Haberler

Arkitera'dan

Toplam 2948 haber 148 sayfada yayınlanmıştır.
Bu sayfada 21. haberden 40. habere kadar olanlar gösterilmektedir.
Sanaa, Paris''te Lüks, Karma Kullanımlı Bir Kompleksi Tasarlayacak (6 Haziran 2011)Fransız lüks ürün grubu LVMH''in, Paris''teki La Samaritaine mağazasını Japon mimarlık ofisi Sanaa tarafından tasarlanmasını istediği ve bir karma kullanımlı bir komplekse dönüştürmeyi planladığı ortaya çıktı.
Komşum Uzaylı! (6 Haziran 2011)Uçan daire şeklindeki yapılar dünyada 1950-60''lı yıllarda ortaya çıkmaya başladı. Bu durumun temel olarak iki sebebi vardı: 1947''deki Roswell vakasından sonra yaygınlaşan fikir, dünya dışı yaratıkların disk şeklindeki araçlarla dünyamıza ulaştığı yönündeydi (öncesinde uçan daire diye bir şey, uzay yolculuğu aracı olarak hiçbir şekilde yoktu. Yabancılar daha çok ışık huzmeleri veya roketler yardımıyla gelip gidiyordu!). Öteki sebebi ise, bu dönemde strüktürel olanakların ve hatta modanın bu tip yapılar yapmaya eğilimli olmasıydı.
Tabanlıoğlu''na Uluslararası Bir Ödül Daha (6 Haziran 2011)Tabanlıoğlu Mimarlık''ın Kazakistan''da gerçekleştirdiği Astana Arena Uluslararası Gayrimenkul Ödülleri''nde Asya-Pasific Bölgesi''nin En İyi Kamusal Yapısı seçildi.
Serbest Mimarlar Dernekleri 3. Çalıştayı KALE Grubu''nun Ev Sahipliğinde Gerçekleşti (6 Haziran 2011)Serbest Mimarlar, mesleki sorunlarını tartışmak üzere 27 Mayıs 2011 tarihinde Antalya''daki The Marmara Oteli''nde buluştu.
TOL Mimarlık Kültürü Dergisi''nin Yeni Sayısı Çıktı (6 Haziran 2011)TOL Mimarlık Kültürü Dergisi''nin Güz 2010 - Bahar 2011 sayısı çıktı. Derginin yayın koordinatörü Burak Asiliskender dergilerinin yeni sayısı hakkında şunları söylüyor.
İYTE Mimarlık Bölümü''nde 2010-2011 Bahar Dönemi Tasarım Stüdyosu Finalleri Jürilerle Tamamlandı (6 Haziran 2011)2010 - 2011 öğretim yılı bahar döneminin tamamlanmasıyla birlikte, İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü (İYTE) Mimarlık Bölümü''nde Tasarım Stüdyosu finalleri geniş katılımlı jürilerle gerçekleştirildi.
Tasarımcılar Disiplinlerarası Yürüyor (2 Haziran 2011)Birincisi 2010''da yapılan 2. Tasarım Yürüyüşü, bir tasarım grubu olan Tasa''nın etkinliği. Temel amacı grafik tasarımın toplumsal itibarını artırmak olan Tasa, sokağa attığı ikinci adımda meslektaş ve tasarım dostlarını endüstriyel tasarımcılar ile birlikte "disiplinlerarası" başlığı altında yürümeye çağırıyor.
Dünyanın En Güzel 14 Metrosu (3 Haziran 2011)Kötü kokulu, karanlık, pis ve farelerle dolu... Bu, dünyanın her yerindeki metro istasyonları ve tüneller için doğru bir tanım olsa da Barselona''daki Drassanes İstasyonu, Stokholm''deki Tunnelbana, Münih''teki U-Bahn veya diğer 11 rengarenk, modern ve güzel istasyon için kabul edilemez. Bu trenlerle yolculuk edenler, New York''taki çarpıcı metro istasyonlarını, Atina''nın altındaki eski nehirleri, Kuzey Kore''deki bir yeraltı sığınağını ve daha da fazlasını görebiliyor. Bunlar, alışılageldik metrolara hiç benzemiyor.
Şehir Plancıları Odası, Avrasya Tüneli Projesi Değerlendirme Raporu''nu Hazırladı (1 Haziran 2011)TMMOB Şehir Plancıları Odası İstanbul Şubesi''nin Avrasya Tüneli Projesi''ne yönelik hazırlamış oldukları rapor hakkındaki basın açıklamaları şu şekilde yer alıyor.
Parlayan Yıldızlar, Yeni Adaylar, Yorgun Devler... (1 Haziran 2011)"Sürdürülebilirlik" kelimesi son zamanların en popüler kavramı haline geldi. "Sürdürülebilir mimarlık", "sürdürülebilir tasarım" gibi kavramların yanı sıra "sürdürülebilir kentler" olgusu da oldukça tartışılıyor. Peki kentlerimizin sürdürülebilirlik göstergeleri neler, biliyor muyuz? MasterCard Worldwide ve Boğaziçi Üniversitesi iş birliği ile gerçekleşen "Türkiye''nin Şehirleri Sürdürülebilirlik Araştırması" bu sorunun yanıtını nesnel ve öznel ölçütlerle değerlendirerek cevaplıyor.
TSMD/Koleksiyon Mimarları Ağırlıyor (1 Haziran 2011)Türk Serbest Mimarlar Derneği (TSMD) ve Koleksiyon Mobilya''nın uzun soluklu ortak çalışması "Koleksiyon/TSMD Mimarları Ağırlıyor" sergilerinin dördüncüsü CAG AW Mimarlık Bürosu mimari proje sergisi 8 Haziran 2011 tarihinde Koleksiyon Ankara Merkezi''nde açılıyor.
Yaşanan En Garip Yerler (31 Mayıs 2011)Bu yazı insanların hala yaşamayı sürdürdüğü garip yerlerin bir koleksiyonu. Bu koleksiyon milyonlarca garip evden daha fazlasını içeriyor. Aslında insanların çevrelerini ve bunları kendi ihtiyaçlarına göre şekillendirip kullanma yolu ile sahip olduğu ilişkinin bir göstergesi. Bu bölümü okuduktan sonra, siz de insanların muhtemelen her yerde yaşamak yeteneğine sahip olduğuna inanacaksınız.
Google ve Ingenhoven: Cennette Gerçekleşecek Bir Birliktelik (30 Mayıs 2011)Herhangi bir binanın başarısında müşteri-mimar ilişkisi oldukça önemli. Başarı, şan, şöhret ve popülerlik olmadan, müşteri ile mimarın isteklerinin sentezi ile ölçülür.
Konu Mimarlığa Gelince, Müzeler Geçmişi Terk Ediyor (30 Mayıs 2011)SFMOMA, Whitney, Barnes Foundation ve MoMA''yı da kapsayan bazı kurumlar için, çeşitli ek yapılar planlanıyor. Çağdaş mimarlar için bir patlama, ama mimarlık tarihi için bir fiyasko... Ekonomik iyileşmenin aksamasına rağmen, Amerika müzeleri planlama yapmaya, büyük paralar harcamaya ve yeni ek binalar açmaya devam ediyor. Bir mimarlık eleştirmeni -en azından Renzo Piano''nun işlerine yüksek tolerans gösteren biri- tüm zamanını sadece bu projelerle ilgili yazılar yazmaya pekala harcayabilir. Whitney Müzesi''nin 1966 yılında Marcel Breuer tarafından tasarlanmış olan binasının Metropolitan Sanat Müzesi''ne kiralanması ve Manhattan''ın batısına (tabii ki Piano tarafından tasarlanmış olan) yeni bir bina yapılması konusunda son zamanlarda yapılmış bir anlaşma var.
Ağa Han Mimarlık Ödülü Yönetimi Edirne ve İstanbul’daki Törenlerde Yer Aldı (27 Mayıs 2011)İpekyol Tekstil Fabrikası''nı ödüllendirerek endüstriyel mekanlara dikkat çeken Ağa Han Mimarlık Ödülü Yönetimi, EAA - Emre Arolat Architects ve İpekyol Tekstil Fabrikası''nı Edirne ve İstanbul''daki törenlerle yeniden onurlandırdı.
Oikodomos Workshop Proksimite Başarıyla Tamamlandı (27 Mayıs 2011)Doğu Akdeniz Üniversitesi tarafından İstanbul''a getirilen bu uluslarası çalışma Dr. Beril Özmen Mayer, Dr. Kris Sheerlinck ve Oikodomos Proje Lideri Prof.Dr. Leandro Madrazo''nun koordinatörlüğüyle düzenlendi.
HP, Tasarım Profesyonelleri için İnternet Bağlantılı, Geniş Boyutlu eYazıcıları Geliştiriyor (26 Mayıs 2011)Dokunmatik ekranlı ve internetten direk baskı alabilen HP Designjet''i kullanmak çok basit.
Bizim Avrupa – Europa Nostra Derneği''nin "Avrasya Tüneli Projesi " İle İlgili Basın Açıklaması (26 Mayıs 2011)Bizim Avrupa-Europa Nostra Derneği''nin "Avrasya Tüneli Projesi" ile ilgili basın açıklaması şu şekilde:
Bahçelievler’e Yeni Hastane (26 Mayıs 2011)İstanbul İl Özel İdaresi tarafından yapılacak, "Bahçelievler Devlet Hastanesi Temel Atma Töreni" 27 Mayıs 2011 Cuma günü saat:17:30''da Devlet Bakanları ve İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu''nun katılacağı törenle gerçekleştirilecek.
Kentsel Tasarımı Öğretmek (25 Mayıs 2011)Eğer ki kentsel tasarım okuyorsanız, ya kentlerin ya da tasarımın içinde olma şansına sahipsiniz. Bu iki kelime de oldukça ilgi çekici, ancak en azından mesleki çevrelerde terimsel olarak kente tasarımı ilave etmek tam olarak kentsel tasarımla aynı anlamı taşımıyor. Şüphesiz ki insanlığın yerleşim tarihi boyunca tasarımcılar kentlerin fiziksel formlarının belirlenmesine yardımcı oldular, fakat bu ülkede belirli mesleki uzmanlıklar veya bilgi tabanı uzun zamandır kent mekanlarının tasarımına direkt olarak uygulandı.
Toplam 2948 haber 148 sayfada yayınlanmıştır.
Bu sayfada 21. haberden 40. habere kadar olanlar gösterilmektedir.
Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.