Haberler

Haberler

Toplam 234 haber 12 sayfada yayınlanmıştır.
Bu sayfada 161. haberden 180. habere kadar olanlar gösterilmektedir.
Bergama’da dört asırlık çarşı ayağa kalkacak (25 Ağustos 2008)Bergama Belediyesi, İl Özel İdaresi ve Vakıflar Genel Müdürlüğü el ele verdi. İlçe merkezindeki, yaklaşık 400 yıllık geçmişe sahip, Osmanlıların ticaret merkezi olarak kullandıkları tarihi arasta (çarşı), restore ediliyor. Tarihi arastada restorasyon çalışmaları tüm hızıyla sürüyor. Başkan Raşit Ürper, “5 milyon YTL’ye mal olacak. Esnafın cebinden tek kuruş çıkmayacak. Çalışmalar yıl sonuna kadar tamamlanacak. Hanları, hamamları, çeşmeleri, dükkanlarıyla turistik çarşı olacak. Burada Hanımlar Pazarı da kurulacak” dedi. Başkan Ürper, amaçlarının, arasta gibi cazip mekanlar yaratarak turistin Bergama’da kalmasını sağlamak olduğunu da sözlerine ekledi.
Tarih: 25 Ağustos 2008 Kaynak: Milliyet
Antik Metropolis’te 2008 kazıları başladı (25 Ağustos 2008)Kazı Heyeti Başkanı Trakya Üniversitesi Arkeoloji Bölümü Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Serdar Aybek, kazı alanındaki yamaç yerleşiminin, dönem, konum, kullanım ve plan organizasyonu bakımından Efes Yamaç Evleri’yle büyük benzerlikler gösterdiğini söyledi. Kentin bazı noktalarında araştırma ve belgeleme amaçlı sondajlar yapacaklarını belirten Aybek, “Sondajların olumlu çıkması halinde, daha geniş kapsamlı kazılara başlayacağız” dedi.
Tarih: 25 Ağustos 2008 Kaynak: Milliyet
Türkiye’nin çevre karnesi felaket (25 Ağustos 2008)Çevre ve Orman Bakanı Veysel Eroğlu’nun, CHP Muğla Milletvekili Fevzi Topuz’un soru önergesine verdiği yanıt, Türkiye’nin çevreyi koruma adına ne kadar geride kaldığını ortaya koydu.
Araplar Anadolu yakasını sevdi (25 Ağustos 2008)Yıllardır İstanbul’a gelen zengin Arap turistler yeni yapılan beş yıldızlı oteller sayesinde şehrin Anadolu yakasını da keşfetti. Yalıları gezen, Şile’de denize giren ve Bağdat Caddesi’nde alışveriş yapan Araplardan turizmciler memnun.
Koylardaki yapılaşma mavi keyfi bitirecek (25 Ağustos 2008)Deniz Ticaret Odası Bodrum Şube Başkanı Gündüz Nalbantoğlu, mavi yolculuk yapılan koylardaki yapılaşmanın derhal durdurulması gerektiğini söyledi.
Jeotermal sahalara son teklif 14 Ekim’de (25 Ağustos 2008)Maden Tetkik Arama (MTA) tarafından bulunan 6 ruhsatlı jeotermal alan ihaleye çıkarıldı. Resmi Gazete’nin bugünkü sayısında yer alan konuya ilişkin ilana göre, geçici teminat tutarları 600 bin dolar ile 300 bin dolar arasında değişen ihaleler için son teklif verme tarihi 14 Ekim olarak belirlendi.
Türkiye nükleer enerjiye yüklenecek (25 Ağustos 2008)Enerji Bakanlığı tarafından hazırlanan yeni strateji belgesine göre, önümüzdeki dönemde doğalgazdan üretim sınırlandırılacak.
Al parayı yap imar değişikliğini (25 Ağustos 2008)Tesco Kipa, Yalova''da arsa bulmak için de Belediye''ye toplam 3,3 Milyon YTL bağış yapmış... Silivri’de AKP Başkan Yardımcısı Şaban Dişli’nin de adının karıştığı arsa spekülasyonunun bir benzerinin yine Tesco Kipa tarafından, Yalova’da yapıldığı, imar değişikliği için bu kez Belediye’ye bağış yapıldığı ortaya çıktı.
Apollon tapınağında 1500 yıllık mezar bulundu (25 Ağustos 2008)Aydın’ın Didim ilçesinde, Apollon tapınağın’daki kazı çalışmalarında, tapınağın bulunduğu bölge ile kesişen “kutsal yol” üzerinde 1500 yıllık bir mezar bulundu.
Bunun adı önce yap-bitir, sonra ah-vah et yöntemi (25 Ağustos 2008)Karadeniz’de devlet bile isyan etti: Artvin Valisi Ankara’yı uyardı: Santral inşaatları Karadeniz’de doğayı tahrip etmeye başladı.
20 milyon YTL harcadığımı görün, ormanları özel sektör ''koruması''na verin (25 Ağustos 2008)Geçen pazartesi akşam üstü Polisan''ın Yönetim Kurulu Başkanı Necmettin Bitlis''in fabrikasının da bulunduğu Dilovası''ndaki ormanındayız.
Elazığ’ın en büyük alışveriş merkezi açıldı (25 Ağustos 2008)Misland kompleksi içinde yer alan Elazığ’ın en büyük alışveriş merkezi “Mis Alışveriş Merkezi” açıldı. Sade bir törenle hizmete giren alışveriş merkezinin açılışında konuşan Mis Holding Yönetim Kurulu Başkanı Nihat Demirbağ, Misland projesi ile gelecek 100 yılı planlayarak hareket ettiklerini söyledi. Demirbağ, “Misland projesi 100 milyon doları aşan bir projedir. Fizibilitesi 127 milyon YTL’dir. Misyonumuz şehrin insanı ile şehri kalkındırmaktır. Misland’a Elazığlıların bizden daha çok sahiplenmesini, reklamını yaptığını memnuniyetle görüyoruz. Birilerinin mutlaka istihdamla, yatırımla ciddi şekilde uğraşması gerekmektedir. Hele hele Doğu Anadolu’da ise 2-3 kat daha fazla çalışması gerekmektedir. Çünkü bölgenin buna ihtiyacı var. Biz bu işin lokomotifi olduk” şeklinde konuştu.
Tarih: 25 Ağustos 2008 Kaynak: Türkiye
Konya üç yıl sonra susuz (25 Ağustos 2008)Devlet Su İşleri (DSİ) 4’üncü Bölge Müdür Vekili Mevlüt Pınarkaya, Konya havzasında aşırı su çekimi olduğunu ve bunun böyle sürmesi durumunda Türkiye’nin en büyük ovasının üç yıl sonra susuz kalacağını söyledi. Pınarkaya şöyle dedi: “Yıllık 1 milyar 670 milyon metre küp kullanılabilir yeratlı su kaynağımız var. Bu kaynağımızı, bundan 30- 40 yıl önce yeterli şekilde kullanıyorduk. Ama kuraklığın başgöstermesi ve bilinçsiz sulama, bizi susuz kalma tehlikesi ile karşı karşıya getirdi. 1.5 milyar metreküp civarında yıllık olarak yeraltı sularını besliyoruz. Fakat şu an yaklaşık 5 milyar metreküp civarında su çekimi var. Buna ne su dayanır, ne deniz. Yıllık düşümler, 3- 4 metreyi buluyor. Bizim hesaplamalarımıza göre, Konya havzası 3 yıl sonra susuz kalacak.”
Tarih: 25 Ağustos 2008 Kaynak: Radikal
Mardin toprağı, Bergama altınından daha karlı çıktı (25 Ağustos 2008)Bergama Altın Madeni işletmesine sahip Koza Davetiye ve Oyak Grubu''na bağlı Mardin Çimento fabrikasının açıkladığı 2007 yılına ait konsolide bilançolar, Mardin toprağının Bergama altınından daha çok kar getirdiğini ortaya çıkardı.
Güneş pili için tam mesai (25 Ağustos 2008)Türkiye’nin gelecekteki elektrik enerjisi ihtiyacını yenilenebilir kaynaklardan sağlaması için çalışan Ege Üniversitesi Güneş Enerjisi Enstitüsü’nde güneş batmıyor. Enstitü’nün bir an önce ‘yerli güneş pili’ üretmeyi hedeflediğini belirten Müdür Prof. Dr. Sıddık İçli, “Üç-dört yıllık çalışma sonucunda ümit ediyoruz ki güneş pilleri üretmeye başlayacağız. Bir Avustralya, bir Japon firması bunun üretimine başlamak üzere, biz yapmazsak dışarıdan satın almak zorunda kalacağız. Treni kaçırmamamız gerekir” dedi.Türkiye’de ilk ve tek olma özelliği taşıyan Güneş Enerjisi Enstitüsü’nde 70 araştırma görevlisi çalışıyor. Bu arada TÜBİTAK tarafından 2005’te başlatılan Güneş Arabaları ve Hidrojenli araç yarışları bu yıl İzmir’de yapılacak.
Tarih: 25 Ağustos 2008 Kaynak: Radikal
Beş parasız ayrıldığı köyünü 1 milyon YTL''ye inşa ediyor (25 Ağustos 2008)Yoğun göç alan şehirlerin başında gelen İstanbul''a 1970 yılında Sivas''ın Zara ilçesine bağlı Bolucan köyünden 12 yaşında bir çocuk gelir.
Şimdi de SİT alanı katledildi iddiası (25 Ağustos 2008)Çayyolu''na ismini veren Kutugün Deresi civarındaki 50 yaş üstü çok sayıda ağacı kestiği iddia edilen ASKİ Genel Müdürlüğü''nün, şimdi de Höyüktepe mevkiinde 1. derecede sit alanının tahrip ettiği öne sürüldü.
Ata''nın Yolu güneşle aydınlanacak (25 Ağustos 2008)Yalova''da Atatürk''ün 1930 yılında diktirdiği çınar ağaçlarının çevrelediği, "Çınarlı Hıyaban" adı verilen 13 kilometrelik Yalova-Termal karayolu, güneş enerjisiyle aydınlatılacak.
Hisseler eridi, yatırımcıyı ''mortgage devlerine el konulur mu'' korkusu sardı (25 Ağustos 2008)Freddie Mac ve Fennie Mea hisselerinin sürekli değer kaybetmesi iki kuruluşa el konulabileceği kuşkularını artırdı. Fredie Mac''in sözcüsü David Palombi "Üst yönetim yatırımcılar ile görüşüyor. Şirket 5.5 milyar dolar sermaye artırmayı başardı" dedi.
Muğla Yılanlı''daki orman yangını sürüyor (25 Ağustos 2008)Muğla''nın Yılanlı mevkisinde çıkan orman yangını şiddetli rüzgar nedeniyle kontrol altına alınamıyor. Yangına, 6 helikopter, 200''e yakın orman işçisi, 50''den fazla arazöz ile müdahale edildiği bildirildi.
Toplam 234 haber 12 sayfada yayınlanmıştır.
Bu sayfada 161. haberden 180. habere kadar olanlar gösterilmektedir.
Takvim
<<Haziran 2008>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
            1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30            
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.