Haberler

4 Haziran 2008, Çarşamba

Malzemenin Mimarlığı Unuttuğu Yer: Yol CepheleriMalzemenin Mimarlığı Unuttuğu Yer: Yol CepheleriBugün, giydirme cephe dendiğinde sokaktaki vatandaştan, işverenlere, firma sahiplerinden mimarlara herkesin aklında farklı şeyler canlanıyor. 20. yüzyılın başından itibaren Bauhaus’ta ilk örnekleri ortaya çıkan giydirme cepheler, zaman içinde hem teknik olarak hem de kullanımında birçok değişikliğe uğramış görünüyor. Haberin Devamı
Ürünleri "Yeşil" Göstermenin 6 Yolu!Ürünleri "Yeşil" Göstermenin 6 Yolu!"Çevre dostu" olduğu söylenen ürünler hakkında şüphe duyar mısınız? Yanıtınız evetse, şüphe duymakta haksız da sayılmazsınız. Yapılan araştırmalar, artan ilgiye bağlı olarak bugün bu duyarlılığın bir pazarlama aracına dönüştüğünü ve bu tip ürün ve hizmetler için ciddi bir güvenilirlik sorunu olduğunu ortaya koyuyor.
Dubai Home-Tech Fuarı’nda Sektörle BuluştuDubai Home-Tech Fuarı’nda Sektörle BuluştuTermikel, İstanbul Villa Decor Fuarı ve Köln Domotechnica’dan sonra Orta Doğu’nun en önemli fuarları arasında yer alan Home-Tech Fuarı ile bölge tüketicileriyle buluştu.
Başkan Kocaoğlu, Tahtalı Barajı''ndan İzmirlilere Seslendi "Suyumuza Sahip Çıkalım"Başkan Kocaoğlu, Tahtalı Barajı''ndan İzmirlilere Seslendi "Suyumuza Sahip Çıkalım"İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, kentteki kuraklığa dikkat çekmek için ilginç bir mekan seçti: Kurumaya başlayan Tahtalı Baraj Gölü.
Rüzgâr türbininde sipariş kuyruğuRüzgâr türbininde sipariş kuyruğuTürbin üretiminde söz sahibi olan GE bile, dünyadaki talebe yetişmekte zorlanıyor. GE’den Kürşat Özkan, ‘Türbin üreticileri sıkıştı, Türkiye’de de talep çok’ dedi.
İstanbul''da yüzülebilecek alanlar belirlendiİstanbul''da yüzülebilecek alanlar belirlendiİl Sağlık Müdürlüğünden yapılan yazılı açıklamada, il sınırları dahilinde geçen yıl belirlenen 83 ayrı noktada bu yıl da 20 Mayıs''tan itibaren deniz suyu izleme çalışmalarının başladığı ve bu çalışmanın yüzme sezonu olarak belirlenen 1 Haziran ile 15 Eylül tarihleri arasında 15 günde bir numune alınarak sürdürüleceği bildirildi.
Kalekim, Ustaları Eğitmek için Türkiye’yi GeziyorKalekim, Ustaları Eğitmek için Türkiye’yi GeziyorYapı kimyasalları sektörünün önde gelen firmalarından Kalekim AŞ, “Usta Kulübü” kapsamında tüm Türkiye’de düzenlediği seminerlerle ustalarına ürün eğitimleri veriyor.
Folkart''tan 2 dev yatırım dahaFolkart''tan 2 dev yatırım dahaBu ay Mavişehir''de yapımına başlayacakları 22 kattan oluşan binanın ardından, Salhane''ye 45 katlı ''Folkart Towers''ı da 2011''e yetiştirecek.
Caddelerde elektrik süpürgeli temizlikCaddelerde elektrik süpürgeli temizlikÇankaya''da temizlik işlerini yürüten özel bir temizlik firması, elektrik süpürgesi dizaynında tasarladığı motorlu konteyner cihazı ile Kızılay ve Sakarya Caddesi’ni temizlemeye başladı.
Tarihi böyle katlettilerTarihi böyle katlettilerSilvan İlçe merkezinde bulunan Silvan Kalesi içinde yüksek binaların yapımı için açılan temellerden çıkan bin yıllık tarihi Malta taşları hafriyat diye atılırken, vatandaşlar buna tepki gösterdi.
Mavişehir su baskınlarından kurtarılacakMavişehir su baskınlarından kurtarılacak1997 yılındaki imalat hatası sebebiyle yağmur suyu şebekesi deniz seviyesinin altında kalan ve sık sık su baskınları yaşayan Mavişehir için TOKİ ile ek protokol imzalandı.
Bir Varmış Bir Yokmuş “Sümer Mahallesi” Diye Bir Mahalle VarmışBir Varmış Bir Yokmuş “Sümer Mahallesi” Diye Bir Mahalle VarmışMarmara depreminin ardından 2003 yılında tamamlanan İstanbul Master Planı’na göre pilot bölge seçilen Zeytinburnu, bu tarihten beri sivil toplum kuruluşlarının, üniversitelerin ve belediyenin gündeminde. Zeytinburnu Sümer Mahallesi İstanbul’u etkileyecek bir depremde zemin yapısı ve mevcut binaların yetersizliği sebebiyle en çok hasar alması beklenen bölgelerden bir tanesi olarak kabul ediliyor. Bölgede yapılacak yenileme projesi ile binaların tamamen yıkılması ve daha sağlıklı bir fiziksel çevrenin inşa edilmesi bekleniyor.
Minare boyu Atina’ya dert olduMinare boyu Atina’ya dert olduBatı Trakya’da minare uzunluğu tartışması çıktı. Yunan yönetimi, Batı Trakya’da inşa edilecek camilerin minare yüksekliğinin 7.5 metreyi geçmeyeceğini duyururken, Türk azınlık bunun en az 16 metre olmasında ısrarlı.
Güzellik tanrıçası Afrodit’in kenti yeni salonla canlanıyorGüzellik tanrıçası Afrodit’in kenti yeni salonla canlanıyorSevgi Gönül Salonu’nda koruma altına alınan Afrodisias mermerinden 80 kabartma, MÖ 1-MS 5 yıllarında faal olan heykeltıraşlık okulundaki ustaların elinden çıkmış.
Roskilde''deki Atık Dönüştürme Tesisi Yarışmasını Erick van Egeraat KazandıRoskilde''deki Atık Dönüştürme Tesisi Yarışmasını Erick van Egeraat KazandıDanimarka’nın Roskilde kentinde yeni bir atık yakma ve dönüştürme tesisi için düzenlenen yarışmayı Erick van Egeraat kazandı.
Eisenman’ın Altı Nokta PlanıEisenman’ın Altı Nokta PlanıKonsantrasyon, bir insanın reklamdan önce bir şeyi ne kadar izleyebildiğiyle ölçülüyor. Gazetelerdeki yazılar giderek kısaldı, yoğunlaştırılmış hallerini ise internetten bulmak mümkün. Doğru cümleler yazma ya da okumadaki azalma, bizim iletişim diye yorumladığımız bozulma olarak bugüne yansıyor. Gereksiz bilgilerin miktarı arttıkça, iletişim azalıyor. Eğer mimarlık medyanın bir ürünüyse, zayıf bir ürün olduğunu söyleyebiliriz. Mimarlığın medyanın üstünlüğüyle savaşabilmesi için, çok daha etkileyici resimler sunması gerekiyor. Dijital yöntemle hazırlanan şekillerle, anlamı olmayan sadece yapıldığı yöntemi yansıtan yapılar inşa ediliyor.
Türkiye’nin 500 Milyar Dolarlık İhracat Hedefinde Yeni Bir Proje: "Design Turkey Endüstriyel Tasarım Ödülleri"Türkiye’nin 500 Milyar Dolarlık İhracat Hedefinde Yeni Bir Proje: "Design Turkey Endüstriyel Tasarım Ödülleri"Ülkemiz sanayisinde tasarım kültürünü yaygınlaştırmak ve ulusal ile uluslararası pazarlarda ürüne katma değer ve rekabetçi üstünlük kazandıran iyi tasarımı ödüllendirmek amacıyla hayata geçirilen “Design Turkey Endüstriyel Tasarım Ödülleri”, Türkiye’de tasarımla markalaşmanın yolunu açmaya hazırlanıyor.
Gençlerden Betona Yaratıcı YaklaşımlarGençlerden Betona Yaratıcı YaklaşımlarTürkiye organizasyonu Türkiye Çimento Müstahsilleri Birliği (TÇMB) tarafından gerçekleştirilen 2007 - 2008 Beton Tasarım Yarışması ödül töreni 27 Mayıs 2008 tarihinde İstanbul Bilgi Üniversitesi Santral İstanbul Kampüsü’nde yapıldı.
Kap Camii''nde Restorasyon SürüyorVakıflar Genel Müdürlüğü tarafından ihale edilen ve yaklaşık 6 aydan beri devam eden Kap Camii''ndeki restorasyon çalışmalarının bu yıl sonunda bitirilmesi hedefleniyor.
ABD''de inşaat harcamaları düştüABD''de nisan ayında inşaat harcamaları yüzde 0,4 düştü. Ticaret Bakanlığı''nın açıkladığı verilere göre, inşaat harcamaları, mart ayındaki yüzde 0,6''lık düşüşün ardından nisan ayında da yüzde 0,4 oranında düştü. İnşaat harcamaları, küresel konut sektöründe krizin derinleştiği 2007 Eylül ayından bu yana hiç artmadı. Özel sektörün inşaat harcamaları ise yüzde 1,6 artarak, yıllık bazda rekor kırdı. Böylece, özel sektör inşaat harcamaları son 3 aydır üst üste artmış oldu.
Tarih: 4 Haziran 2008 Kaynak: Hürriyet
Gezici istasyonlarla denizi arıtıp yazın susuzluğa çare oluruzGeneral Electric (GE) Türkiye ve Güneybatı Asya Genel Müdürü Kürşat Özkan, dünyanın karşı karşıya olduğu büyük zorluklardan birinin su sıkıntısı olduğuna işaret ederek, "Dünyada 1 milyar kişi su sıkıntısı yaşıyor. 2030’a kadar bu rakam 4-5 milyara çıkacak" dedi.
Amblem için Kent Konseyi çağrısıAmblem için Kent Konseyi çağrısıBüyükşehir Belediyesi’nin yeni amblem belirleme çalışmaları sürerken, ATO Başkanı Sinan Aygün’den "Amblemi Kent Konseyi belirlesin" çağrısı geldi.
9 ilin yıldızı parlıyorGayrimenkul Yatırım Ortaklığı Derneği’nin (GYODER) ‘Gayrimenkul Sektörü ve İller İçin Öngörüler 2015’ adındaki çalışmasında Antalya, Diyarbakır, Erzurum, Eskişehir, Kayseri, Kocaeli, Konya, Mersin ve Samsun illerinde gayrimenkul sektörü ve öngörüleri araştırıldı.
Yasakçı otelin iskan izni yokmuşBaşörtülülere ayrımcılık yapan otelin denetimden çıktığı ve yıldızının geri alındığı belirlendi. Eşi başörtülü olduğu gerekçesiyle müşterilerini sokağa terk eden Bodrum Mavi Kumsal Oteli''nin iskan izninin olmadığı ortaya çıktı.
Oteller, Kozaklı''nın fabrikası olduNevşehir''in Kozaklı ilçesi son 5 yılda yapılan yatırımlarla İç Anadolu''nun ''termal başkenti'' oldu. 2002 yılından bu yana bölgenin jeotermal kapasitesinin ölçülmesinin ardından 100 milyon dolarlık yatırım aldı.
Beydeş: Müzeyi salon yaptılarDP Karşıyaka İlçe Başkanı Ömer Beydeş, Karşıyaka''da Bostanlı sahilinde bulunan, içinde tarihi eserin sergilendiği Güzel Sanatlar Parkı''nın yaz aylarında belediye tarafından düğünlere tahsis edilmesinin "tarihe ve kültüre karşı büyük bir sorumsuzluk ve duyarsızlık" olduğunu öne sürdü. Bu uygulama yüzünden parktaki eserlerin zarar gördüğünü ve yıprandığını öne süren Beyde, valiliğin, belediyenin bu uygulamasını engellemesini istedi. Açık hava müzesi şeklinde organize edilen parkın, Nevzat Çobanoğlu''nun Belediye Başkanlığı döneminde Karşıyaka''ya kazandırıldığını ve 2004 yılı yazına kadar usulüne uygun özenle korunduğunu belirten Beydeş, "Dünyanın neresinde böyle bir sorumsuzluk var? Tarihi eserlere zarar verdiği gerekçesiyle Efes Antik Tiyatrosu''nda konser verilmesi bile yasaklanırken Karşıyaka''daki bu sorumsuzluğa birisinin ''dur'' demesini bekliyoruz" dedi.
Tarih: 4 Haziran 2008 Kaynak: Yeni Asır
Kocaeli''nin zemini karış karış inceleniyorKocaeli Büyükşehir Belediyesi, olası bir deprem anında yaşanabilecek tahribatın boyutu belirlemek, zemine göre önlem almak, vatandaşın can ve mal güvenliğini korumak için çalışmalarını sürdürüyor.
Duble yolların parası bütçedenHükümet, 2.5 milyar YTL maliyet yaratacak olan duble yol yapımını bitirmeye hazırlanıyor. Projelerin finansmanı için fon kurma girişiminden eleştiriler üzerine vazgeçildi. Kaynak bütçe üzerinden sağlanacak.
Güneydoğu’ya kuraklık 15 yıl erken geldiDiyarbakır Büyükşehir Belediyesi Su ve Kanalizasyon İşleri (DİSKİ) Genel Müdürü Yaşar Sarı, küresel ısınmanın da etkisi ile özellikle tarımda ciddi sıkıntılar yaşandığını belirterek, içme suyu ile ilgili sorunun giderek yaygınlaştığını, birçok kentin içme suyu sorunu ile karşı karşıya kaldığını söyledi.
Melen gelmeseydi Avrupa yakasında su bitmiştiİstanbul’un su sorunu bu yıl da Melen Suyu ile çözüldü. İSKİ Genel Müdürü, kentin su ihtiyacının yaklaşık yüzde 40’nın Melen’den karşılandığını vurgulayarak “Melen olmasaydı Avrupa yakasının suyu bitmişti” dedi.
Arkeolojinin ‘Mehmet ağabey’iVehbi Koç Ödülü bu yıl arkeolog Mehmet Özdoğan’a verildi. Özdoğan, 100 bin YTL’lik para ödülünü Kırklareli’de hayata geçirmeye çalıştığı projede harcayacak.
GE: Enerjide önemli bir oyuncu olacağızGeneral Electric (GE) Türkiye ve Güney Batı Asya Genel Müdürü Kürşat Özkan, çevre ve yenilenebilir enerji yatırımlarında odaklaşan GE’nin 2007’de Türkiye operasyonlarından 1.5 milyar dolar gelir elde ettiğini açıkladı.
Eroğlu: Kyoto’da 2012’den sonra söz sahibi olacağızÇevre ve Orman Bakanı Veysel Eroğlu, Kyoto Protokolü’nün kabul edilmesinin benimsendiği önceki günkü Bakanlar Kurulu toplantısında bir sunum yaptı.
Tarihi eser kaçakçıları Zeugma''ya üşüştüBir bölümü sular altında kalan antik kent Zeugma, tarihi eser kaçakçılarının ''''gözde''''si oldu. Zeugma''nın gün ışığına çıkmamış eserleri kaçakçılar tarafından yerlerinden sökülüp yurtdışına kaçırılıyor.
"Otoyol ve Köprülerden Geçişler Ücretsiz Olmalı"Yapı-Yol Sen, Erişme Kontrollü Karayolları Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Tasarısı ile ilgili açıklama yaptı.
İstanbul''da beklenen depremin izini sürüyorMarmara Denizi''nde AB''nin desteğiyle sürdürülen deprem fayının araştırılması ünlü Geo dergisine haber oldu.
İstanbul Boğazı’nı süsleyen Four Seasons Hotelİstanbul Boğazı başka bir ülkeye ait olsaydı, İstanbul’a gelecek döviz miktarı ihracat gelirimizden fazla olurdu. Ancak biz bunu yeterince kullanamıyor ve hakkını veremiyoruz.
"GAP Projesi Siyasi bir Manipülasyon"TMMOB''un Ankara''da yapılan 40. Olağan Genel Kurulu''nun sonuç bildirgesi yayımlandı.
Eskişehir''in vergilerini başkaları kapıyorEskişehir''de bazı dev sanayi kuruluşlarının tesisleri bulunuyor. Ancak bu kuruluşlar vergilerini Eskişehir''e değil şirket merkezlerinin bulunduğu illere ödüyor.
EXPO''yu kaybeden İzmir yeni çıkış yolu peşindeİzmir Valisi Cahit Kıraç''ın başkanlığında İzmir''deki sivil toplum kuruluşları ve resmi kurumlar, EXPO 2015 için Milano ile yaptığı yarışı kaybeden kente gelecek vizyonu çizmek amacıyla bu hafta Çeşme Altın Yunus Oteli''nde kampa girecekler.
Her ilde yatırımcı, bürokrasiyi ''tek adım''da aşacakHükümet, bürokrasiyi azaltarak yatırımları hızlandırmak amacıyla valileri devreye sokuyor. Valilikler bünyesinde kurulacak "Tek Adımda Yatırım" büroları yatırım yapmak isteyen girişimcilerin sorunlarını yerinde çözerek, yatırımların hızlandırılmasında etkin görev alacak.
Toskana Vadisi’nde ikinci dönemBurj Dubai’nin yaratıcısı Emaar Properties’in Türkiye’deki ilk projesi “Toskana Vadisi Evleri”nin yoğun ilgi gören ilk etap satışlarının yüzde 75’i tamamlandı. 1 Haziran itibarıyla 2. faz satışları da başladı. Toskana mimarisi ile tasarlanmış, göl manzaralı, 2 kat üzerinde 4 daireden oluşan Toskana apartman daireleri ve Townhouselar sahiplerine kendilerini özel hissettirecek; konforlu, lüks ve ayrıcalıklı bir hayatın keyfini yaşatmayı bekliyor. Göl manzaralı, giriş katları bahçeli, sosyal merkeze yakın ve geniş yeşil alanlar içinde tasarlanmış, fiyat aralığı 445 bin ila 735 bin dolar arasında değişen yeni Toskana Evleri’ne uygun kredi ve ödeme koşullarıyla sahip olmak mümkün.
Tarih: 4 Haziran 2008 Kaynak: Akşam
Ağaoğlu: Ucuza konut almak için en uygun dönemAğaoğlu Şirketler Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Ali Ağaoğlu, Ataşehir’deki emlak fiyatlarının ilerleyen dönemlerde daha da artacağına dikkat çekerek, konut almayı düşünenleri veya bu ihtiyacını ertelemiş olanları geç kalmamaları konusunda uyardı. Ağaoğlu, ileride satışa çıkacak etapların daha yüksek değerden işlem göreceğini ifade ederek, My World’de planladıkları fiyat artışını önceden duyurarak, tüketicinin lehine bir avantaj sağlamak istediklerini belirtti. Ağaoğlu, Ataşehir’de imar planları hazırlanmış ve onaylanmış olan, başta Merkez Bankası olmak üzere Halkbank ve Vakıfbank’ın Ankara’daki Genel Müdürlük binalarını İstanbul’a taşınmasını kapsayan “finans merkezi” projesinin de bölgedeki fiyat artışında çok büyük bir etken olduğunu hatırlattı.
Tarih: 4 Haziran 2008 Kaynak: Akşam
Kızılırmak Suyunda Kanser RiskiAnkara’ya verilen Kızılırmak suyundaki arsenik miktarının, kanser riski taşıdığı, Tıp Kurumu’nun raporuyla da ortaya kondu. Suda, en düşük düzey olan, 0.5 mikrogram/litre arsenik bulunmasının bile 100 bin kişi için 10 binde bir kanser riski oluşturduğuna dikkat çekildi.
Küresel sermayenin gözü Akdeniz''deki fırsatlardaAkdeniz Ticaret ve Sanayi Odaları Birliği (ASCAME) ve İstanbul Ticaret Odası Başkanı Murat Yalçıntaş, dün İspanya ''da açılan SIL 2008 Barselona Uluslararası''nda yaptığı konuşmada Akdeniz''in coğrafi avantajını kullanabildiği takdirde geçmişte olduğu gibi dünya ekonomisinde güçlü konuma gelebileceğini söyledi.
‘Geleceğimiz Erimesin’TEMA Vakfı ve Deniz Temiz Derneği/TURMEPA, küresel ısınma ve iklim değişikliklerinin etkilerini azaltmak amacıyla “Geleceğimiz Erimesin” adlı eğitim kampanyası başlattı. 2010 yılına kadar sürmesi planlanan kampanyayla 81 ilde 810 bin kişiye çevre bilinci eğitimi verilmesi hedefleniyor. Galata Köprüsü’ndeki Fish Point Restoran’da dün düzenlenen basın toplantısında konuşan TEMA Kaynak Geliştirme ve Halkla İlişkiler Bölüm Başkanı Yeşim Beyla, kampanyanın hayata geçmesi için 3 milyon YTL kaynağa ihtiyaç duyduklarını belirterek, “Kampanyamıza destek vermek isteyenler 4014’e kısa mesaj gönderebilirler. Gerekli kaynağı bulmamız durumunda eylül ayında çalışmalarımıza başlayacağız” diye konuştu. TURMEPA Genel Sekreter Yardımcısı Dr. Jülide Ergin ise küresel ısınmanın bir çevre sorunu olmaktan çıkarak tehdit unsuru haline geldiğine dikkat çekerek, “BM verilerine göre 2050’de 300 bin kişi küresel iklim değişiklikleri nedeniyle ölecek” dedi. Kampanya hakkında ayrıntılı bilgi www.tema.org.tr ya da www.turmepa.org.tr internet adreslerinden edinilebilecek.
Tarih: 4 Haziran 2008 Kaynak: Cumhuriyet
Kyoto Protokolü sektörleri sil baştan yenileyecekHükümetin imzalama kararı aldığı Kyoto Protokolü, enerji, otomotiv, lojistik ve havacılık gibi pek çok alanda yeni yatırımların yapılmasını zorunlu kılacak.
En iyi yatırım aracı lüks ofisİstanbul''un ciddi bir ofis açığının olduğunu belirten uzmanlara göre 180 bin metrekarelik yeni ofise ihtiyaç var. Ancak 2007''de sadece 50 bin metrekarelik ofis alanı inşa edildi.
25 bin kişiye iş fırsatıİzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü (İYTE) Rektörü Prof. Dr. Zafer İlken, İYTE Kampüsü''ne teknoloji kenti kurulması yönünde bir Fransız firma ile sözleşme metni üzerinde anlaşmak üzere olduklarını belirterek, ''''Çok net olarak söyleyeyim, Expo 2015 bunun yanında hafif kalır'''' dedi.
TMMOB İç Mimarlar Odası İzmir Şubesi''nin 1. Sektörel Buluşma GünüTMMOB İç Mimarlar Odası İzmir Şubesi 25 Mayıs 2008 tarihinde İzmir’de düzenlediği 1. Sektörel Buluşma Günü ile sektöre hizmet veren firmalar ile iç mimarları aynı platformda buluşturdu.
Yapı Kredi Koray, Doğuş’la ortak şirketinden ayrılıyorYapı Kredi Koray Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı, Doğuş-GE Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı ile yüzde 50’şer hisse sahibi oldukları GYK Real Estate Investment’taki payının olası satışı için, Doğuş-GE GYO ile birlikte değerlendirilerek, potansiyel alıcılarla görüşülmesine karar verdiğini açıkladı.
Burak Öymen: Akdeniz’de 10 yılın en büyük projesiŞöyle düşünün: Bir yerleşim, tüm ihtiyaçlarını 20 kilometre mesafe içinde karşılayacak. Bodrum’daki evinde Şili’den ithal edilen kirazları yemeyecek.
Su ihtiyacı için 5 yıllık eylem planıHükümet, Kyoto Protokolü''nü imzalama kararı alırken, Bakanlar Kurulu''nda 81 ilde içme, kullanma ve sanayi suyu teminiyle ilgili Eylem Planı Bakanlar Kurulu''nda görüşüldü.
Koza Han''ın silüeti ortaya çıkıyorBursa''da Hanlar Bölgesi''nin ortaya çıkartılması için başlatılan proje çerçevesinde Ticaret Borsası binasının üst iki katı yıkılıyor.
Silvan''da tarih çöpe atılıyorDiyarbakır"ın Silvan İlçesi''nde tarihi geçmişi çok eski yıllara dayanan paha biçilmez tarihi eserler inşaat hafriyatlarıyla çöpe atılıyor ya da hafriyat çıkarılırken tahrip oluyor.
Hasankeyf gönüllüleri Başbakan''a tepkiliBaşbakan Recep Tayip Erdoğan’ın Diyarbakır’da ki konuşmasında Hasankeyf ile ilgili sarf ettiği sözleri değerlendiren Hasankeyf Gönüllüleri, Başbakan Erdoğan’ın yanlış bilgilendirildiğini kaydetti.
Bodrum imarına Danıştay freniBodrum son yılların gözde turizm bölgesi. Öte yandan rant peşinde koşanların da ilgi odağı. Bodrum ve beldelerinde milyon dolarlık villalar yapılmaya başlanıp özellikle yabancıların ilgi odağı haline gelince, inşaattan anlayan da anlamayan da Bodrum’da ‘villa’ yapanlar kervanına katıldı.
Türkiye Kyoto imzasını atıyorTürkiye, küresel ısınmanın baş sorumlusu kabul edilen sera gazlarını indirmeye yönelik Kyoto Protokolü''nü imzalayacak.
“Yılın En İyi Belediye Başkanı” Kadir Topbaş…Üniversitelilerin internet üzerinden 22 bin oyla belirlediği “Yılın En İyi Belediye Başkanı” Kadir Topbaş oldu.
Türkiye Uygarlık Tarihini DeğiştiriyorBirkaç yazıdır Ankara’da toplanan “30. Uluslararası Arkeoloji Çalıştayı’na” değiniyorum. Bazı okurlarım bu konuya neden önem verdiğimi yadırgamış olabilirler.
Özer: TOKİ amacı dışında davranıyorCHP Bursa Milletvekili Abdullah Özer, dar gelirli vatandaşlara uygun fiyat ve ödeme şekliyle konut sağlaması gereken TOKİ’nin, yüzbinlerce YTL’lik lüks konutlar inşa ederek amacının dışında hareket ettiğini savundu.
Beşiktaş’taki çay bahçeleri yıkıldıBeşiktaş’taki Barbaros Vapur İskelesi yanında bulunan 15 yıllık iki çay bahçesi Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın Dolmabahçe Sarayı’ndaki ofisinin güvenliği gerekçesiyle yıkıldı.
30 firmayla çıkarma yapan Türk yapı sektörünün hedefi GürcistanGürcistan''ın başkenti Tiflis''te geçen hafta düzenlenen Kafkasya Yapı ve Yapı Teknolojileri Fuarı''na 30 firmayla katılan Türk yapı firmalarının hedefi Gürcistan pazarında kalıcı yatırımlar yapmak.
Otopark alanları kamulaştırılacakKentlerin çözüm bekleyen sorunlarından biri de otopark sıkıntısıdır. İmar planlarında ve yapılaşma sahalarında araç sayısı kadar alan bırakılmadığı için ne yazık ki, sokaklarımız bugün birer açık hava otoparkına dönüşmüştür.
Kocaeli yere sağlam basacak‘17 Ağustos 1999 Depremi’nde büyük yara alan Kocaeli’nin zemin haritası çıkarılıyor. TÜBİTAK ve yabancı uzmanların katılımıyla hazırlanan harita yıl sonuna yetişecek. Belediye yetkilileri “Ağır hasar potansiyeli olan mevkileri saptayıp iyileştirme ve önlemlerin alınmasını sağlayacağız” dedi.
Tarih: 3 Haziran 2008 Kaynak: Radikal
Kapı sektörü İstanbul''da buluşacakDemos Fuarcılık tarafından organize edilen dünyanın en büyük ve en önemli kapı ihtisas fuarı iddiasındaki "Door Fair 2008", 5 Haziran''da başlıyor.
Bursaray c etabı temmuzda başlıyorBursaray c etabı inşaatının yapımına temmuzda başlanacağnı belirten Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Hikmet Şahin, böylece vatandaşların kolaylıkla üniversite hastanesine ulaşabileceğini söyledi.
Genç mucitler İstanbul''da ''çevre'' için yarışıyorFatih Koleji''nin ev sahipliği yaptığı olimpiyatlara Çevre ve Orman Bakanlığı, Milli Eğitim Bakanlığı, İstanbul Büyükşehir Belediyesi, Bank Asya ve birçok tanınmış kurum ve kuruluş sponsorluk yapıyor.
Bozüyük kapalı pazaryeri 3 ay sonra hizmete giriyorBilecik''in Bozüyük ilçesinde, belediye tarafından yaptırılan ''Kapalı Pazaryeri Projesi'' inşaatı hızla devam ediyor.
Sokak panoları da büyük biraderliğe soyunduSokaklarda göz ucuyla baktığımız hatta bazen fark etmeden önünden yürüyüp geçtiğimiz billboard''ların aslında kaç kişinin ilgisini çektiğini öğrenmek şu ana kadar pek mümkün olmuyordu.
Kentsel Dönüşüm Projesi''ni bekleyen Tabakhaneler''de fareler yeniden türediOsmangazi Belediyesi''nin girişimiyle Tabakhaneler bölgesindeki deri işleme tesisleri şehir dışına çıkartılmıştı. Ancak bazı atölyelerde çalışmalar halen devam ediyor.
Hızlı tren deneme seferleri bu ay başlıyorAnkara-Eskişehir etabında seferlerin 6 ay içinde başlaması bekleniyor. Hızlı trenin deneme sürüşleri bu ay başlayacak. Türkiye Cumhuriyeti Devlet Demiryolları (TCDD) Genel Müdürü Süleyman Karaman, Ankara-Eskişehir arasındaki deneme sürüşlerinde herhangi bir sorun çıkmazsa yıl içinde yolcu taşımacılığına başlayacaklarını bildirdi.
“Emperyal” şehirlerin ruhu...İmparatorlukların başkentliğini yapmış şehirlerin "emperyal" ruhunu ve kimliğini fark etmek için özel bir çabaya gerek yok. İmparatorluk dönemlerindeki emperyal güç temerküzünün ve yoğunlaşmasının bu şehirlerde olmasını anlamak zor değil.
Ece Banyo ''ferahlattı''Vitrifiye sektörünün yenilikçi firmalarından Ece Banyo, küçük banyolara özel yeni ürünü “Slim Banyo Dolabı” ile bir ilke daha imza attı. Ece Banyo Pazarlama Müdürü Yakup Fırat, modern çizgisiyle en küçük banyoları bile evin şık mekanlarından biri haline getirecek Slim Banyo Dolapları''nın iş yeri banyoları için de ideal olduğunu söyledi. Ece Banyo''nun yaklaşık 15 bin ürün çeşidi bulunuyor.
Tarih: 3 Haziran 2008 Kaynak: Yeni Şafak
Eczacıbaşı, Burgbad''ın hisselerini alıyorEczacıbaşı Yapı Gereçleri, Alman Burgbad AG firmasına ait hisse senetlerini satın alacak. Eczacıbaşı Yapı tarafından dün yapılan açıklamada, şirketin olağanüstü genel kurul toplantısında ayrıca armatur, aksesuar ve gömme rezervuar işletmelerinin şirket bünyesi dışında ayrı bir yapıya kavuşturulmasına ilişkin olarak gelişebilecek her türlü stratejik ortaklık ve icabında bu işletmelerin sermaye piyasası mevzuatınca yapılan değerlemeler ve mahkemece tespit edilecek aynı sermaye değerlerinden aşağı olmamak üzere kısmen veya tamamen devri hususunda yönetim kuruluna yetki verilmesine karar verildiği kaydedildi.
Tarih: 3 Haziran 2008 Kaynak: Referans
Demirel: GAP Eylem Planı yeni değil9. Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, hükümetin açıkladığı GAP Eylem Planı’nın, GAP’ın tamamlanmasına yönelik bir proje olduğunu belirterek, yeni bir plan olmadığını söyledi.
Eminönü sempozyumu isim değiştirdiEminönü Belediyesi''nin 13-15 Haziran tarihlerinde düzenlediği “Uluslararası Eminönü Sempozyumu”nun adı, Eminönü ilçesinin Fatih''le birleşmesi nedeniyle “Tarihi Yarımada Sempozyumu olarak değiştirildi. Sepetçiler Kasrı''ndaki toplantıda konuşan Eminönü Belediye Başkanı Nevzat Er, Eminönü Belediyesi, Haliç Belediyeler Birliği ve 2010 Avrupa Kültür Başkenti Kalkınma Ajansı''nın ortaklaşa gerçekleştirilen sempozyumu, birleşme nedeniyle “Tarihi Yarımada Sempozyumu olarak düzenliyoruz” dedi.
Tarih: 3 Haziran 2008 Kaynak: Yeni Şafak Yazan: Gökhan Yılmaz
İstanbul’da ulaşım ücretlerine zamAkaryakıt ve doğalgaz’dan sonra İstanbul’da ulaşım ücretlerine de zam yapıldı. Zam oranı yüzde 4 ile 10 arasında değişiyor. Zam, dünden itibaren uygulanmaya başlandı. Tam Akbil’in 1 YTL 25 kuruş olan fiyatı, 1 YTL 30 kuruş oldu. İndirimli Akbil’in 80 YKR olan fiyatı ise 85 yeni kuruş oldu. Aylık tam Akbil, 100 YTL’den 105 YTL’ye çıktı. Raylı sistemler, İDO Şehir Hatları vapurları ve özel deniz motorlarının 1 YTL 30 kuruş olan jeton ücreti, 1 YTL 40 kuruş olarak belirlendi. Elektronik bilet beşibiryerdenin fiyatı da 6 YTL 50 kuruştan, 7 YTL’ye yükseldi. İstanbul’da son zam, 1 Temmuz 2006’da devreye sokulan “tek bilet akbil” uygulamasıyla yapılmıştı.
Tarih: 3 Haziran 2008 Kaynak: NTVMSNBC
Sağlık kentleri yabancıya kongreyle tanıtılacakSağlık Bakanlığı, hastanelerin özel sektör tarafından yapılıp kamu tarafından kiralanmasını öngören Kamu-Özel Sektör Ortaklığı (PPP) modelini hayata geçirmeye çalışıyor.
Hisarcıklıoğlu: Fiyatlardaki artış inşaat sektörünü mağdur ettiTürkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, demir ve akaryakıt fiyatlarındaki artışın inşaat sektörünü mağdur ettiğini belirterek, fiyat farkı kararnamesinin bir an önce çıkarılması gerektiğini söyledi.
Anadolu''da Yeni Model: Süslüşehir Belediye BaşkanıYerel Seçimler yaklaşırken AKP’nin iki “büyük hedefi” öne çıkıyor. Biri Diyarbakır’da DTP’yi indirmek, ikincisiyse Eskişehir’i Yılmaz Büyükerşen’den almak!
Bürokrasi belediyelere ek kaynaktan kaygılıHükümetin 2009 yılındaki yerel seçimler öncesi öne çektiği ve 4 milyar YTL''lik bir ek yük doğuracak Belediye Gelirleri Yasa Tasarısı''ndan ekonomi bürokrasisi de kaygılı.
Esat Edin, Kemer Country’de öncelik komşularımın diyorKemer Country’nin yaratıcısı işadamı Esat Edin’in 53 milyon dolarlık borcuna karşılık Kemer Yapı’yı almak için örgütlenen site sakinleri, bu süreci 30 Haziran’a kadar tamamlamak üzere harekete geçti.
Küresel ısınmaya karşı Bornova''da koru kurulduPark Bornova Outlet Center, küresel ısınmaya karşı gerçekleştirmeye başladığı çevre projesinde Ege Orman Vakfı ile birlikte Bornova-Laka köyü mevkiinde bin fidandan oluşan Park Bornova Korusunu oluşturdu.
Magic Life, Euro 2008 yüzünden iç pazara yöneldiTüm ülkelerin heyecanla beklediği Avrupa Futbol Şampiyonası (Euro 2008), turizmcilere strateji değiştirtti. Magic Life, Euro 2008''e ev sahipliği yapan Avusturya ve İsviçre''den rezervasyonlar daralınca, rotayı yerli turistlere çevirdi.
Simavlı Gölcük Milli Parkı’nda soluk alacakKütahya’nın Simav İlçesi’nde, belediye tarafından Orman Bakanlığı Milli Parklar Genel Müdürlüğü’nden iki yıl önce 10 yıllığına kiralanan Gölcük Milli Parkı’nın bakımı yapılarak, elden geçirildi. Çam ormanlarıyla kaplı krater gölünün çevresi düzenlenip, yeni spor sahaları yapıldı, tuvaletleri, çeşmesi ve ışıklandırması tamamlanan park, şimdiden piknikçilerle dolmaya başladı. Belediye Başkanı Rıza Özdemir, Gölcük Milli Parkı’nın bu yılda yaz aylarında Simavlılar’ın rahatça oksijen depolayıp, piknik yapacabilecekleri, tercih edilen bir alan olacağını söyledi. Özdemir, eşsiz doğa güzelliklerinin sergilendiği 1450 rakımlı Gölcük Milli Parkı’ndan Simavlılar’ın ücretsiz olarak yararlanacağı, sadece hafta sonları piknikçilerden otomobil ve motosiklet için 1 YTL, minibüs için 2 YTL, otobüsler için ise 4 YTL giriş ücreti alınacağını da kaydetti.
Tarih: 3 Haziran 2008 Kaynak: Hürriyet Yazan: Mehmet Yenen
Denize 1 metrelik setProjeyi İZSU ihale edip hayata geçirecek. Önümüzdeki aylarda yapılacak ihalenin bedeli ise, TOKİ tarafından karşılanacak. Yağmurlu günlerde adeta İtalya''nın sular altındaki Venedik kentine dönen Mavişehir''i kurtarmak için, Büyükşehir Belediyesi ve Toplu Konut İdaresi işbirliğiyle denize 1 metre yüksekliğinde set çekilmesi kararlaştırıldı.
Kyoto''ya imza tamam, sıra 140 milyar doları aşağı çekmedeHükümet, 2009''da başlayacak süreçte devre dışı kalmamak ve şartları müzakere edebilmek için Kyoto Protokolü''nü imzalama kararı aldı. DPT''nin hesaplarına göre, iyi müzakere yapılmazsa Türkiye''nin milli gelirinde yüzde 10 ile 37 arasında azalma olacak.
Kızılırmak suyu için Gökçek ve ASKİ hakkında suç duyurusuASKİ ve Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek hakkında suç duyurusunda bulunan THD Başkanı Turhan Çakar, "Kızılırmak suyunun sağlıklı olmadığını" iddia etti.
TOKİ’den, müteahhit eylemine destekToplu Konut İdaresi (TOKİ) Başkanı Erdoğan Bayraktar, müteahhitlerin iş bırakma eylemini desteklediğini belirterek, "İnşallah bu eylemin demir ve diğer girdi maliyetlerinin düşürülmesine katkısı olur" dedi. Müteahhitlerin iş bırakma eylemiyle ilgili sorularını yanıtlayan Bayraktar, işi bırakanların "yap-satçılar" olduğunu, TOKİ’nin müteahhitlerinin işi bırakmadığını, dolayısıyla TOKİ’nin işlerinin aksamayacağını söyledi. Ancak, fiyat artışları nedeniyle müteahhitlerin gerçekten zor durumda olduğunu vurgulayan Bayraktar şunları söyledi: "Biz TOKİ olarak müteahhidin her zaman yanındayız. Onları her zaman destekliyoruz. Sorunun çözümü için fiyat farkı kanununun hemen, hatta yarın çıkması lazım. Arap öldükten sonra pilavı göğsüne dök. Kararnamenin çıkması için parçalanıyoruz. İntihar mı etmek lazım."
Tarih: 3 Haziran 2008 Kaynak: Hürriyet
30 bin müteahhit iş bıraktıTüm İnşaat Müteahhitleri Federasyonu Genel Başkanı Tahir Tellioğlu, Federasyona bağlı 8 il bünyesinde yaklaşık 30 bin müteahhidin, 1-15 Haziran tarihleri arasında iş bıraktığını bildirdi.
Fuga’yı yıkıp, eşe dosta rezidanslar yapacağız2004’ten bu yana Büyükhanlı Grubu tarafından işletilen Bodrum’daki butik tatil köyü Fuga, sezon sonunda yıkılıyor.
Rüzgara 1.2 milyar Euro yatıracakFiba Holding Yönetim Kurulu Başkanı Hüsnü Özyeğin: "Finansbank''ı sattım ama boş durmuyorum. Çin’in Şenyang kentinde 250 milyon dolar yatırımla bir alışveriş merkezi kuruyoruz."
Çiftlikler yine körfezdeGüllük Körfezi’ndeki balık çiftliklerinin yeni taşınacağı bölgeler kimseyi memnun etmedi. Turizmciler, Güllük Körfezi’nin ağız ve ortasının balık çiftlikleriyle dolacağı ve yörede turizmin biteceği görüşünde.
Takvim
<<Haziran 2008>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
            1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30            
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.