenenler arsaların tüm listesini Eskidji'nin internet sitesinden görebilir.
Tarih: 17 Haziran 2008 Kaynak: Hürriyet
Lara-Kundu Alanında Yürütmeyi Durdurma KararıGeçtiğimiz günlerde, Mimarlar Odası Antalya Şubesi Başkanı M. Osman Aydın bir bildiri yayınlayarak, alan bütününü kapsayan ve 09.11.2007 tarihinde onaylanan Revizyon İmar Planı’na karşı açtıkları davada yürütmenin durdurulması kararı alındığını duyurdu.
Takvim
<<Haziran 2008>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
            1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30            
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.