Haberler

Haberler

Toplam 239 haber 12 sayfada yayınlanmıştır.
Bu sayfada 221. haberden 239. habere kadar olanlar gösterilmektedir.
Doğal Yaşam Parkı Alt Yapı İhalesi Yapıldı (22 Şubat 2008)İzmir Büyükşehir Belediyesi, hayvanlar için “yeni bir dünya” İzmirliler için de yeni “çekim merkezi” olmaya aday Sasalı Doğal Yaşam Parkı’nda alt yapı ve çevre düzenleme ihalesini de tamamladı.
"İzmir''den çok etkilendim" (22 Şubat 2008)Bu yıl ispanya''nın Zaragoza kentinde yapılacak "EXPO 2008"in Direktörü Büyükelçi Emilio Fernandez-Castano Y Diaz-Caneja, EXPO 2015 için adaylığını koyan İzmir''in resmi tanıtımını izledikten sonra "etkilendiğini" söyledi. İzmir ve Cumhurbaşkanı Abdullah Gül''ü Zaragoza''ya davet etmek için geldiği Ankara''daki temaslarından sonra konuşan Femandez-Castano EXPO 2008''in İspanya''nın Aragon bölgesinin kalkınmasına büyük katkısı olacağını ve aynı gelişmelerin, EXPO 2015''in İzmir''e gelmesi durumunda İzmir ve çevresinde görüleceğini belirti. EXPO 2015 için İzmir ve Milano, "sağlık" ve "gıda" ana temalarıyla yarışıyorlar ve yarışı kazanan kentin mart ayında belli olması bekleniyor. İzmir''i mi yoksa Milano''yu mu daha şanslı gördüğü şeklindeki sorulara kesin bir yanıt vermekten kaçınan Fernandez-Castano, "İki kent de çok güçlü. Ancak, İzmir''in ortaya koyabileceği varlıkları daha fazla" dedi.
Tarih: 22 Şubat 2008 Kaynak: Birgün Yazan: Gizem Tılıç
Antik Tiyatro Müjdesi (22 Şubat 2008)Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu, İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin hazırladığı Koruma Amaçlı İmar Planı’nı onayladı. Böylece kentin en önemli tarihi miraslarından Antik Roma Tiyatrosu’nun gün yüzüne çıkarılması için yapılacak çalışmaların önü açıldı.
Zeugma Mozaikleri internete taşındı (22 Şubat 2008)Zeugma mozaiklerini de barındıran Gaziantep Müzesi sanal ortama taşındı. Kültür Bakanlığı tarafından 2006''dan bu yana yaptırılan 360 derecelik fotoğraflama çalışmaları sonucunda hem Gaziantep Müzesi hem de Zeugma kazı alanı gerçeğe yakın fotoğraflarla internet ortamında görülebilecek. Uygulamayla www.gaziantepmuzesi.gov.tr adresinde müzenin taban ve tavanı da izlenebiliyor. Gaziantep Müzesi''nin 82 panoramik noktadan gezilebildiği sanal müze uygulamasında ziyaretçiler istedikleri noktayı listeden seçerek müzenin o kısmını 360 derecelik açılarla görebiliyorlar. Sanal müze ayrıca CD olarak hazırlanıp satışa sunulacak.
Tarih: 22 Şubat 2008 Kaynak: Birgün
Kadifekale''deki tarih, gün yüzüne çıkarılacak (22 Şubat 2008)Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu, İzmir Büyükşehir Belediyesi''nin hazırladığı Koruma Amaçlı İmar Planı''nı onayladı. Böylece kentin en önemli tarihi miraslarından Kadifekale eteklerindeki Antik Roma Tiyatrosu''nun gün yüzüne çıkarılması için yapılacak çalışmaların önü açıldı.
Anadolu yakasında yüksek bina yarışı bu yıl başlıyor (22 Şubat 2008)CNR Expo''da dün başlayan Konut&İşyeri Fuarı''nda inşaat şirketleri yeni projelerini tanıttı; Anadolu yakasının en yüksek binaları görücüye çıktı.
Dünyagöz, otel gibi hastane açtı (22 Şubat 2008)Dünyagöz grubunun 9. hastanesi olan Etiler Dünyagöz açıldı. Boğaz manzaralı odaların bulunduğu hastanede, dünya mutfaklarından restoranların yanı sıra VIP hizmeti de bulunuyor. Etiler Dünyagöz''ün 50 hasta odası bulunuyor. Hastanedeki 10 ameliyathanenin 3''ü lazer ameliyatları için düzenlendi. Hastane, günde 600 muayene ve 150 büyük göz ameliyatı ile 100 lazer tedavisi kapasitesine sahip. Göz alanında 19 branş için ayrı departmanların bulunduğu hastanede, hastaların yaş gruplarına ve hastalıklarına özel dizayn edilen katlar yer alıyor.
Tarih: 22 Şubat 2008 Kaynak: Milliyet
Yeni siteler görücüye çıktı (22 Şubat 2008) İstanbul Fuarcılık tarafından Yeşilköy''deki CNR Expo Fuar Merkezi''nde düzenlen Konut & İşyeri 2008 Fuarı''nda yüzlerce konut sitesi, ev almak isteyenlerin beğenisine sunuldu.
''Yoksul'' konutu alanlara uyarı geldi (22 Şubat 2008)Toplu Konut İdaresi (TOKİ), yoksul grubuna yönelik projelerden konut alıp, borç bitene kadar içinde oturmayıp kiraya verenlerin sözleşmelerini fesh edecek. Alt ve yoksul grubuna yönelik projelerden ev alanları, sözleşmenin şartlarını yerine getirmeleri konusunda uyaran İdare, bu konutların rant aracı olarak kullanıldığı yönündeki şikayetler üzerine inceleme başlattı. TOKİ, alt ve yoksul grubuna yönelik projelerden konut alanları, sözleşmenin şartlarını yerine getirmeleri konusunda uyardı. Bugüne kadar yoksul vatandaşlar için 3 bin 353, alt gelir grubundakiler için, hizmetli daireleri dahil 60 bin 912 konut yapan TOKİ, bu evlerle ilgili suistimallere yönelik şikayetler üzerine inceleme başlattı. Bu evlerin rant aracı olarak kullanılmasını önlemek için, 26 Mayıs 2006''da, bu projelerden konut alanlara, borçlarını bitirene kadar konutu devretmeme ve içinde ikamet etme şartı getirilmişti.
Tarih: 22 Şubat 2008 Kaynak: Sabah
Türkiye, kiralık yazlıkta 112 ülke arasında 7''nci (22 Şubat 2008)Yabancılar tatil beldesinden ev alıp, turiste internetten kiralıyor
Hitit uygarlığına ait bakır madeni (22 Şubat 2008)Çorum''un Bayat ilçesi Derekütuğun köyünde Hitit uygarlığına ait bakır madeni bulundu. Çorum Müzesi Müdür Vekili arkeolog Dr. Önder İpek, Eski Tunç Çağı''ndan kalan 5 bin yıllık madenle ilgili araştırmaların sürdürüldüğünü, Kültür ve Turizm Bakanlığı''nın izin vermesinin ardından kazılara başlanacağını belirtti. İpek, MÖ 3 binli yıllara ait olduğu tahmin edilen maden ocağı içerisinde o dönemde açılan galerilerin yer aldığını tespit ettiklerini belirtti.
Tarih: 22 Şubat 2008 Kaynak: Cumhuriyet
Tuzla Belediyesi kural tanımıyor (22 Şubat 2008)Sit alanı olan ve "plansız koruma alanı" sınıfındaki Ayazma''da, Anıtlar Kurulu''nun inşaat yapılamaz kararına karşın Tuzla Belediyesi''nin başlattığı sosyal tesis inşaatı devam ediyor. İçinde yüz yıllık tescilli çınar ağaçlarının bulunduğu alanla ilgili İstanbul 5 No''lu Kültür ve Tabiat Koruma Bölge Kurulu son olarak 8 Şubat''ta "yapılan uygulamanın tescilli ağaçlara zarar verdiği ve uygulamanın onaylı projesine uygun olmadığı" yönünde karar verdi. Kararın ardından tarihi alanda incelemede bulunan Anıtlar Kurulu, kesin kararını önümüzdeki günlerde verecek. Ayazma''da geçen aylarda başlayan inşaatın yasal olmadığının kamuoyuna duyurulmasının ardından Tuzla Belediye Başkan Yardımcısı Münir Turan'' ın da aralarında bulunduğu Koruma Kurulu Müdürlüğü''ne bağlı ekip bölgede incelemeler yaptı. Halkın sert tepkileriyle karşılaşan Turan, tarihi ağaçların bir yıl önce köklerinin açıldığının anımsatılması üzerine, "Siz ölmeyecek misiniz?Ağaçlar da ölebilir" dedi. ÇYDD Tuzla Şubesi Başkanı Halil Özen , bölgeye tek imar izniyle iki farklı inşaatın yapıldığını öne sürdü. TMMOB Ziraat Mühendisleri İstanbul Şubesi de yetkililer hakkında suç duyurusunda bulunacak.
Tarih: 22 Şubat 2008 Kaynak: Cumhuriyet Yazan: Sibel Bahçetepe
“Kartal Bizim için Eşsiz Bir Proje” (22 Şubat 2008)2006 yılının ilk aylarında Zaha Hadid, MVRDV, Massimiliano Fuksas, Kisho Kurokawa, Ken Yeang ve Kengo Kuma, Kartal Sanayi Bölgesinde Merkezi İş Alanları Planlaması ile Küçükçekmece Sahilinde İç Dış Kumsal Rekreasyon Alanları Planlaması için İMP (İstanbul Metropoliten Planlama Merkezi) tarafından davet edilmişlerdi. Bu davetten itibaren ilgiyle izlenen süreç Nisan 2006’da Kartal Sanayi Bölgesinde Merkezi İş Alanları Planlaması projesini Zaha Hadid, Küçükçekmece Sahilinde İç Dış Kumsal Rekreasyon Alanları Planlaması’nın ise Ken Yeang tarafından tasarlanmasının uygun bulunmasıyla devam etti.
Dünyanın En Büyük Adliye Sarayı İnşaatı (22 Şubat 2008)Dünyanın en büyük “Adliye Sarayı İnşaatı” Sorunları ile devam ediyor. Dünyanın en büyük adliye sarayı Anadolu Yakası’nda, E5 Karayolu üzerinde inşa ediliyor. Adliye Sarayı’nın inşaatı nedeniyle Cevizli ve Kartal bölgesi adeta savaş alanına döndü.
BETONART’ın Kış 2008 Sayısında Dijital Tasarım Dünyası Ele Alınıyor (22 Şubat 2008)PAB Mimari Tasarım tarafından hazırlanan BETONART, Kış 2008 sayısında dijital tasarım ve üretim araçlarının malzemeyle olan ilişkisini sorguluyor.
İller Bankası Arsaları Alışveriş Merkezi Oluyor (22 Şubat 2008)E5’in Kartal, Tugay Yolu Kavşağı’nda bulunan ve eskiden Köy Hizmetleri Merkezi olarak kullanılan arsalar, alışveriş merkezi oluyor.
“Tek Bir Projeyi Bile Gerçekleştiremezdik” (22 Şubat 2008)Bükreş şehir merkezinin yeniden tasarlanması ile ilgili prestijli bir ödül kazanan Prof. Meinhard von Gerkan Romanyalı politikacıların ilgisizliği nedeniyle, bu projenin 40 yıllık profesyonel meslek hayatındaki en büyük hüsran olduğunu belirtti.
İTÜ’de Kayıt(sız) Olmak (21 Şubat 2008)Her yıl yüzlerce üniversite öğrencisi adayı tarafından tercih edilen İstanbul Teknik Üniversitesi’nde, kayıt dönemlerinde öğrenciler zorlu ve sıkıntılı günler yaşıyor. Hemen her üniversitede farklı uygulanan ders kayıt sistemi, İTÜ’de öğrencilerin farklı bölümlerden ders alabilmeleri ve istedikleri öğretim görevlisini seçebilmeleri için internet üzerinden gerçekleştiriliyor. Oldukça çağdaş ve demokratik sayılabilecek bu sistem, gerektiği kadar geliştirilememiş olması nedeniyle yetersiz kalarak, çeşitli aksaklıklara neden oluyor ve bu durum öğrencilerin mezuniyetlerinin uzamasına varan sorunlara yol açabiliyor.
Tijuana’nın Öğrettikleri: Hudson New York - Farklı Konut Modelleri Üzerine Düşünceler (21 Şubat 2008)Tijuana’nın harabe gecekondu mahallelerinin, yüksek gelirli kesimin oturduğu Hudson River Valley’nin dönüşümü için bir model oluşturabileceğine dair şüpheleriniz varsa, Teddy Cruz’u hafife almanız muhtemel.
Toplam 239 haber 12 sayfada yayınlanmıştır.
Bu sayfada 221. haberden 239. habere kadar olanlar gösterilmektedir.
Takvim
<<Haziran 2008>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
            1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30            
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.