Haberler

Haberler

Toplam 162 haber 9 sayfada yayınlanmıştır.
Bu sayfada 101. haberden 120. habere kadar olanlar gösterilmektedir.
Arkeolojik Sit Alanları Yeni Yönetmelikle Özel Sektöre Pazarlanacak (7 Ağustos 2008)Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, yeni Yüksek Kurul kararıyla devletin imkanlarının "ayağa kaldırmaya" yetmediği 1. derece tarihsel ve arkeolojik sit alanlarında özel sektörün imkanlarından yararlanılabileceğini belirterek...
Kıyı Kanunu''muz Kamuya Ne Kadar Yararlı? (8 Ağustos 2008)Kıyılar tarih boyunca toplulukların gözde yerleşim merkezleri olmuşlardır. İnsanlığın suya olan gereksinimi kıyı kentlerinin önemini artırırken, kıyılardan yararlanma şekilleri uygarlıkların gelişmesi ile çeşitlenmiş...
Konut kredileri talebinde daralma sürüyor (6 Ağustos 2008)Merkez Bankasının Banka Kredileri Eğilim Anketi''ne göre bankalar, 2008 yılı üçüncü çeyreğinde, konut kredileri talebinin aynı hızla daralacağını, taşıt kredileri talebindeki daralmanın yavaşlayacağını ve diğer bireysel kredilerde talep artış hızının duracağını öngördü.
Kent-Yorum: Kentsel Kriz Sınıfsaldır (8 Ağustos 2008)Emek-sermaye çelişkisinin somut olarak kendini gösterdiği temel mekân, hiç şüphe yok ki üretimin yapıldığı yerdir. Bu mekân bir fabrika da olabilir, hizmet üretilen bir okul ya da hastane de.
Tarihî yarımadaya alışveriş merkezi (4 Ağustos 2008)Fatih Belediyesi, Gül Keleşoğlu ve ortaklarıyla birlikte eski sabit pazarın yerine dev bir alışveriş merkezi kazandırdı. İnşaatına 2006 yılında başlanan ve 70 milyon YTL’ye mal olan alışveriş merkezinin açılış töreninde Fatih Mehter Takımı konser verdi. Alışveriş Merkezi’nin yüzde 50 hissesi Fatih Belediyesi’ne ait. Binlerce kişinin katıldığı açılış töreninde konuşan Fatih Belediye Başkanı Mustafa Demir, İstanbul’un her yerinde alışveriş merkezleri olduğunu ancak Asitane Historia Fatih Alışveriş Merkezi’nin tarihi yarımadada yer alması sebebiyle diğerlerinden çok farklı olduğunu dile getirdi.
Tarih: 4 Ağustos 2008 Kaynak: Türkiye
Gündelik yaşamdan sanata bakış (4 Ağustos 2008)İstanbul Modern''de açılan Tasarım Kentleri- 1851-2008 sergisi, sanatın gündelik hayatımızdaki izdüşümünü bütün çıplaklığıyla gösteriyor.
Hızlı tren garına onay çıktı (4 Ağustos 2008)Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu, hızlı tren garı inşaatının önünü açan imar planı düzenlemesini uygun buldu. Kurulun uygun bulduğu imar düzenlemesinde, tarihi binalar, demir yolu hatları ile inşaatın yapılacağı alanlar ayrı parsellere bölündü. Ankara Büyükşehir Belediyesinin, Kurulun uygun bulduğu planlar çerçevesinde imar planlarını tamamlamasını bekleyen TCDD Genel Müdürlüğü, yıl sonuna kadar ihaleye çıkmayı hedefliyor. Proje maliyetinin en az 50 milyon doları bulacağı öngörülüyor. Günde 50 bin, yılda 15 milyon yolcu kapasitesine sahip olacak garda yer altına 4 katlı otopark yapılacak. Aynı anda 12 hızlı tren seti yanaşabilecek.
Tarih: 4 Ağustos 2008 Kaynak: Türkiye
Yatırımın yeni adresi Anadolu yakası (4 Ağustos 2008)Ekonominin başkenti olan İstanbul’un Avrupa yakasında arsa bulmanın imkânsız hâle gelmesi Anadolu Yakasına yaradı. Bundan birkaç yıl öncesine kadar beş yıldızlı oteli bile bulunmayan, burada oturan insanların İstanbul Boğazı’nı geçmeyi gerektirecek durumlarda ‘İstanbul’a gidiyorum’ dediği Anadolu yakası ikinci merkez olma yolunda hızlı ilerliyor.
Çevre düzenlemesi için TOKİ’den ihale (4 Ağustos 2008)Başbakanlık Toplu Konut İdaresi Başkanlığı (TOKİ), İstanbul Kayabaşı 1-2 ve 3. bölgede konut ile sosyal donatı, altyapı ve çevre düzenlemesi inşaatı işlerini ihaleye çıkardı. 11 Eylül 2008, saat 14.30’da TOKİ’de gerçekleştirilecek ihale ile 332 adet konut, 1 adet 40 derslikli lise, 1 adet 40 derslikli ilköğretim okulu, 1’er adet kreş ve spor salonu, adaiçi ve genel altyapı ile çevre düzenlemesi inşaatı yapılacak.
Tarih: 4 Ağustos 2008 Kaynak: Türkiye
Zorlu Center''da 4 proje finale kaldı, Ahmet Bey 1 milyar doları hazırladı (4 Ağustos 2008)Zorlu ihalesini 800 milyon dolara aldığı Karayolları Arazisi için proje seçimini 20 Ağustos''ta tamamlayacak. 117 firmanın katıldığı proje yarışmasında 4 projenin finale kaldığını ve seçimi Anıtlar Kurulu''nun yapacağını söyleyen Zorlu Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Zorlu, "Hangi proje seçilirse seçilsin 1 milyar dolara mal olacak. Satışlar da yılbaşında başlayacak" dedi.
Zorlu Center kaldığı yerden devam edecek (4 Ağustos 2008)Yapımına zemin ıslahı ile başlanan projede, 2010’da sosyal ve kültürel merkez ile alışveriş merkezi, 2011 yılında ise otel, iş merkezi ve rezidans fonksiyonlarının tamamlanmasının planlandığı belirtildi. Zorlu Center projesi için 20 Ağustosta toplanacak olan III Numaralı Koruma Kurulu üyelerinin nihai kararı kamuoyuna açıklanacak.
Ulus Tarihi Kent''e yargıdan durdurma (4 Ağustos 2008)TMMOB Şehir Plancıları Odası Ankara Şubesi Başkanı Erdal Kurttaş, "Ankara Büyükşehir Belediyesi tarafından 15 Haziran 2007 tarih ve 1619 sayılı karar ile onaylanan Ankara Tarihi Kent Merkezi Kentsel Yenileme Alanı Koruma Amaçlı Nazım İmar Planı''nın yürütmesi Ankara 1. İdare Mahkemesi tarafından durdurulmuştur" dedi.
Beton yığını olan binaları gizliyor (4 Ağustos 2008)Çankaya''nın göbeğindeki Botanik Parkı, Atakule''den karışık kumpir alıp, kolanızla ağaçların altında yayılıp yiyebileceğiniz, şehir içindeki ender güzel yerlerden birisidir.
Eskişehir''den Isparta''ya su ile büyük barışma (4 Ağustos 2008)Bir Kuzey ya da Orta Avrupa şehrindeki köprülere benziyor tümü. Boyanmış döküm parmaklıkları, dev gibi cıvatalarla tutturulmuş alttan kemerli taşıyıcı sistemleri ile güzel ama bana göre biraz süslü köprüler. Dışarıdan gelen seslere kulağımı tıkasam, gözlerimi de kıyı boyu uzanan tabelalardan uzaklaştırsam, Belçika''nın dantel kasabası Brugges''de hissedebilirim kendimi.
Seramik ve mozaik yükselişte (4 Ağustos 2008)Uzun yıllar banyo ve mutfakların bir numaralı malzemesi olarak tanınan seramik karolar artık evin her alanında kullanılıyor. Tarihi M.Ö. 6000''lere kadar uzanan bu geleneksel kaplamalar, günümüzün üretim teknolojileri sayesinde artık çok yüksek standartlara sahip. Mozaik de (özellikle desenleme yeteneğiyle) son günlerin vazgeçilmezlerinden biri haline geldi. Elle Decor dergisi, ağustos sayısında her iki sektörün sıcak yeniliklerini bir araya getirmiş.
Bakan Günay istedi (4 Ağustos 2008)Ankara Büyükşehir Belediyesi''nin deposunda çürümeye terk ettiği "su perisi" heykeline önemli bir talip çıktı. Devlet Resim ve Heykel Müzesi yetkilileri, heykelin müze bahçesinde sergilenmesi için girişimlerde bulunacak.
Tarihi kentlere ‘Tarihi Koruma’ ödülü verildi (5 Ağustos 2008)İstanbul’un da üye olduğu Tarihi Kentler Birliği’nin “2007 Yılı Koruma Ödülleri” sahiplerini buldu. İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin de “Eyüp Bahariye Mevlevihanesi Restorasyonu” ile ödül aldığı törende konuşan Bakan Günay, “Toprağımızın neresini kazırsanız altından inanılmaz bir değer çıkıyor” dedi.
TOKİ’den 350 milyon dolarlık VDMK ihracı (4 Ağustos 2008)İpoteğe dayalı konut finansmanı sistemine (tutsat) giremeyen Toplu Konut İdaresi (TOKİ), nakit ihtiyacını karşılamak için 350 milyon dolarlık Varlığa Dayalı Menkul Kıymet (VDMK) ihracı planlıyor. Varlığa dayalı menkul kıymet ihracında varlık, TOKİ’nin alacakları olacak. Alacaklarını bir havuz yapan TOKİ; yurt dışındaki yatırım bankalarıyla görüşmeler yapıyor. 350 milyon dolar civarında VDMK ihracı planlayan TOKİ, buradan sağladığı parayla nakit akışı ihtiyacını karşılayacak
Tarih: 4 Ağustos 2008 Kaynak: Türkiye
İmar planında TOKİ ve ÖİB’ye süper yetki (7 Ağustos 2008)Büyük gayrimenkul satışlarının önünü açacak 5793 sayılı kanun Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi.
Başkan Topbaş; “Bu yıl su problemi yaşamayacağız” (7 Ağustos 2008)İstanbul’da şu anda susuzluk problemi bulunmadığını ve suyun içilebilecek kalitede olduğunu belirten Başkan Topbaş, kendisinin de zaman zaman musluktan su içtiğini söyledi.
Toplam 162 haber 9 sayfada yayınlanmıştır.
Bu sayfada 101. haberden 120. habere kadar olanlar gösterilmektedir.
Takvim
<<Haziran 2008>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
            1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30            
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.